[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۷
  • دوره جدید

چرا آمریکا ناگهان بحث «معافیت» کشورها از تحریم نفتی ایران را پیش کشید؟ ، روزنامه شیراز نوین

بسما مونی در نشریه هیل نوشت: بدون شک اسرائیلی‌ها درصدد افزایش فشار به دولت ترامپ هستند، زیرا آنها از «نرم‌تر» شدن رویکرد آمریکا در مقابل ایران هراس دارند. به طور خاص، پس از این که وزارت خزانه‌داری آمریکا از خواسته قبلی خود در مورد تحریم کامل بین‌المللی علیه ایران در ماه نوامبر عقب‌نشینی کرده است. دولت ترامپ به دلیل ناتوانی در اقناع سایر کشورها اعلام کرده ممکن است برای برخی از کشورها و شرکت‌ها در قبال خرید نفت از ایران معافیت‌هایی صادر کند. اعلام این معافیت‌ها به معنای این واقعیت است که برخی از کشورها با رویکرد به صفر رساندن واردات نفت موافقت نخواهند کرد، به طور خاص زمانی که آنها وارد کننده نفت ایران هستند. بنابراین شاید دولت ترامپ به این واقعیت رسیده که بهتر است این شرمساری دیپلماتیک را با اقدام خیرخواهانه معافیت‌ها جبران کند. با وجود تعهد اوپک به افزایش تولید نفت، دلیل دیگر اعطای تصمیم آمریکا در زمینه معافیت به برخی از کشورها و شرکت‌ها این است که اعضای اوپک به سادگی نمی‌توانند خلاء ایجاد شده ناشی از توقف فروش نفت ایران را برای تأمین نفت جهانی پر کنند. پایین نگه داشتن قیمت نفت به وضوح برای دونالد ترامپ مهم است. در این راستا، وی چندین بار در توئیتی از اوپک خواست با افزایش عرضه نفت، قیمت‌ها را پایین نگه دارند.
به گزارش «انتخاب»، هیل ادامه داد: در حالی که ترامپ ادعا می‌کند سعودی‌ها به حفظ قیمت پایین از طریق افزایش عرضه موافقت کرده است؛ به دلیل کمبودهای ناشی از تولیدات نفت ونزوئلا و لیبی، اما گزارش‌های متناقضی وجود دارد که عربستان از توانایی لازم برای پر کردن خلأ ناشی از کمبود عرضه ایران برخوردار باشد. با توجه به اینکه رشد اقتصاد جهانی در سال جاری نزدیک به 4درصد می‌رسد، این منجر می‌شود تقاضا برای نفت احتمالاً افزایش پیدا کند. مگر اینکه پرزیدنت ترامپ دستور افزایش تولیدات نفت آمریکا دهد تا خلأ ایجاد شده را جبران کند.  
مسئله قابل توجه این است که چرا وزیر خزانه داری آمریکا اخیراً مواضع سخنگوی خود را تکرار کرده است: به برخی از کشورها ممکن است در زمینه خرید نفت از ایران معافیت داده شود. کدام کشورها؟ آن کشورهایی که آمریکا در مقابل آنها از اهرم نفوذ و قدرت برخوردار است یا کشورهایی که خواهان مقابله با آمریکا در قالب فضای عمومی هستند، آنها مصرف کنندگان بزرگ نفت ایران شامل چین، هند و ترکیه هستند.
چین به عنوان بزرگ‌ترین وارد کننده نفت ایران بدون شک به خواسته‌های ترامپ تن نمی‌دهد. با تمام صحبت‌های مرتبط با جنگ تجاری بین چین و آمریکا، آنها قطعاً تمایل ندارند برای تأمین خواسته آمریکا رشد اقتصادی خود را کاهش دهند. مطمئناً دستورالعمل‌های وزارت خزانه‌داری در زمینه تعرفه‌ها، روابط بین آمریکا و چین را به مراتب پیچیده‌تر خواهد کرد. از این رو بهتر است که وزارت خزانه‌داری آمریکا معافیت‌هایی به چین اعطا کند؛ زیرا چینی‌ها به آمریکا پایبند نیستند و تحریم‌ها را دور می‌زنند. وزارت خزانه‌داری آمریکا اکنون از سوی جامعه تجاری آمریکا به دلیل خسارت‌های ناشی از جنگ تجاری با چین تحت فشار است.
هند و ترکیه دومین و سومین وارد کننده نفت ایران از سوی رهبران پوپولیستی اداره می‌شود که کمتر تمایل دارند در برابر خواسته‌های آمریکا تسلیم شوند. علاوه بر این، هر دو کشور قبل از امضای برجام، تحریم‌های آمریکا را دور زده‌اند و آنها از ایران نفت می‌‌خریدند. هیچ دلیلی وجود ندارد که مطمئن شویم آنها بار دیگر پس از برجام مبادرت به این کار نکنند. بنابراین وزارت خزانه‌داری بهتر است که به آنها معافیت اعطا کند. دو کشور کره جنوبی و ژاپن از مشتریان بزرگ نفت ایران، احتمالاً با خواسته آمریکا موافقت می‌کنند و هر دو کشور آسیا همیشه خواستار خشنود کردن دولت آمریکا هستند. آنها مطمئناً از خواسته وزارت خزانه داری تبعیت می کنند.
بنابراین، در حالی که ما می‌بینیم دولت ترامپ همچنان تلاش می‌کند برای افزایش فشار علیه ایران تحریم‌های کامل علیه این کشور اجرا کند؛ اما مبتنی بر ارزیابی واقع‌بینانه، اعطای معافیت می‌تواند برای عرضه بازار نفت بسیار مفید باشد. دولت ترامپ باید متوجه باشد جهان بیش از حد به یکدیگر وابسته است و همیشه نمی‌تواند به آن مسیری که خواهان آن است ادامه دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی