[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

نرخ بیکاری در ایران ۵درصد کمتر از عربستان، روزنامه شیراز نوین

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود نرخ بیکاری جوانان در عربستان را بالای ۳۰‌درصد برآورد کرد که یکی از بالاترین نرخ‌ها محسوب می‌شود. نرخ بیکاری جوانان در ایران حدود ۲۵‌درصد است که جزو نرخ‌های متوسط در بین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.
به گزارش ایسنا، صندوق بین‌الملل پول برنامه ششم توسعه ایران را استراتژی این کشور برای دستیابی به سطوح رشد بالاتر خوانده و افزوده است هدف این برنامه توسعه بخش خصوصی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است. مقامات ایرانی هم‌چنین می‌خواهند در چارچوب این سند، جامعه زنان ایرانی را بیشتر به بازار کار وارد کنند. این صندوق ضمن تمجید از توجه بیشتر به بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران، خواستار بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت زنان شد.
نرخ بیکاری در ایران ۵درصد کمتر از عربستان است
بیشترین نرخ بیکاری جوانان در منطقه متعلق به لیبی با نزدیک به ۵۰‌درصد است و پس از این کشور، فلسطین، عراق، تونس و اردن قرار دارند. کمترین نرخ بیکاری متعلق به قطر است و بحرین در رده بعدی جای گرفته است. نرخ بیکاری جوانان در عربستان نیز بالای ۳۰درصد است که یکی از بالاترین نرخ‌ها محسوب می‌شود. نرخ بیکاری جوانان در ایران حدود ۲۵‌درصد است که جزو نرخ‌های متوسط در بین کشورهای منطقه محسوب می‌شود.
به نوشته صندوق بین‌المللی پول، ایران در بین کشورهای منطقه دارای بالاترین میزان دسترسی به نظام مالی است و جوانان بالای ۱۵سال در ایران، بیش از هر کشور دیگری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا دارای حساب بانکی هستند. پس از ایران نیز امارات، بحرین و عمان قرار دارند. از سوی دیگر کمترین دسترسی به نظام مالی نیز متعلق به کشورهای یمن، سومالی و افغانستان است.
بیشترین استفاده از وام‌های بانکی در منطقه متعلق به ایران است
همچنین بیشترین استفاده از تسهیلات بانکی متعلق به ایران است و پس از ایران، امارات، بحرین و کویت قرار دارند. کمترین تقاضا برای وام نیز در سومالی، یمن و افغانستان به ثبت رسیده است. 
صندوق بین‌المللی پول، اشتغال‌زایی را چالشی مهم‌تر از رشد بالاتر برای کشورهای منطقه دانسته است؛ به‌گونه‌ای که با وجود اشتغال‌زایی برای بیش از ۲۷‌میلیون نفر در پنج‌سال گذشته، تعداد بیکاران به ۲۵.۴‌میلیون نفر افزایش یافته است. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که تا پنج‌سال آینده هر سال ۵.۵‌میلیون نفر جذب بازارهای کار این کشورها شوند.
صندوق بین‌المللی پول در ادامه، وجود فارغ‌التحصیلان جوان و زنان تحصیل‌کرده را فرصتی بزرگ برای کشورهای منطقه دانسته و افزوده است که با به‌کارگیری این ظرفیت‌ها، کشورهای منطقه سالانه به‌طور متوسط ۱.۷‌درصد رشد بیشتری را تجربه خواهند کرد.
شغل‌یابی زنان ایرانی، یک‌سوم مردان و احتمال اخراج آنان دو‌برابر مردان است
به نوشته صندوق بین‌المللی پول، سهم زنان از بازار کار این کشورها از ۲۳.۳‌درصد در سال ۲۰۰۰ به ۲۶.۸‌درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است اما احتمال یافتن شغلی برای زنان، یک‌سوم مردان و احتمال اخراج یا تعدیل آن‌ها نیز دو برابر مردان است.
سهم زنان قطری و بحرینی از بازار کار بیشتر از مردان است
ایران یکی از کمترین مشارکت‌های زنان را در بین کشورهای منطقه دارد و به‌جز تونس، زنان ایرانی کمترین میزان مشارکت در بازار کار را دارند. این در‌حالی است که سهم زنان قطری و بحرینی از بازار کار حتی از مردان نیز بیشتر و بالای ۵۰‌درصد است. بیشترین نرخ بیکاری زنان متعلق به عمان است و پس از این کشور، پاکستان و یمن قرار دارند. کمترین نرخ بیکاری زنان در قطر، بحرین و کویت به ثبت رسیده است. 
ایران چهارمین دولت فربه منطقه است
اندازه بزرگ دولت یکی دیگر از مسائل مهم اقتصادی پیش روی این کشورها قلمداد شده است و کویت، مصر و مراکش، بیشترین سهم از اشتغال‌زایی دولتی را در بین کشورهای منطقه دارند. ایران در رده چهارم و قطر و اردن در رده‌های پنجم و ششم قرار گرفته است. به نوشته صندوق بیشترین پول، اشتغال در اقتصاد غیررسمی ‌متعلق به نوار غزه با ۶۰‌درصد، اردن با ۴۰‌درصد و تونس با ۳۷‌درصد است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی