[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

افزایش صادرات فارس در برابر کاهش واردات، روزنامه شیراز نوین

شیرازه: مدیرکل گمرکات استان فارس گفت: در ده ماهه ابتدای سال جاری کالاهای صادراتی به ۵۵ کشور جهان از جمله عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، کویت، اوگاندا، قطر، آلمان، ترکمنستان، ترکیه و پاکستان صادر شده است.
خداداد رحیمی مدیر کل گمرکات استان فارس به مناسبت روز جهانی گمرک در گفتگویی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره جان باختگان و شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو و عرض تسلیت به خانواده‌های آن عزیزان، گفت: به مناسبت همدردی با خانواده‌های داغدار شهدای آتش نشان به دستور رئیس کل گمرک جشن روز جهانی گمرک که به طور معمول همه ساله ۲۶ ژانویه برگزار می‌گردید امسال برگزار نمی شود.
رحیمی با اشاره به عملکرد این سازمان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و موضوع منویات مقام معظم رهبری خاطر نشان کرد: گمرک استان فارس به همراه سایر گمرکات کشور اقدامات در خورتوجهی از جمله ایجاد پنجره واحد تجارت فرامرزی، اجرای سامانه جامع امور گمرکی، فراهم نمودن زمینه لازم الکترونیکی اظهار از راه دور که دیگر نیاز به حضور صادر کننده نبوده و این امر موجب تسهیل در روند کار در صادرات خواهد شد و با اجرای سامانه ترانزیت واردات و صادرات کلیه تشریفات در این خصوص به صورت کاملاً الکترونیک انجام می‌گیرد.
تراز تجاری گمرکات استان فارس برای اولین بار ۱۰۰ میلیون دلاری شد
وی اجرای بسته حمایتی از تولید و صادرات در راستای کلی اقتصاد مقاومتی از جمله اقدامات گمرک دانست و افزود: با تلاش‌های انجام گرفته گمرکات فارس به تبع دیگر گمرکات کشور موفق شد برای اولین بار تراز مثبت ۱۰۰ میلیون دلاری داشته باشد.
مدیر کل گمرکات استان فارس افزود: در ده ماهه امسال مقدار ۵۹۰هزارو ۲۴۳ تُن کالا به ارزش ۱۷۲ میلیون و۹۷۷ هزار و۲۲۷ دلار از طریق اداره کل گمرکات استان فارس صادر گردید که نسبت به مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۱۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
صادرات کالا به ۵۵ کشور جهان
رحیمی ادامه داد: در مدت مذکور کالاهای صادراتی به ۵۵ کشور جهان از جمله عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، کویت، اوگاندا، قطر، آلمان، ترکمنستان، ترکیه و پاکستان صادر شده است.
وی افزود: در ده ماهه سال جاری در بین کالاهای صادراتی محصولات لبنی از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۲۵درصد و ۱۳۲درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد که از دلایل آن می‌توان به کیفیت محصولات و بازاریابی مناسب تجار استان اشاره نمود.
مدیرکل گمرکات استان فارس به کالاهای وارداتی استان اشاره کرد و افزود: در ده ماهه سال ۱۳۹۵ مقدار ۱۷ هزارو ۴۰۳ تُن کالا به ارزش ۷۳ میلیون و ۹۹ هزار و ۳۲۵ دلار از طریق گمرکات استان فارس به کشور وارد گردیده است که نسبت به مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۴۳درصد و ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
انجام رویه‌های تجاری در فرودگاه شیراز
عالی ترین مقام گمرکات استان فارس اذعان داشت: در راستای اقتصاد مقاومتی در گمرکات استان فارس علاوه بر رویه مسافری کلیه بسترهای لازم را جهت انجام رویه‌های تجاری شامل (واردات، صادارت، ترانزیت) در فرودگاه شهید آیت الله دستغیب شیراز جهت رونق اقتصادی فارس فراهم گردیده است.
رحیمی ابراز داشت: ایجاد و راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی موجب شفاف‌سازی امور گردیده است که در جهت جلوگیری از پدیده شوم قاچاق تأثیر بسزایی داشته و علاوه بر آن جهت حمایت از صادرات می‌توان به موارد از جمله اخذ ضمانت نامه بانکی به جای پرداخت عوارض مربوط از صادر کنندگان و ارائه خدمات شبانه روزی در زمینه صادارت، معافیت ورود موقت برای پردازش اخذ
 مجوز استاندارد بر اساس تفاهم نامه با استاندارد، کاهش اسناد و مدارک غیرضروری و انجام تشرفیات ارزیابی در محل برای کالاهای صادراتی واحدهای تولیدی اشاره کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی