[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

خریداران نفت ایران زیر بار تحریم‌های آمریکا نمی‌روند، روزنامه شیراز نوین

یک شبکه خبری شرق آسیا گزارش کرد «خریداران نفت ایران به دلیل نیاز مبرمی‌ که به انرژی و نفت این کشور دارند تسلیم تحریم‌های آمریکا نخواهند شد».
به گزارش روز جمعه ایرنا، آسیا تایمز گزارش کرد شرکت‌ها و پالایشگاه‌های نفتی در کره جنوبی، ژاپن، چین و هند به نفت ایران نیاز دارند و در برخی از پالایشگاه‌ها این نیاز بسیار بالاست.
این گزارش می‌افزاید برای نمونه شرکت نفتی «ساینوپک» چین برای تأمین نفت پالایشگاه‌های خود در استان‌های مختلف به‌شدت به نفت ایران نیاز دارد.
آسیا تایمز می‌نویسد هند و چین به‌عنوان مصرف‌کننده بزرگ نفت نمی‌توانند و نمی‌خواهند واردات نفت از ایران را متوقف کنند.
این شبکه می‌افزاید کشورهای ژاپن و کره جنوبی هم که از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته‌اند در‌حال رایزنی با واشنگتن برای گرفتن معافیت هستند زیرا بازار آنها آسیب‌پذیری بالایی دارد و کاهش واردات نفت از ایران و بالا رفتن بهای نفت در بازار بین‌المللی به آنها خسارت زیادی می‌زند.
این شبکه تصریح می‌کند که فشار آمریکا بر کشورها زیاد است اما نیاز فراوان آنها به نفت خامی‌ که از ایران وارد می‌شود، اجازه توقف خرید به آنها نخواهد داد در کشورهای دیگر نظیر ترکیه هم مشکلات در صورت توقف خرید زیاد خواهد شد، زیرا برای مثال این کشور نزدیک به 50درصد از نفت مورد نیازش را از ایران تأمین می‌کند.
بنا به این گزارش عراق هم حاضر به توقف همکاری‌هایش با ایران نیست. این کشور اکنون نفت خود را از کرکوک به پالایشگاهی در کرمانشاه می‌فرستد و پس از آن نفت پالایش شده را برای مناطق جنوبی عراق از ایران تحویل می‌گیرد.
آسیا تایمز خاطر‌نشان می‌کند که چین اگرچه با عربستان همکاری انرژی دارد و به‌دنبال خرید 5‌درصد سهام آرامکو به ارزش 100‌میلیارد دلار است اما از سال 2012‌میلادی بخش زیادی از نفت ایران را با یوان پول ملی خود خریداری کرده است و اگر اروپا قصد پشت کردن به ایران داشته باشد آن زمان حجم تجارت انرژی میان چین و ایران به 40‌میلیارد دلار در سال خواهد رسید.
شبکه خبری شرق آسیا می‌نویسد که اکنون بحث و جنگ انرژی است. روسیه و ایران مشترکاً روی ذخایر نفت و گازی به ارزش سرسام‌آور 45هزار میلیارد دلار تکیه زده‌اند این در صورتی است که عربستان در بهترین حالت فقط برای 20‌سال دیگر قدرت عرضه این میزان نفت را خواهد داشت و ذخایرش را از دست می‌دهد.
به گزارش ایرنا، مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند خریداران نفت خام از ایران باید تا چهارم نوامبر(13آبان1397) واردات نفتی خود از ایران را پایان دهند، در ‌غیر این صورت مشمول تحریم ثانویه آمریکا خواهند شد.
تعلیق تحریم‌های نفتی که از زمان خروج آمریکا از برجام و عهدشکنی رئیس جمهوری این کشور اعلام شد، تا 13‌آبان ادامه می‌یابد.
تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه طرف‌های خریدار نفت خام از ایران که مغایر قوانین تجارت بین‌المللی است، موجب واکنش منفی کشورهای مختلف شده به‌طوری که تعدادی از کشورها در صدد مستثنی شدن خود هستند و برخی از کشورها نیز اعلام کرده‌اند که آن را اجرا نخواهند کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی