[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

نخستین شماره فصلنامه هنرنامه ایران منتشر شد، روزنامه شیراز نوین

نخستین شماره فصلنامه هنرنامه ایران توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این شماره مقاله‌هایی با عنوان‌های «نمونه‌های جدید از شیردال، گاو مرد: نشانی از ایزد و قدرت در دوره آغاز شهرنشینی ایران باستان (مرتضی حصاری)»، «نقوش صخره‌ای نقش رستم و نقش رجب، مرودشت، فارس (سیروس برفی و طاهر قسیمی)»، «مقایسه تطبیقی نگاره‌های حکایت میمون و لاک‌پشت از نسخ کلیله و دمنه ایلخانی و تیموری (سیامک علیزاده)» به چاپ رسیده است.
«جایگاه نقاشی و نگاره‌های تاریخی در عصر سلجوقی و ایلخانی (حمیدرضا صفاکیش، همایون حاتمیان)»، «جایگاه هنر معماری در تداوم هویت ایرانی در سده‌های نخستین اسلامی (اشکان زارع، رضا افهمی)»، «مستندنگاری نقاشی زیرلاکی درهای بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی (موسی رجبی اصل، مهران هوشیار)»، «ناسازگاری شعر سبک هندی با آواز موسیقی دستگاهی (سهند سلطاندوست، اصغر فهیمی‌فر)»، «بررسی کتاب‌آرایی نسخه‌ای آموزشی از دوره قاجار (عبدالکریم عطارزاده، مژگان محمدی مزینانی، عادله سلیمی، مرضیه صادقی مقدم)» از مطالب چاپ شده دیگر در این فصلنامه هستند. در بخش نگاهی به ایران زمین فصلنامه هنرنامه ایران به قلم سیدمحمد بهشتی، مدیرمسئول آن و رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، توضیحاتی درباره پیشینه طبیعی ایران و نیز پیشینه اجتماعی و فرهنگی ایرانیان داده شده است. در این بخش با تأکید بر اینکه ایران یک واقعیت قومی یا نژادی، جغرافیایی و حتی سیاسی واضح نیست، توضیح داده شده است که نمی‌توان مرز‌های مشخص سیاسی یا جغرافیایی را ایران دانست یا نژاد خاصی از انسان‌ها را ایرانی معرفی کرد، حتی فارسی‌زبان بودن هم معیار تمام تمایز بخش ایرانیان نیست. در واقع، ایرانی بودن شامل تنوع فرهنگی و زبانی گسترده‌ای متشکل از کرد بودن، آذری بودن، لر یا بلوچ یا تاجیک یا فارس بودن است. 
حکمت‌اله ملاصالحی سردبیر این فصلنامه نیز در سرگفتار سردبیر نوشته است: مجله هنرنامه هرچند پس از دهه‌ها درنگ و تأخیر لیکن اینک که گام در میانه میدان نهاده و مسئولیت خطیر شناختن و شناساندن و معرفی ذخایر و منابع و گنجینه‌های عظیمی از مواریث و مآثر تاریخی و فرهنگی و سنت‌ها و سبک‌های هنری و صنایع دستی جهان ایرانی را بر شانه گرفته است، هم امیدوار کننده است و هم تکلیف‌آور برای همه ما که میراث‌خوار و وام‌دار چنین ذخایر و گنجینه‌های عظیم فرهنگی و هنری اعم از میراث ملموس و ناملموس هستیم. جای «هنرنامه» که اینک شناختن و شناساندن و معرفی‌نامه و کارنامه هنری ایرانیان را برشانه گرفته است، در این سرزمین موسیقی و سمفونی رنگ‌ها و گنبدهای فیروزه‌ای و تمدن مدیریت آب و مهندسی راه و عالم عشق و عرفان و اندیشه‌های اشراقی و حکمت اشراقیان و ایمانیان، در میان دیگر نشریات ترویجی و علمی و پژوهشی جامعه معاصر میهن ما خالی بود. مایه امیدواری و موجب رضایت خاطر است که یکمین شماره آن به همت و همکاری دوستان و همکاران ما در درون و بیرون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به رشته تحریر درآمده است و اینک نهاده پیش‌روی خوانندگان ماست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی