[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

سیاست‌های غلط نفتی آمریکا و عربستان، روزنامه شیراز نوین

نیک کانینگهام در اویل پرایس نوشت: دونالد ترامپ در توئیتی اشاره کرد که عربستان سعودی با افزایش تولید نفت به میزان 2‌میلیون بشکه در روز موافقت کرده است. ترامپ در توئیت خود نوشت: «به‌تازگی با ملک سلمان صحبت کردم و به‌ وی توضیح دادم که به دلیل آشفتگی و ناکارآمدی در ایران و ونزوئلا، درخواست دارم که عربستان تولید نفت خود را شاید تا 2‌میلیون بشکه افزایش دهد تا این اختلاف (عرضه و تقاضا) را جبران کند. قیمت‌ها خیلی بالاست. وی موافقت کرده است.» کاهش تولید بازار نفت باعث رشد قیمت‌ها خواهد شد که همیشه برای سیاستمداران آمریکایی به‌دلیل بروز نارضایتی از سوی مردم حوزه انتخابیه خود مایه نگرانی است.
به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: تصمیم اوپک پلاس در ماه ژوئن برای افزایش تولید تا یک‌میلیون بشکه به نظر می‌رسد تا حد زیادی برای مقابله با میزان روبه افزایش عرضه در جهان ناکافی باشد. جای تعجب نیست که پرزیدنت ترامپ درصدد است تا عربستان سعودی نفت بیشتری را وارد بازار کند اما احتمالاً او آنچه را که سعودی‌ها به او گفته‌اند اشتباه درک کرده است. بر طبق گزارش‌های اخیر عربستان سعودی در ماه می‌10میلیون بشکه تولید کرده است که تا جولای می‌تواند 800‌هزار تا 1‌میلیون بشکه اضافه کند که این مقدار با آنچه که ترامپ خواهان آن است بسیار فاصله دارد. ( 2‌میلیون بشکه درروز). این امر بیانگر این است که اگر عربستان در روز دو میلیون بشکه تولید کند تولید کلی این کشور به 12میلیون بشکه در روز می‌رسد که به چند دلیل غیرممکن است:
نخستین عامل مسئله فنی است که چگونه عربستان سعودی به‌سرعت می‌تواند میادین نفتی خود را تحت فشار قرار دهد. آیا آن‌ها واقعاً می‌توانند در روز 12‌میلیون بشکه تولید کنند؟ شاید؛ اما شواهد زیادی وجود دارد که حاکی از این است که عربستان در تداوم آن با مشکل روبرو هستند و علاوه بر‌این آن‌ها در مدت زمان کوتاهی نمی‌توانند به این اقدام مبادرت کنند و این امر شاید بیش از یک‌سال طول بکشد.
دومین و مهم‌تر از عامل اول دلیل عدم موافقت عربستان سعودی با خواسته پرزیدنت ترامپ در زمینه افزایش تولید 2‌میلیون بشکه در روز این است که افزایش بیش از حد عرضه نفت به بازار باعث می‌شود که تولید ذخیره اضافی این کشور کاهش پیدا کند و در این وضعیت هر‌گونه اختلال عرضه می‌تواند زمینه افزایش قیمت نفت به‌طرز سرسام‌آور را فراهم کند.
عربستان سعودی نسبت به این مسئله آگاه است و به همین دلیل سخت می‌توان تصور کرد که آنها با عرضه دو میلیون بشکه در روز موافقت کنند. بر اساس بیانیه کاخ سفید؛ «‌ملک سلمان در واکنش به ارزیابی پرزیدنت ترامپ در زمینه کسری بازار نفت تأکید کرد که عربستان ۲میلیون بشکه ظرفیت تولید ذخیره دارد که در موقع لزوم می‌تواند به صورت هوشمندانه برای تعادل و ثبات بازار از آن استفاده کند.»
نویسنده بر این عقیده است که بین مفهوم افزایش عرضه 2‌میلیون بشکه با استفاده از ظرفیت تولید ذخیره برای تضمین ثبات بازار تفاوت وجود دارد. با این وجود درصورتی که شاهد تشدید شکاف‌ها در عرضه نفت به بازار از سوی دولت‌های عضو اوپک هستیم‌؛ پرزیدنت ترامپ محق است که بازار نفت نیازمند عرضه بیشتری است. برای نمونه ونزوئلا در طی دو‌سال گذشته نزدیک به یک‌میلیون بشکه از دست داده است و این آمار می‌تواند در طی سال آینده 500‌هزار بشکه هم کاهش پیدا کند. علاوه‌بر‌این انتظار می‌رود که عرضه نفت کانادا در ماه جولای 350‌هزار بشکه کاهش پیدا کند. همچنین در اخر هفته بازار نفت با تکانه دیگری روبرو شد مبنی بر این که حمله نیروهای شورشی به دو بندر صادراتی لیبی می‌تواند عرضه 850‌هزار بشکه نفت در روز را مختل و زمینه کاهش 300‌هزار بشکه‌ای در روز را فراهم کند. این امر می‌تواند منجر به پیامدهای گسترده‌ای باشد.
با شروع معاملات روزهای آتی‌؛ تاجران نفت با ادعای ترامپ در مورد افزایش تولید دو میلیون بشکه را در روز رد کردند. اگر چه عده‌ای معتقدند که عربستان سعودی همان‌طور که قبلاً نشان داده می‌تواند بیش از آن عرضه کند اما نویسنده بر خلاف آن‌ها بر این عقیده است که افزایش عرضه نفت می‌تواند کنترل عربستان سعودی بر بازار نفت را کاهش دهد. بنابراین ریاض خواهان کاهش ظرفیت تولید اضافی خود نیست و به تعبیر دیگر آن‌ها موافق تولید 2‌میلیون بشکه در روز نخواهند بود. بدین ترتیب در نیمه دوم سال 2018 بازار با کمبود عرضه مواجه خواهد شد و این یک توازن دشواری برای ریاض محسوب می‌شود که خواستار متوازن کردن بازار است اما آن‌ها همچنین نسبت به اختلالات آینده بازار محتاط هستند. نویسنده در نهایت معتقد است که احتمالاً سعودی‌ها به جای استفاده از ظرفیت تولید ذخیره، به افزایش قیمت نفت اجازه خواهند داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی