[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

آباده شهر ملی منبت شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با ابراز خرسندی از کسب یک نشان ارزنده برای استان بیان کرد: در پی ثبت جهانی محور ساسانی، این بار آباده به‌عنوان شهر ملی منبت انتخاب شد و افتخار دیگری برای استان رقم خورد.
به گزارش روابط عمومی ‌میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری ادامه داد: ثبت منبت آباده از سال 93 شروع شد و نخستین گواهی نشان جغرافیایی در سطح کشور به‌عنوان نخستین صنایع دستی دارای این نشان، را از آن خود کرد. وی اضافه کرد: در پی آن نیز پرونده منبت آباده به سازمان WIPO ارسال و نشان جغرافیایی بین‌المللی برای این صنایع دستی اخذ شد. امیری به اقداماتی که از سال 95 تاکنون در حوزه منبت آباده انجام شده اشاره کرد و گفت: ابتدا دفاعیه برای ثبت ناملموس این منبت به تهران ارائه و گواهی آن اخذ شد و سپس آباده نامزد شهر ملی منبت شد. این مقام مسئول افزود: در ابتدا منبت آباده، خاتم شیراز و دست‌بافته‌های داری قشقایی برای کسب نشان ملی از استان انتخاب شده بودند که در نهایت پس از بررسی‌های کارشناسی، پرونده منبت آباده در اولویت قرار گرفت و به شورای راهبردی صنایع دستی کشور ارائه شد. وی اضافه کرد: 30تیرماه در نهایت با حضور در جمع اعضای این کمیته ملی، معاونت صنایع دستی کشور و... دفاعیه نهایی انجام شد و آباده با افتخار عنوان شهر ملی منبت در کشور را به خود اختصاص داد و امیدواریم عنوان جهانی این رشته را نیز به زودی کسب کند.
معاون صنایع دستی فارس نیز با اشاره به نقش برگزاری نشست تخصصی شورای راهبردی صنایع دستی برای بررسی و انتخاب شهرها و روستاهای ملی در حوزه صنایع دستی اظهار کرد: در دومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی که در روز دوشنبه مورخ 11/04/1397 در عمارت تاریخی کوشک واقع در تهران برگزار شد، چندین استان از جمله استان فارس پیشنهاد خود را مبنی بر ثبت شهر آباده به‌عنوان شهر ملی منبت با توجه به پتانسیل‌های موجود ارائه کردند. زاهدیان‌نژاد ادامه داد: در پی آن، دفاع لازم توسط مسئولان استانی و شهرستانی از این موضوع انجام شد و با ارائه آمار 200 هزار نفری از هنرمندان استان فارس، آباده را به‌عنوان یکی از شهرهای مهم استان در تولید صنایع دستی شاخص به‌ویژه در هنر منبت معرفی کردند.
وی انتخاب شهرها و روستاهای ملی را در توسعه و ترویج صنایع دستی این مناطق نیز مؤثر دانست و عنوان کرد: این فرآیند از 2سال گذشته با تشکیل شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی آغاز شد که ریاست این شورا برعهده معاون صنایع ‌دستی است و مدیران کل این معاونت و نمایندگانی از سایر معاونت‌های سازمان میراث‌فرهنگی و اعضای شورا هستند.
زاهدیان نژاد تصریح کرد: شاخص‌هایی که برای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌ دستی در شورا مورد توجه قرار می‌گیرد، به صادرات، ترویج و توسعه صنایع‌ دستی، حوزه میراث‌ فرهنگی،جاذبه‌های گردشگری و... مرتبط است.
مسئول اداره میراث فرهنگی آباده نیز با تشکر از همدلی و مشارکت مسئولان استانی و شهرستانی برای به ثمر رسیدن انتخاب آباده به‌عنوان شهر ملی منبت گفت: حمایت مدیرکل و معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی فارس، حضور نماینده محترم شهرستان‌های آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی‌ در جلسه و تأکید بر نقش صنایع دستی در چرخه اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار، همکاری فرماندار و شهردار آباده و... زنجیره مطلوبی برای کسب این نشان ایجاد کرد.
جعفرپور ادامه داد: پرونده منبت آباده با پیگیری‌ها و دفاعیات لازم مسئولان فارس خوشبختانه به حدی قوی بود که به‌عنوان شهر ملی منبت رأی آورد و امیدواریم که این نشان افتخارآمیز راهی برای ادامه توسعه و ترویج منبت آباده و ایجاد اشتغال پایدار برای هنرمندان فعال در این حوزه باز کند.
وی منبت آباده را شاخص و مرغوب دانست و بیان کرد: منبت از آباده ابداع و تولید شده است و به همین دلیل منحصر به فرد است و در طرح و نقش و نوع انجام کار نظیر ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی