[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

فارس دومین مصرف‌کننده دارو در کشور است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - پیمان کشاورز
 برای نخستین بار در کشور همایش تکریم از خیرین حوزه تأمین اجتماعی با حضور مسئولان عالی رتبه سازمان و همچنین مدیران ارشد فارسی در شیراز برگزار خواهد شد. مدیرکل درمان تأمین اجتماعی استان فارس با اعلام خبر فوق در جمع خبرنگاران گفت: در بحث احداث بیمارستان جدید تأمین اجتماعی شیراز بر خلاف مطالب عنوان شده خط اعتباری شرکت اتریشی برای احداث بیمارستان تأمین اجتماعی هنوز معتبر بوده و در حال حاضر نیز در حال مذاکره با طرف اتریشی هستیم. اکبر امیری درخصوص تأخیر در رابطه با شروع عملیات اجرایی این بیمارستان تصریح کرد: پیش از این احداث بیمارستان با ۳۰۰ تخت مصوب شده و تمام اقدامات اولیه نیز انجام شده بود اما رئیس‌جمهور وقتی خواستار افزایش تعداد تخت‌ها به ۵۰۰ تخت شد و برهمین اساس مجدداً کار طراحی، آزمایش خاک و... از ابتدا انجام شد.
وی با ابراز این که نقشه‌ی بیمارستان تأمین اجتماعی اکنون با ۳۵۸ تخت به تأیید مراجع ذیصلاح رسیده است؛ گفت: پیش از این مذاکراتی با یک شرکت اتریشی انجام شده و موضوع شهریور سال ۹۶ به تصویب رسید و برای تأیید نهایی به هیئت امنای سازمان ارئه شده است و در کنار مذاکره با شرکت خارجی با چند شرکت داخلی نیز مذاکراتی انجام شده و در حال پیگیری موارد مربوطه هستیم. مدیرکل درمان تأمین اجتماعی فارس خاطرنشان ساخت: با تعیین خط اعتباری درون‌سازی جهت احداث این پروژه و واگذاری آن به شرکت خانه‌سازی، کار دیوارکشی و حفر فوندانسیون براساس نقشه تأیید شده از اواسط مردادماه سال جاری آغاز خواهد شد.
امیری بالا بودن سرانه مصرف دارو در فارس را نگران‌کننده عنوان کرد و افزود: فارس پس از تهران دومین استان مصرف‌کننده دارو به لحاظ آماری است به گونه‌ای که سال گذشته نزدیک به 8 میلیون نسخه دارویی در مراکز ملکی و طرف قرارداد تأمین اجتماعی صادر شده است. امیری همچنین هزینه‌ی پرداخت شده بخش درمان تأمین اجتماعی در استان فارس برای سال ۹۵ را بالغ بر ۱۲۳۱ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: 85 درصد از این هزینه در مراکز طرف قرارداد و ۱۵ درصد کل هزینه‌های درمان بستری مربوط به مراکز ملکی است.
امیری ضمن تأیید پایین بودن سرانه تخت بیمارستانی در فارس نسبت به میانگین کشوری و کمبود ظرفیت بیمارستانی ملکی در این استان از تلاش دولت یازدهم جهت رفع این کمبودها خبر داد و پیگیری احداث بیمارستان جدید تأمین اجتماعی را نیز در راستای  کاهش کمبودها عنوان کرد و افزود: طی ۲ سال اخیر شاهد اضافه شدن ۱۰درمانگاه تخصصی در شهرستان‌های فارس بوده‌ایم که با احداث درمانگاه تخصصی در شهر زرقان، تمام شهرهای با جمعیت بیش از ۴۰ هزار نفر افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی واجد درمانگاه خواهند بود.
او گفت: هم‌اینک در استان فارس و در مجموع بیمارستان‌های دولتی، عمومی‌ غیر دولتی، خصوصی و خیریه تعداد ۸ هزار و ۷۵۰ تخت بیمارستانی فعال موجود است و تأمین اجتماعی با تمام این تخت‌ها قرارداد دارد، گرچه از کل این تعداد تنها ۳۰۰ تخت بیمارستانی، متعلق به تأمین اجتماعی است.
امیری اضافه کرد: براساس این آمار سرانه تخت بیمارستانی استان فارس ۱.۲ تخمین زده می‌شود که در مقایسه با نرم ۱.۶ کشوری، پایین‌تر هستیم. مدیرکل درمان تأمین اجتماعی فارس درخصوص اینکه شهروندان دیگر نقاط کشور بیش از بیمه‌شدگان استان فارس از خدمات این سازمان در حوزه‌ی درمان بهره‌مند می‌شوند، گفت: بالاترین ضریب اشتغال در کشور مربوط به بخش خدمات بوده و خدمات پزشکی نیز در همین حوزه دیده شده است.
وی با تصریح اینکه توسعه‌ی فعالیت‌ها در بخش خدمات زمینه‌ساز افزایش ضریب اشتغال در شغل‌های مختلف خواهد بود گفت: حضور افراد برای دریافت خدمات درمانی از سایر نقاط کشور در شیراز زمینه‌ساز اشتغال و رونق اقتصادی است و نمی‌توان اصل این موضوع را رد کرد.
امیری گفت: امروزه بعضی از خدمات درمانی ارائه شده در شیراز در سطح کشور منحصر به‌فرد محسوب می‌شود، خدماتی نظیر پیوند کبد و مغز استخوان؛ هزینه‌ی درمان یک بیمار نیازمند کبد بیش از هزینه‌‌ای است که برای حدود ۱۰۰ بیمار نیازمند جراحی قلب انجام می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی