[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

قاچاقچیان پتروشیمی در بورس جولان می‌دهند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، احمد مهدوی ابهری روز یکشنبه در نشست خبری با تشریح آخرین وضعیت عرضه ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما بیان داشت: دشمن، جنگ اقتصادی تمام عیاری را علیه ایران آغاز کرده است.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اضافه کرد: با وجود اینکه آمریکا از برجام خارج شده و تحریم صادرات نفت ایران را دنبال می‌کند، اما شرایط ایران در صادرات نفت نسبت به دوره قبلی تحریم‌ها بهتر است زیرا این بار، فقط آمریکا ما را تحریم کرده و از تحریم‌های سازمان ملل خبری نیست.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: بر این اساس، بسیاری از کشور از تحریم‌های آمریکا در این‌باره تبعیت نمی‌کنند.
وی درباره صادرات پتروشیمی نیز گفت: صادرات پتروشیمی مانند گذشته نیست و تحولاتی در حال رخ دادن است؛ به عنوان نمونه، چین اعلام کرده با وجود تمایل برای ادامه خرید نفت از ایران اما قصد دارد که محصولات پتروشیمی عربستان را جایگزین محصولات پتروشیمی ایران کند.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی اظهار داشت: پتروشیمی‌ها با اینکه بخشی از ارز مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند، اما در برخی موارد از سیاست‌های ارزی ضربه خورده‌اند.
مهدوی ابهری اضافه کرد: با وجود افزایش نرخ دلار، پتروشیمی‌ها ناچار هستند که محصولات خود را با نرخ ارز 4200تومانی در بورس کالا به فروش برسانند که این مسئله مورد سوءاستفاده دلالان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: همچنین پیش از نوسان‌های ارزی، پتروشیمی‌ها ارز را به نرخ آزاد به صرافی می‌فروختند اما اکنون باید به نرخ 4200 بفروشند.
پتروشیمی‌ها حتی یک دلار خارج از سامانه نیما نفروخته‌اند
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره ادعای فروش ارز پتروشیمی‌ها خارج از سامانه نیما گفت: 90درصد پتروشیمی‌ها در بورس حضور دارند و به طور پیوسته حسابرسی می‌شوند، بنابراین حتی نمی‌توانند یک دلار خارج از سامانه به فروش رسانده و تخلف کنند.
وی با تقسیم‌بندی فروش ارز در سال جدید به سه دوره افزود: در دوره اول که از ابتدای سال 97 تا 20فرودین امسال طول کشید، 260میلیون دلار ارز در بازار به صورت عادی عرضه شد.
مهدوی ابهری ادامه داد: دوره دوم به تعیین دلار 4200تومانی توسط دولت و پیش از راه‌اندازی سامانه نیماست بازمی‌گردد که از 21فرودین تا 15اردیبهشت ادامه داشت و 250میلیون دلار به قیمت 4200هزار تومان فروخته شد.
این فعال صنعت پتروشیمی اظهار داشت: در دوره سوم که با راه‌اندازی سامانه نیما همراه شده است، تا پایان خرداد (ظرف 45روز) مبلغ یک میلیارد و 250میلیون دلار ارز در سامانه نیما به نرخ 4200تومان عرضه شد.
جولان دلالان در بورس کالا
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه خریداران محصولات پتروشیمی در بورس کالا باید رصد شوند، گفت: برای مقابله با فعالیت دلالان باید جلوی خرید شرکت‌هایی که پارسال خریدی نداشته و امسال خریدهای سنگین انجام می‌دهند، گرفته شود.
مهدوی ابهری افزود: اکنون دلالان با خرید محصولات پتروشیمی از بورس کالا اقدام به قاچاق آن به کشورهای همسایه می‌کنند و حتی بازار صادراتی ایران را نیز خراب کرده اند.
وی اضافه کرد: اکنون بورس کالا به محل جولان دلالان تبدیل شده است و دولت باید فکری برای رفع این مشکل کند.
مهدوی ابهری ادامه داد: دلالان پتروشیمی اکنون محصولات را با نرخ دلار 4200تومانی از بورس کالا خریداری کرده و به قیمت هشت هزار تومان در بازار کشورهایی مانند عراق به فروش می‌رسانند. 
حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالا نیز پیش‌تر در این‌باره به ایرنا گفته بود: با توجه به اینکه نظارت لازم بر معاملات محصولات نهایی بعد از بورس کالا توسط دستگاه‌های مسئول صورت نگرفته است، عده‌ای اقدام به سوءاستفاده از این موضوع کرده و با استفاده از خلاءهای موجود، محصولات را به صورت خام صادر می کنند. این افراد که فقط نام تولیدکننده را یدک می‌کشند، اقدام به خام فروشی مواد اولیه می کنند.
به گفته سلطانی‌نژاد، بورس یک بازار و فضایی برای معاملات شفاف است و بسیاری از این اتفاقاتی که رخ می دهد مربوط به خود بورس نیست و ریشه در سایر بخش‌ها دارد.
قاچاق پی.وی.سی به جای نمک توسط دلالان
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره دستور دولت برای محدود کردن صادرات پتروشیمی به تولیدکنندگان بالادستی گفت: این دستورالعمل به تازگی ابلاغ شده است.
مهدوی ابهری ادامه داد: البته باید توجه داشت که دلالان همچنان اقدام به قاچاق این محصولات به خارج از کشور می‌کنند.
وی با بیان اینکه گمرک از نفرات و آزمایشگاه‌های کافی برخوردار نیست، گفت: در برخی موارد این دلالان توانسته‌اند محصول پی.وی.سی را به جای نمک به خارج از کشور صادر کنند.
بسترهای فسادزا در سامانه نیما
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه برخی ویژگی‌های سامانه نیما فسادآور است افزود: پس از راه‌اندازی سامانه نیما مشخص شد پتروشیمی‌ها و سایر عرضه کنندگان ارز می‌توانند صرافی‌های خریدار ارز خود را مشاهده و صراف مورد نظر خود را انتخاب کنند.
مهدوی ابهری ادامه داد: صرافی‌ها نیز می‌توانند فهرست مشتریان را مشاهده و واردکنندگان مورد نظر خود را انتخاب کنند که این نیز می‌توانند زمینه ساز تبانی و سوءاستفاده‌هایی شود.
وی خاطرنشان کرد: هرچند به تازگی اسامی خریداران ارز از سامانه حذف شده و به جای آنها کد اعلام می‌شود، اما این کدها نیز قطعاً مشخص خواهد شد که مربوط به کدام خریداران است.
دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی پیشنهاد داد: برای رفع تبانی‌های احتمالی، دولت می‌تواند خود ارز صادراتی را خریداری کرده و سپس بر اساس اولویت‌ها و قوانین به شرکت‌های ذیصلاح واردکننده بفروشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی