[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

خارش پوست این قسمت‌های بدن باید شما را نگران کند (بخش اول)، روزنامه شیراز نوین

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری‌های پوستی است و برخی مربوط به بیماری‌های جدی تر دیگر مانند سرطان و ایدز.
خارش پوست، یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می‌کند برای تخفیف یا درمان آن، به متخصصان پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد.
بیماری‌هایی که با خارش پوست آشکار می‌شوند
بیماری کلیوی
خارش شدید در سراسر بدن، اغلب در افرادی که دچار بیماری کلیوی یا مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی هستند رخ می‌دهد. در واقع، یک مطالعه نشان داد ۴۲درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط ​​تا شدید کلیوی بودند. آنتونی M. رزسی، MD، دستیار در مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering و بیمارستان پروتستان نیویورک می‌گوید: «بعضی افراد آن را یک مزاحمت توصیف می‌کنند.»
«خارش» بسیار شدید دارم که در اوج خستگی شب از خواب بیدار می‌شوم.»
علم هنوز کشف نکرده است چرا بیماری کلیه باعث خارش می‌شود، اما پزشکان معتقدند با ایجاد سموم در بدن زمانی که کلیه‌ها قادر به حذف مواد زاید از جریان خون نیستند، اتفاق می‌افتد.
خارش پوست نشانه اولیه بیماری کبد
بیماری کبد
خارش پیوسته می‌تواند یک نشانه خاموش بیماری کبدی باشد، جایی که کم‌خونی می‌تواند یک نشانه اولیه بیماری کبد باشد. دکتر سوزی، استادیار گروه پوست در دانشکده پزشکی ییل می‌گوید: «اگر کبد شما به درستی عمل نکند، اتفاقات جانبی مانند اسیدهای صفراوی باعث سمی شدن بدن می شوند.»
هدف اصلی این است که بیماری کبد را درمان و داروهایی که می‌توانند اسید‌های صفراوی را از بین ببرند، تجویز کنند. پزشکان معمولاً داروهایی را تجویز می‌کنند که می‌توانند جذب بدن از اسیدهای صفراوی را مهار کنند یا مقدار اسید صفراوی که به کبد بازگردانده می شوند را کاهش دهند.
درماتوفیزیک
اگر پوست بدن به آرامی خراشیده شود، ناخن‌ها را نازک می‌کند، پوست‌های قرمز را روی پوست خود می‌گذارند که ۱۵ تا ۳۰دقیقه طول می‌کشد تا ناپدید شوند که ممکن است درماتوفیزیسم وجود داشته باشد.
اگرچه علت این مشخص نیست، کلینیک می‌گوید این می‌تواند ناشی از استرس، عفونت‌ها، آلرژن‌ها یا داروهایی مانند پنی‌سیلین باشد. دکتر روخسار می‌گوید: «این یک وضعیت پوستی شدید است، جایی که پوست شما حساس به لمس و انتشار بیش از حد هیستامین است.»
مناطق لمسی و لباس، بیشترین حساسیت را به درماتولوژی دارند. تشخیص آسان است، اما بیشتر اوقات تشخیص داده نمی‌شود، زیرا برای افرادی که به متخصص پوست متوسل می‌شوند، به اندازه کافی جدی یا ناراحت کننده نیست. اگر خارش شدید باشد، پزشک می‌تواند آنتی‌هیستامین را برای تسکین التهاب تجویز کند.
بیماری نخاعی یکی از علت‌های خارش پوست
بیماری نخاعی
ظاهر شدن خارش مداوم وسط پشت (بدون جوش یا دانه) می‌تواند نشانه نوروپاتی، نشانه‌ای از عصبانیت باشد. قبل از ارائه درمان، پزشکان ابتدا بیماری نخاعی را به عنوان یک علت محروم می‌کنند. تحقیقات نشان داده است بیماری ستون فقرات، چه به علت سن یا آسیب، می‌تواند بر عصب فشار وارد کند و آن را خراب کند که باعث احساس خارش در پوست می‌شود.
خارش‌های نوروپاتی ممکن است در یک طرف بدن یا هر دو رخ دهد، اما اگر خراش تسکین نداشته باشد، پرچم قرمز بزرگ است. دکتر روسی می‌گوید: «افراد مبتلا به اگزما احساس خارش می‌کنند. » اما خارش عصبی با خراش بهبود نمی یابد.
خارش، اغلب تشدید می‌شود. بعضی‌ها می‌گویند احساس می‌کنند حشرات روی آنها می‌خزند. هنگامی که بیماری نخاعی یا سایر بیماری‌ها اتفاق افتاد، ممکن است خارش عصبی با کرم کپسایسین که از فلفل داغ گرفته شده است درمان شود، برای سوزاندن اعصاب که به طور نامنظم روی پوست شلیک می شود.
خارش پوست نشانه‌هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک 
بیماری سلیاک
جای زخم و تاول روی زانو‌ها، آرنج‌ها، کپل‌ها یا موی سر، بسیار خارشی هستند و نشانه‌هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک هستند. «هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک میلوتین مصرف می‌کند، سیستم ایمنی مخاطی در روده با تولید نوعی آنتیبادی به نام ایمونوگلوبولین پاسخ می دهد.»
جان زون، عضو هیئت مشاوره پزشکی دانشکده پزشکی بنیاد سلیاک، به celiac.org گفت: این آنتی بادی IgA به سلول‌های پوستی منتقل می‌شود تا پاسخ خارش را ایجاد کند. داپسون تجویز می‌تواند تسکین دهنده خارش کوتاه مدت برای پوست را فراهم کند، اما آسیب روده‌ای جدی است و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای زندگی را بپذیرند. اگر آنها به خوردن گلوتن ادامه دهند، بیماران سلیاک ممکن است سوءتغذیه، کم‌خونی، کاهش استخوان، ورم معده و حتی سرطان بگیرند.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی