[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

خطر ورشکستگی در کمین صنعت کاشی و سرامیک، روزنامه شیراز نوین

فعالان صنعت کاشی و سرامیک کشور، حمایت جدی مسئولان از این صنعت بومی‌ را خواستارند و هشدار می‌دهند در‌صورت بی‌توجهی دولت و حمایت نشدن این صنعت، خطر ورشکستگی، تعطیلی و بیکاری نیروها در کمین آن خواهد بود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، صنعت کاشی و سرامیک کشور در شمار صنایع بومی ‌کشور محسوب می‌شود و به ادعای مسئولان بیشترین خودکفایی صنعتی را در این بخش شاهدیم.
این صنعت این روزها حال و روز خوبی ندارد و به گفته «محمد روشنفکر» رئیس انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور، چنانچه حمایت‌ها از این صنعت کاهش یابد، مشکلات آن افزایش خواهد داشت.
هفته گذشته تهران میزبان بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت کاشی و سرامیک بود، نمایشگاهی که گرچه با هدف افزایش بازده تولید کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی، یافتن بازارهای صادراتی، شناسایی و معرفی مشکلات، موانع و نقاط ضعف موجود در این صنعت، ایجاد فضای رقابتی سالم میان تولیدکنندگان داخلی به‌منظور ارتقای کیفیت تولید، ایجاد ارتباط مستقیم و رو‌در‌رو میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، تبادل فکر، فناوری و محصول میان شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی و آشنایی با محصولات، نوآوری‌ها و ظرفیت‌های موجود این صنعت برگزار شد، اما گفت‌وگو با حاضران در نمایشگاه، حال ناخوش این صنعت را به ذهن متبادر می‌کرد.
‌هر هفته یک شرکت کاشی و سرامیک تعطیل می‌شود
در این پیوند، «محمد ابراهیم یزدی» مدیرعامل یک کارخانه تولیدکننده کاشی که در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت کاشی و سرامیک حضور یافته بود به ایرنا گفت: 178‌کارخانه کاشی و سرامیک کشور، اکنون به 117‌شرکت کاهش یافته است، زیرا تولید به کاری سخت و پیچیده تبدیل شده و هر‌روز شاهد بسته شدن یکی از شرکت‌ها هستیم.
یزدی افزود: حتی 117 شرکت باقی مانده نیز با ظرفیت پایین کار می‌کنند و قادر به استفاده از همه توان تولیدی خود نیستند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود دارا بودن رتبه دوم متراژ تولید و رتبه چهارم از نظر کیفیت، همچنین بهره‌گیری از بهترین ماشین آلات ایتالیایی و اسپانیایی، حیف است که تولید این محصولات حال و روز خوشی را تجربه نمی‌کند.
‌صنعت کاشی و سرامیک و خطر تحریم‌ها
یکی دیگر از غرفه‌داران حاضر در نمایشگاه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: همین یک‌ماه پیش بود که یکی از کارخانه‌های کشور، به دلیل ناتوانی در واردات رنگ مورد نیاز، تعطیل شد.
وی که خواست نامش ذکر نشود بیان داشت: حدود 40‌درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت شامل رنگ، لعاب و زیرکونیوم (فلزی محکم، چکش‌خوار و شکل‌پذیر) از خارج وارد می‌شود و خط تولید آن نیز به‌طور کامل وابسته به خارج است، به‌طوری که حتی یک قطعه را نیز نمی‌توانیم در داخل تولید کنیم.
این فعال اقتصادی گفت: 60‌درصد دیگر مواد اولیه که از داخل تأمین می‌شود، با متوسط افزایش 20‌درصدی قیمت‌ها مواجه شده که شامل خاک‌های مورد نیاز، کارتن، پلاستیک و غیره است و البته در تأمین آنها با مشکل مواجه نیستیم.
وی تأکید کرد، برای جلوگیری از آسیب دیدن این صنعت از دور جدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا باید فکری کرد.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رئیس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته‌ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم‌ها را در دوره 90 و 180‌روزه صادر کرد.
در‌پی این تصمیم، برخی شرکت‌ها برای ماندن در بازار ایران یا ترک کردن آن مردد مانده‌اند؛ هرچند کمیسیون اروپا اعلام کرده است برای مقابله با تحریم آمریکا قانون انسداد را برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی اجرا می‌کند.
‌تأمین تقاضای جهانی، در صورت حمایت واقعی
دیگر شرکت‌کننده در نمایشگاه نیز به ایرنا گفت: این روزها افزایش قیمت مواد اولیه، کارخانه‌ها را با ضرر و زیان مواجه کرده و کاهش تولید و تعدیل نیرو از جمله پیامدهای آن بوده است.
وی یادآور شد: در دور گذشته تحریم‌ها در اوایل دهه 90، به‌دلیل نبود رکود اقتصادی و همچنین گردش پول در بازار، وضعیت مانند امروز نبود اما اکنون بازار، کشش لازم را ندارد.
این فعال تولیدی بیان داشت: صنعت کاشی و سرامیک با وجود برخورداری از مواد اولیه، همچنین آب، برق و گاز ارزان می‌توانست حتی تأمین‌کننده نیازهای جهانی باشد.
این تولیدکننده کاشی خاطرنشان کرد: صنعت کاشی و سرامیک با وجود تعرفه‌های گمرکی بالای سایر کشورها برای تولیدات ایرانی، سخت‌تر شدن واردات مواد اولیه مورد نیاز متأثر از تحریم‌‌ها، مشخص نبودن وضعیت ارز و برخی مشکلاتی که داخلی‌ها برای تولید ایجاد می‌کنند، «حتی به حمایت مستقیم دولت نیاز ندارد»؛ اما درخواست ما این است که «برخی با عملکرد نامطلوب خود به آن ضربه نزنند».
چندی پیش رئیس انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور عنوان کرد: بسته ارزی دولت، تهیه مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک را بسیار دشوار ساخته و انتظار می‌رود دولت مشکلات را از پیش روی این صنعت بردارد.
روشنفکر اضافه کرد: وضع تحریم‌های جدید دشمنان علیه کشور فرصت هم‌پوشانی و همکاری را تشدید می‌کند و در این شرایط نباید به‌گونه‌ای رفتار شود که خودتحریمی‌ را افزایش داد، بلکه باید سیاست‌ها و برنامه‌ها در جهت حمایت از تولید ملی باشد.
به گزارش ایرنا، بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت کاشی و سرامیک از سه‌شنبه گذشته (نوزدهم تیر ماه) با حضور و مشارکت بیش از 200‌شرکت داخلی و خارجی از ایران و 12‌کشور جهان در محل دائمی‌ نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی