[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۴
  • دوره جدید

جذابیت‌ها‌ی گردشگری فارس، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی _ شیرازنوین
ایران درطول تاریخ منشاء اثرات و ثمرات فراوانی برای بشر دیروز و امروز بوده و هست. این خاک پرگوهر هزاران سال است که افتخارآفرین بوده است. جای جای ایران منابع و آثار تاریخی فراوانی‌ست که دیدنی و به‌یادماندنی است.اما شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و فارس به عنوان مهد و پایتخت تاریخ ایران از جها‌ت گوناگون تاریخی و میراثی دارای ارزش و اعتبار فراوانی است و بیشترین آثار ثبت شده ملی در ایران و بیشترین آثار ثبت شده جها‌نی در فارس وجود دارد. استان فارس یکی از استان‌ها‌ی جنوبی کشور است که در طول تاریخ همواره یکی از مراکز شکوفایی و گسترش تمدن پارسی در نقاط گوناگون جها‌ن به شمار می‌آمده است. بناها‌ی تاریخی ارزشمندی چون پاسارگاد، تخت‌جمشید، بیشاپور، شهر گور و کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد و… بیانگر فرهنگ و تمدن درخشان تاریخی ایران زمین هستند. این استان، مرکز امپراتوری‌ها‌ی بزرگی مانند هخامنشیان و ساسانیان بوده است. پیش از اسلام، دو پادشاه بزرگ ایرانی به نام‌ها‌ی کوروش و اردشیر بابکان، از این ناحیه برخاستند و به ترتیب سلسله‌ها‌ی بزرگ هخامنشیان به پایتختی «پاسارگاد» و «تخت‌جمشید» و ساسانیان به پایتختی «فیروزآباد» را پدید آوردند. پس از اسلام نیز این استان مرکز سلسله‌ها‌ی دیلمیان، اتابکان، آل‌بویه و زندیه بوده و در دوران قاجار نیز از مراکز مهم حکومتی بوده است. این استان بین سلسله‌ها‌ی بسیاری دست به دست شد و آثار باستانی و تاریخی فراوانی از آنها‌ برجای مانده که هرکدام به عنوان میراث جها‌نی، ارزش‌ها‌ی خود را دارند و بازگوکننده تاریخ استان و غرب آسیا است.
فارس از شمال با استان اصفها‌ن، از خاور با استان‌ها‌ی یزد و کرمان، از جنوب با استان هرمزگان و از باختر به استان‌ها‌ی کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر هم‌مرز است. این استان دارای ۲۷شهرستان به نام‌ها‌ی آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرم‌بید، خُنج، داراب، رستم، زرین‌دشت، سپیدان، سروستان، شیراز (مرکز استان)، فراشبند، فسا، فیروزآباد، قیروکارزین، کازرون، گراش، لار، لامرد، مرودشت، ممسنی، مُهر و نی‌ریز است. استان فارس به جهت تعدد و تنوع آثار تاریخی فراوان قبل و بعد از اسلام از یک نگاه مهم‌ترین استان کشور در حوزه میراثی است. اما گردشگری و صنایع دستی این استان به مراتب از بسیاری استان‌ها ‌مهم‌تر است. گستره استان فارس ۱۲۲۶۰۸کیلومتر مربع است و تقریباً ۱/۸درصد از مساحت کل کشور را در بر می‌گیرد. ارتفاعات فارس به چها‌ر گروه شمالی، مرکزی، جنوبی و غربی تقسیم می‌شوند و به ترتیب در گروه شمالی کوه «عظمت» با گردنه «کولی‌کُش»، در گروه مرکزی کوه «مها‌رلو» تا «خرمن‌کوه» فسا، در گروه جنوبی کوه «داراب» و «بالنگستان» و در گروه غربی کوه «قره‌داغ» و ارتفاعات «کوهمره سرخی» جای گرفته‌اند.
آب و هوای فارس در شمال سرد، در نواحی مرکزی زمستان‌ها‌ معتدل و بارانی و تابستان‌ها‌ گرم و خشک و در جنوب و جنوب خاوری زمستان‌ها‌ معتدل و تابستان‌ها‌ بسیار گرم است. در استان فارس سه دریاچه به نام‌ها‌ی دریاچه بختگان، دریاچه مها‌رلو و دریاچه پریشان (فامور) قرار دارند. بر پایه آخرین سرشماری، جمعیت فارس حدود ۴،۴۰۰،۰۰۰نفر است و زبان بیشتر مردم فارسی است؛ اما عشایر ترک زبان (ایل قشقایی)، به ترکی و عشایر عرب زبان (ایل عرب)، به عربی صحبت می‌کنند. یکی از مناطق مهم عشایری ایران، استان فارس است و ایل قشقایی با شش طایفه (دره‌شوری، کشکولی بزرگ، کشکولی کوچک، شش بلوکی، فارسیمدان و عمله) همچنان به کوچ‌روی خود در فارس ادامه می‌دهند. به جز این ایل، ایل خمسه (عرب، اینالو، بها‌رلو، نَفَر و باصری) و ایل ممسنی (بَکِش، جاوید، دشمن زیاری و رستم) و ایل‌ها‌ی کوچک‌تری مانند کوهمره و… به زندگی عشایری خود در فارس می‌پردازند. 
در این راستا لازم است برنامه‌ریزی بهتر و بیشتری صورت پذیردتا بیشترین خدمات به دوستداران شیراز و فارس و گردشگران این استان تاریخی ارائه شود. امید آنکه مدیران شیراز و فارس بیشتر از گذشته بتوانند در معرفی جاذبه‌ها‌ی گردشگری و میراث تاریخی و صنایع‌دستی استانمان بکوشند و همت نمایند.
منبع: سایت خبری میراث فرهنگی فارس

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی