[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

مبارزه با قاچاق، کلیدواژه حمایت از کالای ایرانی، روزنامه شیراز نوین

قاچاق کالا به‌عنوان تهدیدی برای کالای تولید داخل شناخته شده است و از این‌رو، مقابله با آن گامی ‌عملی در راستای حمایت از کالای ایرانی محسوب می‌شود.
به گزارش ایرنا، گزارش ارائه شده از سوی مسئولان استان فارس حاکی از آن است که در سال جاری که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، مقابله با قاچاق کالا نیز با جدیت بیشتری ادامه یافته است. 
آمارها حاکی از افزایش 35‌درصدی کشفیات مربوط به قاچاق کالا در استان فارس است که از عزم و اراده جدی مسئولان استان در این مسیر حکایت دارد. 
در همین حال، خودداری مصرف‌کننده ایرانی از خرید کالای قاچاق نیز همگام با تلاش‌ها در سطوح انتظامی‌ و قضایی، به خشکاندن ریشه قاچاق کالا کمک می‌کند. 
‌در مقابله با قاچاق کالا از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس قاچاق کالا را تهدیدی جدی برای منافع کشور، مردم و تولید داخلی دانست و گفت: با توجه به اهمیت موضوع و تأثیرات مخرب قاچاق کالا بر اقتصاد کشور، مبارزه جدی، اصولی و ریشه‌ای در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این استان قرار گرفت.
هادی پژوهش جهرمی ‌افزود: البته در مسیر این مبارزه و مقابله، دیدگاه‌ها و تفکر این‌گونه نبود که اگر فردی یک کالا به شکل انفرادی در اختیار داشت قاچاقچی محسوب شود، بلکه هدف مقابله و برخورد جدی با باندهای بزرگ فعال قاچاق کالا و ارز با همکاری نیروی انتظامی، اداره اطلاعات، دستگاه قضایی، تعزیرات و دیگر مجموعه‌ها و دستگاه‌های مرتبط بود.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه در مبارزه با قاچاق کالا منافع بسیاری به‌خطر می‌افتد و بسیاری از عوامل اصلی قاچاق احساس خطر می‌کنند، بی‌شک این‌کار با دشواری‌هایی همراه خواهد بود اما همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب همواره تأکید داشته‌اند مسأله برخورد قاطع با قاچاقچیان عمده و اصلی باید با جدیت دنبال شود.
پژوهش جهرمی ‌گفت: در این راه آنچه برای ما ملاک است، دفاع از منافع مردم و مقابله با پدیده زشت قاچاق کالا به‌ویژه کالاهای سلامت محور است و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
‌افزایش 35‌درصدی کالای قاچاق کشف شده در فارس
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان فارس نیز در این باره گفت: 604‌میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در سه‌ماه نخست امسال در این استان کشف شد که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 بیانگر 35‌درصد افزایش است.
سید احمد احمدی‌زاده افزود: کالاهای قاچاق مکشوفه شامل لوازم خانگی، پوشاک، آرایشی، بهداشتی و اسباب بازی است.
وی ادامه داد: یک هزار و 104‌دستگاه خودرو سبک و سنگین در پیوند با کشف این محموله‌های قاچاق توقیف شد و تعدادی نیز دستگیر شدند.
مدیر کل سیاسی انتظامی ‌استانداری فارس بیان کرد: تا قبل از اجرای طرح رجیستری تلفن همراه، حدود 95‌درصد این کالا به شکل قاچاق وارد کشور و در بازار عرضه می‌شد اما با اجرای این طرح، قاچاق تلفن همراه تقریباً به کمترین حد ممکن رسیده است.
در طرح رجیستری، تلفن‌های همراه کاربران بر اساس شماره سریال گوشی و شماره سریال سیمکارت در سامانه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این منظور طراحی و پیاده‌سازی کرده است، ثبت می‌شوند که به هنگام روشن شدن در شبکه تلفن همراه کشور، این شماره سریال‌ها با زیرساخت‌های شبکه مخابراتی کشور مطابقت داده می‌شوند و اگر از مبادی رسمی ‌وارد نشده باشند، امکان فعالیت در شبکه تلفن همراه کشور را نخواهند داشت.
طرح رجیستری که یک‌بار در سال‌1385 به مرحله اجرا درآمد و به‌علت‌های مختلف شکست خورد، در دولت یازدهم و با هدف کنترل بازار از گوشی‌های قاچاق، دو‌باره پیگیری و سرانجام آبان‌ماه‌96 اجرایی شد.
احمدی‌زاده، با اشاره به اینکه کشف کالای قاچاق در کشور بین سال‌های 93 تا 96 روند نزولی داشت گفت: در سال‌93 ارزش کالای قاچاق کشف شده 25‌میلیارد دلار بود و کاهش این رقم به 11میلیارد دلار در سال‌96 نشان‌دهنده افزایش سخت‌گیری‌ها، نظارت و جدیت بیشتر در مبارزه با پدیده قاچاق است.
‌رسیدگی قاطع به پرونده‌های قاچاق کالا
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس نیز بر عزم این اداره کل در رسیدگی قاطع به پرونده‌های قاچاق کالا تأکید کرده و گفته است: 21‌هزار پرونده قاچاق کالا از سال‌93 تا 96 در این استان تشکیل شده که از این تعداد، 2هزار و 837‌پرونده رسیدگی و مختومه شده و 163مورد باقی مانده آن هم اینک در دست بررسی است.
علی مبشری افزود: از مجموع کل پرونده‌های تشکیل شده، هشت هزار پرونده مربوط به کالاهای سلامت‌محور بود که با توجه به اهمیت موضوع، رسیدگی به این‌گونه پرونده‌ها در اولویت قرار دارد.
وی ادامه داد: قاچاق کالاهای سلامت‌محور افزون بر ضربه به اقتصاد، تهدیدی جدی برای سلامت مردم نیز هست و با وجود اهتمام و جدیتی که برای مقابله با این‌گونه کالاها صورت می‌گیرد اما هر سال شاهد افزایش کشفیات در این حوزه هستیم.
مبشری، در مورد میزان مجازات نقدی پرونده‌های قاچاق کالا هم گفت: رقم این مجازات در سال‌3 بیش از 496‌میلیارد ریال، در سال‌94 افزون بر 658‌میلیارد ریال، در سال 95‌حدود یک هزار و 223‌میلیارد ریال و سال‌96 بالغ بر 796‌میلیارد ریال بود.
بدون تردید، خشکاندن ریشه‌های قاچاق کالا، روح امید را در صنعتگر و تولیدکننده ایرانی بیش از پیش تقویت و جامعه را به توسعه‌ای پایدار امیدوارتر می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی