[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

عسگراولادی: خیالتان راحت، چینی‌ها تحت فشار امریکا، از اقتصاد ایران بیرون نمی‌روند، روزنامه شیراز نوین

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در روزنامه اعتماد نوشت: ما به عنوان اعضای اتاق بازرگانی و تجار ایرانی فعال در بازار چین هر از گاهی خبرهایی در مورد احتمال خروج چینی‌ها از ایران و ترک قراردادهای همکاری می‌شنویم؛ اما در تماس‌های مکرری که با سفارت چین برقرار می‌کنیم اطمینان خاطر می‌دهند که مشکلی برای همکاری وجود ندارد و چین در بازار ایران خواهد ماند.
آنها حتی تأكید می‌كنند كه «چین هیچ محدودیتی برای بازار ایران قائل نیست». با این حال همچنان اخبارهای متضاد و متفاوت از شركت‌های چینی فعال در ایران به گوش می‌رسد و نگرانی‌هایی در مورد عدم همكاری مطرح می‌شود، به هر جهت به نظر می‌رسد برای تعیین تكلیف همكاری با چینی‌ها باید حداقل ١٥روز صبر كنیم و بعد از مذاكرات روز چهارشنبه در اتاق بازرگانی و حضور سفیر جدید ایران در چین و مذاكرات جدید با مقامات ارشد چین قطعاً به جمع‌بندی بهتری برای همكاری خواهیم رسید.
واقعیتی كه در مورد بازار چین وجود دارد، این است كه چین هیچ‌گاه شریك تجاری و استراتژیك خود در منطقه خاورمیانه را رها نكرده و مسائلش با ایران را به نحو احسن مرتفع می‌كند. مشكلات فعلی با چین بر سر موضوعاتی همچون نفت نیز با مذاكرات آتی حل خواهد شد، چرا كه چین تمایل ندارد از كسی جز ایران نفت خریداری كند. چین اگر از ایران نفت نخرد باید از جایگزینی مثل عربستان خرید كند، در مقابل ایران هم اگر نفتی به چین صادر نكند وارداتی هم از این كشور نخواهد داشت و كالاهایی كه ایران از چین می‌خرد خریداری در عربستان ندارد، پس در نهایت چینی‌ها ضرر خواهند كرد.
در حال حاضر ایران ٢٠میلیارد دلار كالا از چین می‌خرد و در مقابل ١٥میلیارد دلار كالا به چین صادر می‌كند و قطعاً چینی‌ها قصد ندارند بازار خوبی مثل ایران را با بهانه‌های واهی از دست بدهند. برای رسیدن به جمع‌بندی‌های بیشتر در مورد حضور چین در ایران كافی است كه ١٠ تا ١٥ روز تأمل كنیم تا نتیجه مذاكرات به خوبی مشخص شود. در این شرایط، برخی خبرها حكایت از محرومیت هیئت‌مدیره و اعضای خانواده شركت‌های چینی همكار با ایران در امریكا به گوش می‌رسد كه درسا نیست و قطعاً كسانی كه ویزای امریكا دارند مشكلی برای حضور در این كشور ندارند و این خبرها فقط به افزایش مشكلات و شایعات فی‌مابین دامن می‌زند.
حجم مبادلات چین و امریكا بیش از ٣٠٠میلیارد دلار است و اعداد و ارقام چشمگیری است، اما نباید فراموش كنیم كه ایران برای چین شریك اول در منطقه خاورمیانه است و چینی‌ها نمی‌توانند به همین راحتی از كنار مزیت‌های ایران به عنوان تكمیل‌كننده جاده ابریشم و ترانزیت چین بگذرند. در شرایط فعلی با توجه به افزایش جنگ تجاری میان چین و امریكا، چینی‌ها حتی كوچك‌ترین سطح مبادلات چند میلیارد دلاری خود را نیز حفظ می‌كنند و همین نگاه نشان می‌دهد هیچ‌گاه چینی‌ها از ایران نخواهند رفت و سطح مبادلات خود را كاهش نمی‌دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی