[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تجویز آنتی‌بیوتیک برای بیماری‌های غیر عفونی ، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برخی از پزشکان منشی بیمار هستند، گفت: برخی از تجویزهای پزشکی تنها برای پاسخگویی در محاکم قضایی صادر می‌شود و تنها هزینه درمانی مردم را افزایش می‌دهند.
محمدجمالی نوبندگانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره سرانه مصرف دارو در کشور،گفت: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و مسکن‌ها معضلی برای ما در عرصه مصرف دارو در حیطه پزشکی تلقی می‌شود و این در حالی است که به‌طور مثال بیماری که تنها  5 درصد احتمال عفونت  داشته و بنابر اصول پزشکی نیازی به  آنتی بیوتیک ندارد، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.
نماینده مردم فسا در مجلس شورای  اسلامی ‌تصریح کرد: ما در پزشکی عمل‌های معروف به پاک داریم که نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد اما پزشکان از ترس این موضوع که در محکمه‌ای قضایی پس از عمل پرسیده می‌شود که آیا آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز شده است، این دارو را تجویز می‌کنند.
جمالی نوبندگانی افزود:کارهای مازاد زیادی درحوزه تشخیص بیماری توسط پزشکان از جمله تجویز سونوگرافی که بیمار نیازی بدان ندارد، بطور حتم هزینه اضافی بر بیماران تحمیل می‌کند.
وی ادامه داد: مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک منجر به مقاوم‌سازی باکتری‌های در زمینه بیماری می‌شود بنابراین پزشکان مجبورند از آنتی بیوتیک‌های نسل‌های بعدی که گران‌تر وکم‌یاب هستند، استفاده کنند.
نماینده مردم فسا در مجلس با بیان اینکه نظارت کافی  بر نسخه‌یچی در کشور وجود ندارد افزود: یکی از موانع طرح توسعه سلامت این است که برخی‌ها در عزا، عروسی، جلسات عادی از ما می‌خواهندکه اگر مهر پزشکی را به همراه داریم، نسخه‌های تجویزی از جمله سونوگرافی را صادر کنیم.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برخی از پزشکان ما برای جلب رضایتمندی بیمار نقش منشی را برعهده دارند بطور مثال خواسته‌های بیمار نیز در نسخه از جمله اینکه برای آشنایان بیمار نیز دارویی را در نسخه لحاظ می‌کنند یادآورشد: برخی از تجویزهای پزشکی تنها برای پاسخگویی در محاکم  قضایی صادر می‌شود و تنها هزینه درمانی مردم را افزایش می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی