[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۴۶
  • دوره جدید

اولویت با کارآفرینی روستایی است، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس به رویکرد دولت تدبیر و امید در توجه به روستاها و حل مسائل آنان اشاره کرد و گفت: این دولت بیشترین توجه را به مناطق روستایی داشته و براساس آمار از بدو فعالیت شوراهای اسلامی‌۲۰هزار میلیارد تومان به دهیاری‌ها اختصاص داده شده که ۱۵ هزار میلیارد از این اعتبارات مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی‌ و امور بین‌الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار در مراسم روز دهیار با بیان اینکه امروز در یکی از سخت‌ترین مراحل نظام کاری و مدیریتی قرار داریم، گفت: هنر مدیریت در این شرایط دشوار جلوه‌گر می‌شود چرا که در شرایط آرام و هموار مدیریت به تمام معنا مشخص نیست.
نماینده عالی دولت در استان فارس مهمترین نقش و وظیفه دهیاری‌ها را توجه به پایداری و توسعه روستا در امر معاش و رفاه عمومی‌ مردم دانست و گفت: یک دهیار باید نگاهی جامع به چگونگی ماندگاری مردم در روستا داشته باشد.
مهندس تبادار با بیان اینکه توسعه روستا در گرو تولید، اشتغال و گردشگری و بوم‌گردی است، افزود: توجه به احیای یک قنات و چشمه یا ساماندهی درختان روستا مهمتر از احداث خیابان و بوستان است.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود توجه دهیاران استان را به وضعیت کنونی منابع آب در استان جلب کرد و با بیان اینکه خشکسالی و کمبود آب به مرحله بحران رسیده است، اظهارکرد: مدیریت بحران به وجودآمده تنها با همکاری و همراهی همه مدیران دستگاه‌های اجرایی، فرماندارن، بخشداران، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی ‌شهر و روستا و سایرین امکان‌پذیر خواهد بود.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه توجه به آینده استان فارس بدون مدیریت منابع آب و یا با حذف اقتصاد کشاورزی امکان‌پذیر نیست، گفت: حفظ و توسعه اقتصاد کشاورزی با مدیریت اشتغال کشاورزی، بازاریابی محصولات، فرآوری، تغییر الگوی کشت، صرفه‌جویی منابع آب و... محقق خواهد شد.
مهندس تبادار افزود: با توجه به اینکه ۹۲درصد از مصرف آب در کشاورزی است و عمق چاه‌ها از 40 متر به 400 متر رسیده و کیفیت آب را از دست داده‌ایم، صرفه‌جویی در مصرف آب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی همچنین با اشاره به سخنان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی مبنی بر کمبود پنج هزار مگاوات برق، گفت: نزدیک به 18 درصد تولید برق از آب موجود در پشت سدها تأمین می‌شود و زمانی که عمق آب سدها تنزل پیدا کند این میزان از تولید برق امکان‌پذیر نخواهد بود لذا در این شرایط صرفه‌جویی در مصرف برق ضرورت دارد.
نماینده عالی دولت در استان فارس در ادامه با بیان اینکه از بدو فعالیت شوراهای اسلامی‌20 هزار میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌ها  اختصاص داده شده که 15 هزار میلیارد از این اعتبارات مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: این میزان از توجه دولت به روستاها وظیفه و مسئولیت مدیران را افزایش می‌دهد.
مهندس تبادار در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت مشارکت مردم در حوزه‌های مختلف محیط زیست، صرفه‌جویی در منابع آب، نظام مدیریتی، تغییر الگوی کشت و نظام بهره‌وری در همه امور بیان کرد: باید مردم را به مشارکت و کمک در موضوعات مختلف دعوت کرده و با تزریق مناسب مسائل مالی از کمترین اعتبارات بیشترین بهره را به دست آوریم.
استاندار فارس همچنین به جایگاه و نقش دهیاران در تحقق اهداف مدیریتی اشاره کرد و از فرمانداران و بخشداران خواست یار و مددکار دهیاران باشند چرا که حضور دهیاران در جلسات شورای اداری شهرستان زمینه اجرای سیاست‌های فرمانداران در روستاها را فراهم خواهد کرد.  مهندس تبادار افزود: اگر انتظار داریم در روستاها تولید و اشتغال معنا پیدا کند و دهیاری‌ها مؤثر باشند کرامت احترام و توجه و همفکری با دهیاران باید در دستور کار قرار گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد در تنگناها با در نظر گرفتن قابلیت‌ها و قوت بخشیدن به ظرفیت‌هایی همچون صنایع دستی، بازاریابی و رونق تعاونی‌ها، معاش و تولید و پایداری روستا را رقم بزنیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس تأکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی، مدیران و بانک‌های استان باید به ایجاد تسهیل در زمینه کارآفرینی روستایی توجه ویژه داشته باشند و فرصت‌های موجود را در راستای توسعه روستا تقویت و نگاه شهری را به طرف روستا سوق دهند و سرمایه‌گذاری شهری را به سمت روستا هدایت کنند.
مهندس تبادار با بیان اینکه موضوع کشاورزی در روستاها باید مورد توجه قرار گیرد گفت: دغدغه من این است که پنج هزار و 600 هکتار گل محمدی داراب، انجیرستان استهبان، انگورستان دشمن زیاری را با تقویت زیرساخت‌های فرآوری محصول به ارزش افزوده تبدیل کنیم تا با فرآوری سه میلیون تن تولیدات باغی استان زمینه‌های لازم اشتغال را بیش از گذشته مهیا کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی