[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

قند اضافه چه تأثیر مخربی بر بدن وارد می‌کند؟، روزنامه شیراز نوین

بیشترین قشر آسیب دیده در این رابطه کودکان هستند. امروزه خوردن بیش از اندازه قند آن هم به در طولانی مدت بسیار مشاهده می‌شود و با این تعابیر در سال‌های آینده با اپیدمی چاقی رو به رو هستیم و این نیز به خودی خود عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.
در اینجا به 10اثر مخرب قند و شکر پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.
مغزتان را هدف می‌گیرد
قند و شکر می‌تواند طیف وسیعی از اثرات منفی را روی مغزتان ایجاد کند، افسردگی و اضطراب بی‌شک در مصرف بیش از اندازه قند تهدیدتان می‌کند. اگر قند و شکر زیاد مصرف می‌کنید در کهن‌سالی منتظر زوال عقل نیز باشید؛ چرا که تحقیقات ثابت کرده است مصرف قند و شکر ارتباط تنگاتنگی با زوال عقل دارد. دیابت مهم‌ترین آسیبی است که با مصرف این مواد گرفتارش می‌شوید.
پوستتان به تدریج نابود می‌شود
برای داشتن پوستی شفاف و صاف، نیازمند سطح بالای کلاژن هستید. با خوردن قند و شکر زیاد دچار کاهش تولید کلاژن می‌شوید و به تدریج چین و چروک‌های پوستتان را به وضوح می‌بینید. آکنه نیز یکی دیگر از عوارض مواد خوراکی است.
مراقب کبدتان باشید
اگر کبدتان را دوست دارید، از همین حالا مصرف قند و شکر را کاهش دهید. زمانی که کبد نتواند مقدار زیاد فروکتوز (قند) را پردازش کند، آنها تبدیل به چربی می‌کند و به مرور زمان دچار اضافه وزن می‌شوید. به عبارتی دیگر برخی از فروکتوزها در اطراف بدن به عنوان کلسترول و تری گلیسیرید فرستاده می‌شود و فرد دچار چاقی می‌شود. در برخی از موارد ذخیره‌سازی چربی می‌تواند به بیماری کبد چرب غیرالکلی منجر شود.
کلیه‌هایتان تحت فشار هستند
همان طور که گفتیم، زیاده روی در مصرف قند و شکر مسلماً قند خونتان را افزایش می‌دهد و چاقی شدید به همراه دارد؛ اما این چاقی ممکن است عواقب بدی نظیر دیابت نوع 2 را برایتان به ارمغان آورد. این نوع از دیابت می‌تواند آسیب جدی به کلیه‌هایتان وارد کند و به عبارتی موجب می‌شود عملکرد فیلتر مواد زائد کلیه‌ها به درستی کار خود را انجام ندهد.
تأثیر منفی روی دستگاه گوارش
قند و شکر معمولاً در داخل روده کوچک به سختی و کند هضم می‌شود. تحقیقات نشان داده است این مواد باعث تولید گاز در روده شده و عارضه‌هایی چون گرفتگی و نفخ دردناک به همراه دارد. همچنین علائم سندروم روده تحریک‌پذیر را افزایش می‌دهد.
عفونت‌های قارچی در کمین هستند
خوردن بیش از اندازه قند، حملات عفونت‌های قارچی مانند برفک را به همراه دارد. علت آن نیز رشد مخمر در قند است.
قلبتان قربانی دیگر قند و شکر است
مصرف زیاد قند و شکر سطح لیپوپروتیئن را کاهش و تری گلیسیرید را افزایش می‌دهد. بزرگ‌ترین قاتل دنیا علاوه بر چاقی شدید، خطر ابتلا به کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی را بسیار افزایش می‌دهد.
فشار خون بالا، قاتل خاموش
وجود سطح بالایی از قند در بدن آسیب‌های جدی روی رگ‌های خونی وارد می‌کند. فشار زیاد روی رگ‌های خونی بیشترین تأثیر منفی را روی قلب و اندام‌ها دارد و علاوه بر آن، فشار خون بالا که به قاتل خاموش معروف است را برایتان پدید می‌آورد.
خداحافظ دندان‌های سالم
باکتری‌های مضر در دهان می‌توانند از قند و شکر تغذیه و رشد کنند. این عامل مینای دندان‌ها را به نابودی می‌کشاند و به تدریج دندان‌هایتان سوراخ و پوسیده می‌شود.
چاقی، مادر همه بیماری‌ها
بیشتر مردم بر این باورند تنها مصرف چربی‌ها را برای کاهش وزن قطع کنند کافی‌ست؛ اما نمی‌دانند مصرف قند و شکر به همان اندازه برای کاهش وزن مضر است. خوردن بیش از اندازه کالری به اضافه وزن شما منجر می‌شود؛ اما بدتر از اضافه وزن، چاقی است که حتی می‌تواند به مرگ منجر شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی