[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۳
  • دوره جدید

برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر محدود به یک هفته نباشد، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان فرهنگی‌اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر این سازمان نباید محدود به همین هفته باشد بلکه باید در طول سال استمرار یابد.
به گزارش روابط عمومی ‌سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی‌راد با اشاره به اینکه مسئله اجتماعی اعتیاد، یکی از مهم‌ترین مشکلات برای تمامی‌ کشورهای جهان است و تنها محدود به چند کشور نیست، اظهار کرد: بر این اساس هر سال ۵ تیر ماه مصادف با ۲۶ ژوئن با عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در دنیا برنامه‌هایی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه همواره مبالغ هنگفتی برای مبارزه با معضل اعتیاد و مواد مخدر در زمینه درمان معتادان، نگهداری معتادان متجاهر، مبارزه با باندهای قاچاق و... هزینه می‌شود، افزود: متأسفانه طبق گزارش‌ها همچنان رقم باندهای قاچاق مواد مخدر و شمار معتادان رو به افزایش است.
 معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز بر اهمیت پیشگیری سطح اول و آموزش اجتماعی شهروندان تأکید و خاطرنشان کرد: بدون این مهم فعالیت‌های مبارزه با مواد مخدر اثربخش نخواهد بود. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی ‌این سازمان، در هفته مبارزه با مواد مخدر مجموعه برنامه‌هایی متفاوت و با رویکردی جدید را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: این برنامه‌ها در راستای رسالت معاونت اجتماعی در حوزه پیشگیری سطح اول، دارای رویکرد آگاه‌سازی عمومی، آموزش مستقیم و غیر مستقیم و ایجاد حساسیت‌های لازم در بین شهروندان است. گشتاسبی به تغییر وضعیت اعتیاد در جامعه از جمله زنانه شدن اعتیاد، کاهش سن مصرف مواد مخدر و تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به صنعتی و ده‌ها مورد دیگر اشاره و عنوان کرد: برای مبارزه با مواد مخدر به نگاه نو، خلاقیت و مواجهه تخصصی با اعتیاد نیاز است.
وی با تصریح اینکه اعتیاد یک بیماری «اجتماعی» است و تا زمانی که به علل اجتماعی آن توجه نشود، درمان جسمی‌ و روانی بی‌نتیجه خواهد ماند، بیان کرد: معاونت اجتماعی این سازمان تلاش کرده است هفته مبارزه با مواد مخدر، فرصتی برای شروع برنامه‌هایی خلاق و نوین در این حوزه باشد و بدین منظور از دانش و ابزارهای مختلفی برای ورود به این مهم بهره گرفته است.
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز به تشریح برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر پرداخت و گفت: برنامه‌ی سینما روباز در ۴مکان پرجمعیت شهر شامل بلوار چمران، دروازه قرآن، بوستان نماز و بوستان انتظار اجرا خواهد شد.
گشتاسبی‌راد اظهار داشت: با توجه به اثربخشی هنر هفتم و نیز اقبال عمومی‌ شهروندان از پرده نقره‌ای، سینمای روباز به اکران فیلم می‌پردازد. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تأکید کرد: فیلم‌های منتخب، با مضامین آسیب اجتماعی اعتیاد و نقد جامعه‌شناختی و نقد سینمایی همراه است. وی با بیان اینکه تبلیغات محیطی از نوع «سمعی_ بصری» در حوزه اعتیاد برای اولین بار در بلوار ارم به مدت سه روز متوالی اجرا خواهد شد، گفت: با توجه به تحلیل محتوای صورت‌گرفته بر روی میزان اثربخشی تبلیغات شهری دریافتیم که شیوه‌های فعلی اثربخشی چندانی نخواهند داشت. معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز خاطرنشان کرد: با عنایت به این موضوع سراغ شیوه‌های جدید تبلیغاتی رفتیم که بتواند نظر شهروندان را به خود جلب کند. گشتاسبی‌راد افزود: ایده‌پردازی، کارگردانی، عکس‌برداری و چاپ تصاویری با مضامینی متنوع از اعتیاد برای نصب بر روی ۲۱ بیلبورد و پُل‌های هوایی شهر شیراز به مدت یک ماه، برگزاری ۱۸ نمایشگاه آشنایی با مواد مخدر سنتی و صنعتی و تبیین تصویری پیامدهای استفاده از آن با همکاری نیروی انتظامی ‌در مکان‌های مختلف سطح شهر، تهیه فیلم کوتاه داستانی با مضمون آشنایی با پیامد توهم‌زایی مواد مخدر صنعتی جدید و انتشار آن در فضای مجازی از جمله برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر است.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز همکاری با شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در آماده‌سازی و بهسازی اولین نمایشگاه دائمی‌ پیشگیری اولیه مبارزه با مواد مخدر، برگزاری چند پیاده‌روی خانوادگی با شعار مبارزه با مواد مخدر، برگزاری چند کارگاه تخصصی با مضامین آسیب‌شناسی اجتماعی و روانشناسی اعتیاد را از دیگر برنامه‌های این هفته برشمرد. گشتاسبی‌راد تأکید کرد: مجموعه معاونت اجتماعی این سازمان تلاش خواهد کرد که فعالیت‌های حوزه مبارزه با اعتیاد به‌طور متناوب و منظم ادامه یافته و «جریان‌سازی» اجتماعی جهت مبارزه با آسیب‌های اجتماعی بطور جد پیگیری شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی