[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

به‌جای ایران، در آمریکا و عربستان سرمایه‌گذاری کنید، روزنامه شیراز نوین

پولیتیکو در گزارشی به قلم متئو کارنیشنیگ نوشت: فرستاده ویژه دونالد ترامپ در سفر به برلین در تلاش است تا تجارت آلمان با آمریکا را یادآوری کند. ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان درصدد است تا شرکت‌های کوچک و متوسط آلمانی که در بازار ایران تجارت می‌کنند را تشویق به خروج کند. وی به‌طور بی‌سر و صدا با مدیران تجاری دیدار داشته و سعی کرده به آن تعهد دهد که به فعالیت آن‌ها در بازارهای بزرگ‌تر و پر‌سودتر آمریکا کمک خواهد کرد.
به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: در این راستا وی در روز سه‌شنبه با اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان و همچنین دوازده شرکت دیدار داشته است. این ابتکار را می‌توان بخشی از استراتژی بزرگ‌تر آمریکا برای متقاعد کردن شرکت‌های اروپایی برای خروج داوطلبانه از ایران دانست.
بسیاری ایران را به‌عنوان یک کشور جوان با 80میلیون نفر با یک طبقه متوسط بزرگ را به عنوان فرصت جذابی برای شرکت‌های اروپایی در نظر می‌گیرند. این موضوع به‌طور خاص برای شرکت‌های آلمانی که قبل از تشدید تحریم‌های علیه ایران در سال 2012 از سوی قدرت‌های جهانی حضور قدرتمندی در این کشور داشتند. به‌محض این‌که توافق هسته‌ای غرب با ایران در سال‌2015م. منعقد شد‌؛ شرکت‌های آلمانی برای تجارت به داخل ایران هجوم آوردند. در این راستا سیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان به تهران سفر کرد و چند روز بعد با رئیس‌جمهور ایران دیدار داشت. در همان زمان فدراسیون صنایع آلمان پیش‌بینی کردند که صادرات آلمان به ایران از 2.4‌میلیارد دلار در سال 2014م. به 10‌میلیارد دلار در سال 2017 افزایش پیدا خواهد کرد. این پیش‌بینی‌ها حاصل نشد و به دلیل تداوم فشار آمریکا بر ایران مجموع صادرات آلمان به ایران در سال گذشته فقط 3‌میلیارد دلار بوده است.
حتی با وجود تحریم‌ها، شرکت‌های آلمانی هرگز از رویای خود برای حضور در ایران دست برنداشتند. با این حال تصمیم آمریکا برای فعال نمودن مجدد تحریم‌ها تمامی ‌محاسبات را تغییر داده است. تحت شرایط تحریم، شرکت‌های اروپایی که در ایران تجارت می‌کنند با مجازات‌های آمریکا مواجه خواهند شد در حالی که اتحادیه اروپا متعهد شده که تلاش کند تا از تحریم آمریکا علیه این شرکت‌ها ممانعت به‌عمل آورد. برای بسیاری از این شرکت‌ها خطر حضور در ایران ممکن است بسیار زیاد باشد. بنابراین شرکت‌های اروپایی فقط شش‌ماه وقت دارند که فعالیت‌های خود در ایران را کاهش دهند یا با مجازات‌های آمریکا روبرو می‌شوند.
همچنان مشخص نیست که آیا پیشنهاد و آلترناتیو گرنل در مورد دسترسی شرکت‌های آلمانی به بازار آمریکا انگیزه کافی را به آن‌ها می‌دهد یا خیر؟ بنابراین فعالیت شرکت‌های کوچک در بازار آمریکا با خطرات خاصی روبرو هستند. نزاع تجاری فعلی بین دولت ترامپ و اتحادیه اروپا این خطرات را نشان داده است.
با این وجود ایالات متحده آمریکا به شرکت‌های آلمانی گزینه و هویچ دیگری را اعطا کرده که آن بهبود روابط با عربستان سعودی است. روابط بین آلمان و عربستان پس از تصمیم برلین در توقف صادرات تسلیحات به تمام کشورهایی که در جنگ یمن درگیر هستند تیره شده است. آلمان یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌کننده تسلیحات به عربستان سعودی بوده است. در نوامبر، عربستان سعودی سفیرش در برلین را فراخواند و سپس گابریل وزیر امور خارجه آلمان از مداخله سعودی‌ها در سیاست داخلی لبنان انتقاد کرد. همچنان سفیر عربستان به آلمان برنگشته است. در همین‌حال شرکت‌های آلمانی در عربستان سعودی با دشواری‌هایی روبرو هستند و آن‌ها معتقدند که با تحریم‌های غیررسمی ‌مواجه هستند. واشنگتن بر اساس منافع خودش درصدد است تا روابط بین دو کشور بهبود پیدا کند زیرا نزدیکی آلمان به عربستان به دوری آن‌ها از ایران کمک خواهد کرد.
عربستان سعودی و ایران دشمنان قسم خورده هستند که هر دو دیگری را به تلاش برای کسب هژمونی بر منطقه خاورمیانه متهم می‌کنند. بنابراین مهم‌ترین هدف ترامپ این است که آلمانی‌ها را به اردوگاه ضد ایرانی بکشاند؛ اما در حالی که روابط دو سوی آتلانتیک به پایین‌ترین سطح خود رسیده است، راضی کردن آلمانی‌ها کار بسیار دشواری خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی