[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

باید در تعریف امنیت ملی بازنگری کنیم، روزنامه شیراز نوین

یک استاد دانشگاه تصریح کرد: هرچند اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا خواسته است به‌عنوان بخشی از بسته پیشنهادی این اتحادیه با ایران وارد همکاری شود و از این طریق تا حدودی عملکرد بنگاه‌های کوچک و متوسط را تسهیل کرده است اما برای مقابله با تحریم‌های آمریکا که با شدت بیشتری در حال پیگیری است لازم است در عرصه سیاسی هم مذاکراتی صورت بگیرد تا اروپا به‌طور کامل از ایران پشتیبانی کند.
بهروز‌هادی زنوز (‌اقتصاددان و استاد دانشگاه) در گفت‌وگو با ایلنا در مورد همکاری اروپا با ایران پس از خروج آمریکا از برجام گفت: سفر آقای روحانی به اروپا با هدف تأکید بر حضور ایران در برجام صورت گرفت تا از طرف‌های اروپایی خواسته شود که نیازهای ایران مانند تضمین صادرات ایران به اروپا و تسهیل مبادلات ارزی را برآورده کنند.
وی ادامه داد:‌ البته نباید فراموش کرد که اروپا نمی‌تواند تضمین‌های خارج از حدود خود را ارائه دهد چون عملکرد شرکت‌های بزرگ اروپایی مستقل از تصمیمات دولت مردان است.
وی تصریح کرد:‌ هرچند اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا خواسته است به‌عنوان بخشی از بسته پیشنهادی این اتحادیه با ایران وارد همکاری شود و از این طریق تا حدودی عملکرد بنگاه‌های کوچک و متوسط را تسهیل کرده است اما برای مقابله با تحریم‌های آمریکا که با شدت بیشتری در حال پیگیری است لازم است در عرصه سیاسی هم مذاکراتی صورت بگیرد تا اروپا به‌طور کامل از ایران پشتیبانی کند.
هادی زنوز گفت: لازم است همکاری‌های خود با اروپا را افزایش دهیم تا سال‌های باقی‌مانده ترامپ را به سلامت پشت‌سر بگذرانیم، البته سفر روحانی با توطئه علیه دیپلمات ایرانی هم‌زمان شد که مسئله را کمی ‌دشوار کرد.
وی اضافه کرد: سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ما مورد تأیید قدرت‌های بزرگ و همسایگان ما نبوده و موجب تنش‌هایی شده که لازم است راهبرد امنیت ملی خود را بر اساس توان خود تنظیم کنیم تا زمینه دخالت بیگانگان در کشور را فراهم نکرده باشیم.
هادی زنوز با بیان اینکه لازم است در تعریف امنیت ملی بازنگری کنیم یادآور شد: متأسفانه بسیاری از سیاست‌ها به پای دولت روحانی نوشته می‌شود؛ در‌حالی که دست دولت در مقولاتی مانند امنیت ملی و سیاست خارجی کوتاه است و دست نیروهایی است که سیاست متفاوتی از دولت را دنبال می‌کنند که نیاز است یک بازنگری جدی در تعریف این موضوعات صورت بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی