[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

اختلاف سن در ازدواج از چه قدر به بالا بد است، روزنامه شیراز نوین

تفاوت سنی عاملی است که در کنار تفاوت‌های اخلاقی، شخصیتی و ظاهری اختلافات زناشویی را تشدید می‌کند. آنچه در این میان اهمیت دارد، این است که اختلاف سنی زن و مرد نباید آنقدر زیاد باشد که در مسائل اساسی زندگی‌شان نظیر عقاید و ارزش‌ها، ارتباط با اقوام و دوستان، تفریحات و سرگرمی‌ها شکاف زیادی ایجاد کند؛ چرا که تفاوت فاحش نگرش در این حوزه‌ها باعث بروز اختلافات یا دلسردی‌هایی در زندگی زناشویی می شود.
اختلاف سنی زیاد در کنار بلوغ فکری و پختگی پایین زوجین، می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و مهم در رابطه شده، به رابطه زناشویی آسیب وارد کرده و آن را از مسیر اصلی خود دور کند.
فرقی نمی‌کند خانم باشید یا آقا، تفاوت سنی فاحش می‌تواند در ازدواج برای شما مشکل‌ساز شود. این چیزی است که عقل سلیم آن را تأید می کند، اما اختلاف سن از چه قدر به بالا بد است؟
هم‌سن بودن یا نبودن
تعریف تفاوت سن و پذیرش آن، کاملاً به فرهنگ و تربیت خانوادگی بستگی دارد. در مسئله ازدواج درصورت فراهم بودن نیازهای اساسی و شناخت متقابل، نمی‌توان فاصله سنی را از عوامل و عناصر اصلی دوام زندگی دانست. با این حال، هرچقدر فاصله و اختلاف سنی بین زن و مرد کمتر باشد آنها به درک بهتری از یکدیگر می رسند.
زن و مرد هرچقدر تناسب و سنخیت بیشتری داشته باشند، پیوند و ازدواج مستحکم تری خواهند داشت.
یکی از معیارهای انتخاب همسر هماهنگی و تناسب بین زوجین از نظر فاصله سنی است. به هر حال افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند، تجربه‌ها و خاطره‌های یکسانی دارند و پیش‌زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن هم خواهند داشت. دختر و پسری که در سن ازدواج قرار دارند باید از نظر فکری در یک سطح قرار گیرند. تفاوت سن در فرهنگ ما اهمیت دارد، ولی میزان آن را  هیچ علم و منطقی با قاطعیت تخمین نزده است.
فاصله سنی زیاد در کدام سنین مخاطره بیشتری ایجاد می‌کند؟
بسته به اینکه زن و مرد در کدام دهه از زندگی‌شان به ازدواجی با فاصله سنی زیاد «بله» می‌گویند، میزان مخاطراتی که شکاف سنی ایجاد می‌‌کند، کم یا زیاد می‌شود. به طور کلی ازدواج در دوره نوجوانی و اوایل جوانی به دلیل اتخاذ تصمیم‌های هیجانی و عاطفی طرفین و احساسی عمل کردن آنها در امر انتخاب همسر، چه برای دختران و چه برای پسران جدای از اهمیت مبحث فاصله سنی، توصیه نمی‌شود.
به عبارت دیگر، شرایط و نکات حائز اهمیت در ازدواج دختری ۱۳ساله که ۱۱سال با همسرش اختلاف سنی دارد، کاملاً متفاوت از شرایط ازدواج دختری ۲۷ساله با مردی ۳۸ساله است. یقیناً تفاوت سنی زیاد در ازدواج‌هایی که طرفین، به خصوص دختر از نظر سنی به نوعی ثبات و پختگی عاطفی، هیجانی، شخصیتی، اخلاقی و جسمی رسیده باشد و بتواند روی خط ثابتی از مدیریت هیجانی حرکت کند، به مراتب خطرات کمتری را در پی دارد.
تفاوت سنی در ازدواج با اختلاف ده سال
در فرهنگ ایرانی همیشه رسم بوده مرد از همسرش از لحاظ سنی بزرگ‌تر باشد و از طرفی به دلیل نحوه شکل‌گیری شخصیت زن و مرد و تفاوت‌های رفتاری و بلوغی، همیشه بر این باور بوده‌اند که بزرگ‌تر بودن مرد توازن به وجود می‌آورد. اما اگر همین اختلاف سن بیشتر شود و در حدود ده سال یا بیشتر شود، ممکن است بروز اختلافاتی در زندگی زناشویی را به همراه داشته باشد. گفتنی است این اختلاف سن به خصوص در جوانان، بیشتر ممکن است اختلاف‌ساز باشد تا میانسالان یا افراد پیر. به عنوان مثال وقتی مردی هفتاد ساله با زنی پنجاه و پنج ساله ازدواج کند، اختلاف میان آنها کمتر خواهد بود نسبت به زمانی که دختری 20ساله با مردی 35ساله ازدواج کند. طبیعی است که دختر 20ساله هنوز در اوایل جوانی است و دغدغه‌ها و سطح فکرش با مردی که وارد میانسالی شده متفاوت است و گستره اختلاف میان آنها ممکن است بیشتر باشد.
معمولاً تفاوت سنی در ازدواج بیش از 10سال به مرور ممکن است باعث تغییر نقش‌ها شود. این تغییر نقش‌ها دو صورت کلی دارد. نقش استاد، شاگردی و نقش والد، فرزندی. همسرانی که از لحاظ سنی بزرگ‌تر هستند و این اختلاف بیش از ده سال است، ممکن است به دلیل تجارب بیشتر و رفتارهای محتاطانه نقش همسری‌شان کمرنگ شود و نقش‌های استادی و والدی جایگزین و پررنگ شود. احتمال بروز این مشکل برای زوجینی که تفاوت سنی کمتری دارند خیلی کم است.
وقتی خواستگارمان سنش با ما فاصله دارد
درنظر گرفتن توصیه‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند درباره این مواردی که برای ازدواج پیش می‌آیند، راحت تر تصمیم بگیرید:
1- مجذوب تفاوت سنی نشوید
تعجب نکنید. این اتفاق واقعاً ممکن است برای شما هم بیفتد که مجذوب تفاوت‌های خودتان با نامزد بالقوه‌تان بشوید. شاید این را شنیده باشید که می‌گویند آدم‌های مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند. این موضوع تا حدودی درست است. اگر شما از نامزد بالقوه‌تان خیلی کوچک‌تر باشید، ممکن است پختگی و رشدیافتگی و موفقیت‌های او، همچنین حمایت‌هایی که او می‌تواند از شما بکند، برایتان مجذوب کننده باشد.
از طرفی اگر از نامزد بالقوه‌تان خیلی بزرگ‌تر باشید، ممکن است مجذوب شادابی و جوانی او بشوید و این نکته را فراموش کنید که این موضوع می‌تواند در بلندمدت برایتان آزاردهنده شود. پژوهش‌های زیادی که روی شباهت یا تفاوت زوج‌ها صورت گرفته، نشان داده است برخلاف تصور عمومی، زوج‌هایی که از لحاظ متغیرهای گوناگون به هم شباهت بیشتری دارند، رضایت زناشویی‌شان هم بیشتر است.
2- از مواضع خودتان کوتاه نیایید
گاهی اوقات ممکن است احساس کنید به خاطر ازدواج با یک شخص خاص (در این جا کسی که فاصله سنی زیادی با شما دارد) حاضر هستید از نیازها و تمایلات خودتان بگذرید، اما وقتی جذابیت‌ها و اتفاقات هیجان‌انگیز ابتدای آشنایی بگذرند و شما در رابطه‌ای باشید که در آن برای به دست آوردن همسرتان از تمایلات خودتان گذشته‌اید، به مرور زمان احساس دلخوری و ناراحتی بیشتری خواهید کرد.
3- حتماً ویژگی‌های شخصیتی دیگر را هم در نظر بگیرید
درست است که تفاوت سنی زیاد همیشه مطلوب نیست، اما عوامل مختلفی روی رضایت زناشویی یک زوج تأثیر می‌گذارد. برای مثال ممکن است زوجی که با وجود تفاوت سنی زیاد، شباهت‌های شخصیتی زیادی با یکدیگر دارند یا به پختگی و رشد فردی قابل توجهی رسیده‌اند، بتوانند در کنار هم خوشحال و راضی زندگی کنند؛ بنابراین به بررسی دقیق بقیه ویژگی‌های فرد مقابل بپردازید و از خودتان بپرسید: آیا با وجود تفاوت سنی، می‌توانم به تصمیم‌هایش اعتماد کنم؟ آیا می‌توانم در سختی‌هایی که ممکن است پیش بیاید، روی کمکش و همچنین قضاوتش درباره مسائل حساب کنم؟ آیا به دیدگاه‌هایش احترام می‌گذارم یا آنها را از مد افتاده/ کودکانه می‌‌دانم؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی