[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

خیابانی: باید از ۵۰‌سالگی گزارشگر می‌شدم!، روزنامه شیراز نوین

جواد خیابانی معتقد است گزارشگران از ۵۰‌سالگی به پختگی می‌رسند و نباید زود از این عرصه کنار بروند. به گزارش «ورزش سه»، جواد خیابانی که این روزها با اجرای ویژه برنامه‌ای در شبکه ورزش حسابی درگیر مسابقات جام جهانی است، در گفت‌و‌گویی با ایرنا درباره ورود جوان‌ها به عرصه گزارشگری به صحبت پرداخته است. 
از گزارش من در بازی ایران و آمریکا تعجب کردند
در زمان برگزاری جام جهانی فرانسه من حدود 33سال سن داشتم. در باکس گزارش بازی ایران آمریکا که پنج‌هزار نفر گزارشگر داشت، جوانترین بودم. کنار من گزارشگر تلویزیون کلمبیا حضور داشت با 65‌سال سن. از من پرسید تو گزارشگر تلویزیون ایرانی؟ گفتم بله. گفت: «تعجب می‌کنم که با این سن گزارش می‌کنی. الآن زمان گزارش کردن تو نیست، الآن زمان کسب علم و تجربه برای توست. با این کار جوان‌ها می‌سوزند و خیلی کار اشتباهی کردند که در بازی به این حساسی گزارشگر جوانی را برای گزارشگری فرستاده‌اند. این بازی حساس نیاز به کسی دارد که با فوتبال زندگی کرده باشد.»
جوان‌ها نباید به سرعت وارد گزارشگری شوند
در آن زمان حرفش را نپذیرفتم و اعتقاد داشتم که به‌واسطه شور و انرژی می‌توانم گزارش کنم. آن گزارشگر که بعدها از دوستان من شد، یکی دو سال پیش فوت کرد، اما من پس از سال‌ها به این نتیجه رسیدم که او راست می‌گفت. در گزارشگری و اجرای برنامه تلویزیونی با احترام به جوان‌ها و توانایی‌هایشان، به دلیل غلبه شور و احساس بر تعقل در آنها، باید جوانان تجربه کسب کنند و بیشتر بخوانند و به‌سرعت وارد این کار نشوند.
باید از ۵۰‌سالگی شروع می‌کردم!
من بازی ایران و استرالیا را در 32‌سالگی گزارش کردم و بازی ایران مقابل اسپانیا را در 55‌سالگی. به نظر خودم شور و هیجانم در بازی ایران مقابل اسپانیا بیشتر بود، البته احساسات کنترل‌شده داشتم. اگر دو بازی ایران مقابل آمریکا و استرالیا را که برخی اعتقاد دارند از بهترین گزارش‌های من بوده الآن بخواهم گزارش کنم، چند نمره بهتر اجرا می‌شود؛ به‌دلیل بیشتر شدن علم و تجربه‌ام. هنوز هم هیچم، اما نسبت به بیست‌سال گذشته تجربه‌ام دست‌کم بیشتر شده است. به‌طور کلی در هر حوزه‌ای کسی که باتجربه‌تر است، بهتر عمل می‌کند. حتی می‌خواهم بگویم اگر خودم گزارشگری را به جای 30‌سالگی از 50‌سالگی شروع می‌کردم مشکلات این 20‌سال را نداشتم.
با عادل، پیمان و مزدک دائم در ارتباطم
ما گزارشگران اردوهایی را به‌صورت تلفنی قبل از بازی‌های مهم برگزار می‌کنیم. به‌صورت مداوم با فردوسی‌پور در ارتباط هستم. در چند روز گذشته با پیمان یوسفی و مزدک میرزایی صحبت کردم و این ارتباط وجود دارد. ما با هم خوبیم و ایرادهایمان را به هم متذکر می‌شویم و معتقدم این قدر بازی‌های فوتبال در دنیا هست که به همه گزارشگران بازی می‌رسد. حتی بازی‌های ایران در جام جهانی را سه نفر متفاوت گزارش کردند.
اصلاً از فردا گزارش نمی‌کنم!
من با این نظریه‌ها مخالف هستم که می‌گویند برخی گزارشگران باید بعد از جام جهانی خداحافظی کنند. فوتبالیست‌ها تا سی یا سی‌و‌پنج سالگی بازی می‌کنند، اما درمورد گزارشگران معتقدم باید از پنجاه‌سالگی شروع به گزارش کنند. باور کنید برای خودم نمی‌گویم. اصلاً من از فردا گزارش نمی‌کنم. این‌که گزارشگر در سی‌سالگی خداحافظی کند هنر نیست. گزارشگر در چهل یا پنجاه سالگی و بعد از کسب تجربه و علوم مرتبط مختلف می‌تواند جملات خاص خودش را بسازد و شخصیت گزارشگری مخصوصش را پیدا کند.
مقابل مرزبان جلوی خنده‌ام را گرفتم
آقای مرزبان در فرهنگ آلمان بزرگ شده‌اند و آن اصطلاح در فرهنگ آنها وجود دارد. کلمه‌ای که به کار برده شد، در فرهنگ ما جواب نمی‌دهد. واکنش من هم در همین راستا بود. من الآن که فیلم آن برنامه را می‌بینم، می‌خندم و حتی در آن لحظه هم جلوی خنده‌ام را گرفتم و تفاوت یک مجری با‌تجربه و جوان اینجا مشخص می‌شود. شاید اگر مجری جوانی آنجا بود و می‌خندید، اوضاع بدتر می‌شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی