[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

عدم رعایت اصول فنی و ایمنی حادثه‌ساز شد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی ‌فرمانداری شیراز حیدر عالیشوندی فرماندار شیراز درخصوص ریزش و رانش کوه در بلوار جمهوری شیراز گفت: شهرستان شیراز با جمعیتی حدود دو میلیون نفر، 40درصد جمعیت استان را در بردارد و به طبع آن بخش عظیمی ‌از مسائل و مشکلات بحرانی در این شهرستان روی خواهد داد. به همین دلیل است که مدیریت بحران در کلانشهرها باید همیشه آماده باش باشند و درمواقع ضروری از تمام امکانات حداقلی خود با مدیریت صحیح  استفاده کنند. آتش‌سوزی در کوهستان‌ها  و مناطق حفاظت‌شده و کوه‌ها و اتفاقات درون‌شهری به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی در سال جاری زیاد بوده و تا کنون 60عملیات اطفای حریق توسط تیم مدیریت بحران شهرستان صورت گرفته است که موفقیت در آنها مستلزم مدیریت جامع شهری است و دستگاه‌های مربوطه باید به همت و همکاری سازمان‌های زیست‌محیطی و مردمی ‌و جهادی در زمان واقعه به کمک مردم بشتابند. 
وی در خصوص موقعیت ریزش کوه در بلوار جمهوری شیراز گفت: با توجه به بازدید میدانی در ساعت اولیه وقوع، عدم رعایت اصول فنی و ایمنی کاملاً محسوس بوده که ابتدا با هماهنگی با ستاد مدیریت بحران استانداری نسبت به شناسایی و مستندنگاری ابتدایی سریعاً در خصوص ایمن‌سازی و ایجاد حریم حفاظتی اقدام شد.
وی افزود: با بازدید صورت‌گرفته و اظهار نظر کارشناسانه توسط متخصصین سازمان نظام مهندسی ساختمان و اساتید دانشگاه شیراز جزئیات ریزش کوه بررسی شد. گزارش مدیر‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در علل وقوع بدست آمد که ضمن دستور دادستان محترم دادگاه انقلاب اسلامی ‌و تأکیدبر تسریع در عملیات ایمن‌سازی و رفع خطر مقرر شد شعبه و قاضی ویژه در دادسرا جهت بررسی موضوع و برخورد با متخلفان تشکیل شود. 
فرماندار شیراز  و رئیس شورای تأمین گفت: شهرداری را مکلف کرده‌ایم نسبت به تخلیه ساختمان‌های در معرض خطر و ایمن‌سازی محدوده اقدام و جهت جلوگیری از گسترش حادثه آب و برق و گاز ساختمان‌های در معرض خطر را تا رفع خطر قطع کنند. 
فرهاد امیدوار معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری شیراز نیز ضمن بازدید میدانی در ابتدای وقوع حادثه و بازدیدهای فنی همراه با متخصصین امر گفت: هرگونه فعالیت و عملیات خاکی وسیع یا حساس نیازمند مطالعات ژئوتکنیکی و مورفولوژیکی و زمین‌شناسی است که قطع به یقین برداشت پنجه خاک در مخروط‌افکنه‌ها زمینه لغزش را فراهم خواهد کرد. اگر لایه‌های زیرین مخروط‌افکنه‌ها از خاک‌های ریزدانه به خصوص شیست و مارن بوده و دارای رطوبت هم باشند این مخروط‌افکنه‌ها تحت تأثیر وزن خود دچار لغزش شده و با توجه به برهم خوردن شیب شیروانی‌ها می‌تواند خطر آفرین شود. حادثه بوجود آمده عدم رعایت اصول فنی را بطور واضح و آشکار نمایان کرده و درصدد هستیم با بررسی موضوع در چند روز اخیر علل عدم نظارت دقیق درخصوص لزوم رعایت مسائل فنی و ایمنی را بررسی و اطلاع‌رسانی کنیم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی