[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

حل مشکلات بافت تاریخی نیازمند مداخله نهادهای امنیتی و حمایتی است، روزنامه شیراز نوین

رویکرد مجموعه مدیریت شهری برای بازنده‌سازی بافت تاریخی فرهنگی، فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های گردشگری و فرهنگی از طریق برگزاری رخدادهای هنری در این بافت ارزشمند است.
شهردار شیراز در حاشیه جلسه ستاد بازآفرینی شهری با بیان این مطلب گفت: بافت تاریخی فرهنگی شیراز به خاطر برخی مشکلات از جمله تخریب و فرسودگی بناها از جمعیت اصلی خود خالی شده و افراد دیگری در بافت ساکن شده‌اند که برخی از آنها نیز مشکلات اجتماعی فراوانی را با خود به همراه داشتند.
مهندس اسکندرپور خاطرنشان ساخت: حل بخش‌هایی از این مشکلات اجتماعی نیازمند مداخله دستگاه‌های متولی حوزه امنیت و نهادهای حمایتی همچون بهزیستی است اما از آنجا که بافت تاریخی فرهنگی را یک ثروت عمومی ‌می‌دانیم، معتقدیم علاوه بر این مداخلات، بافت تاریخی نیازمند احیا و بازآفرینی ارزش‌هاست.
شهردار شیراز با بیان اینکه احیای بافت تاریخی نیازمند حضور سرمایه‌گذار در حوزه‌های گردشگری و فرهنگی است، افزود: در حال حاضر با مشارکت سرمایه‌گذاران، شاهد رونق و جریان دوباره زندگی در بخش‌هایی از بافت هستیم که با تداوم این مشارکت، همراه با رونق بافت و حضور شهروندان و گردشگران، آسیب‌های اجتماعی این محدوده نیز کاهش خواهد یافت.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح سعدیه گفت: این طرح، طرحی ۳۰ هکتاری است که به تملک املاک مورد مسیر و ساخت و ساز نیاز دارد. بخش‌هایی از تملک این طرح برعهده دولت و بخش‌هایی از آن برعهده شهرداری است اما طی سال‌های گذشته شهرداری و دولت به دلایل مختلفی نتوانسته‌اند تملک‌ها را به صورت کامل انجام دهند. نتیجه مجموعه این اقدامات سردرگمی ‌شهروندان است بدین معنی که شهروندان سال‌هاست که در محدوده ۳۰ هکتاری طرح سعدیه نمی‌توانند ملک خود را نوسازی کنند.
مهندس اسکندرپور خاطرنشان ساخت: با دستور استاندار فارس، کمیته‌ای به ریاست معاونت امور عمرانی استانداری تشکیل شده تا با تعیین تکلیف برای تملک این ۳۰هکتار و تخصیص بودجه‌های ملی که دولت برای طرح سعدیه درنظر گرفته است همچنین برنامه‌ریزی‌های شهرداری، این طرح به سرانجام مطلوبی برسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی