[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

ارائه خدمات کامل پزشکی به شرکت‌کنندگان در چهاردهمین المپیاد ورزشی دانشجویان، روزنامه شیراز نوین

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس گفت: این هیئت خدمات گسترده‌ تخصصی خود را در سطح کیفی مطلوب و با لحاظ کردن سرعت و دقت مناسب به ورزشکاران شرکت کننده در چهاردهمین المپیاد دانشجویی در شیراز ارائه داده است.
به گزارش روابط عمومی هیئت پزشکی ورزشی استان فارس، کاوه باشتی در نشست هم‌اندیشی با مسئولان بهداشت و درمان ستاد برگزاری المپیاد دانشجویان کشور خاطرنشان کرد: از تمام ظرفیت‌ها برای پوشش پزشکی و ارائه خدمات تخصصی درمانی و بهداشتی به ورزشکاران حاضر در این المپیاد استفاده کرده است.
او موضوع سلامت، بهداشت و درمان دانشجویان ورزشکار را از اولویت‌های مسئولان دانست و گفت: در نخستین روز برگزاری مسابقات با تعداد قابل توجهی از ورزشکاران آسیب دیده مواجه بودیم، به ‌طوری که حدود ۵۸مصدوم ثبت آماری شده است.
باشتی با بیان اینکه از کل ورزشکاران آسیب‌دیده‌ روز اول ۴۰نفر توسط پزشکیاران هیئت پزشکی ورزشی در محل مسابقه مداوا شدند، خاطرنشان کرد: ۱۸ورزشکار آسیب دیده دیگر برای دریافت خدمات تخصصی به بیمارستان ارجاع و همگی درمان شدند و فقط ۲ورزشکار همچنان تحت مراقبت هستند.
او با اشاره به استقرار آمبولانس در محل برگزاری مسابقات گفت: از ابتدا تاکنون حدود ۷۰روز دستگاه، آمبولانس پوشش این مسابقات را انجام داده و در چندین نقطه نیز تیمی کامل با امکانات مورد نیاز مستقر است.
باشتی با اشاره به همکاری دستگاه‌های متولی سلامت در ارائه خدمات پزشکی ورزشی به شرکت کنندگان چهاردهمین المپیاد ورزشی دانشجویان سراسر کشور در شیراز گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اورژانس فارس با همکاری گسترده مثل همیشه در کنار ما هستند و ما را در ارائه خدمات پزشکی به این المپیاد ورزشی همراهی می کنند .
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس با بیان اینکه سلامت ورزشکار در اولویت اندیشه‌های برگزارکنندگان و متولیان مسابقات قرار داشته و دارد گفت: دانشجویان عزیز به این نکته توجه داشته باشند که سلامت در اولویت فعالیت ورزشی قرار دارد، بنابراین در صورت احساس درد یا بروز مصدومیت موضوع را بلافاصله با پزشکیاران یا تیم پزشکی حاضر در محل مطرح کرده و از مشاوره‌ها استفاده کنند. یک جراحت ساده و سطحی هم ممکن است در بلندمدت صدمات جدی به‌دنبال داشته باشد.
باشتی با تأکید بر اینکه هدف از ورزش سلامتی است و اگر در حین ورزش آسیبی به ورزشکار وارد شود نباید با فشار بیشتر به مسابقه ادامه دهد، گفت: پزشکان و پزشکیاران باتجربه هیئت پزشکی ورزشی استان فارس با هدف کمک به حفظ و ارتقای سلامت ورزشکاران در محل مسابقات مستقر شده‌اند.
رئیس اداره‌ بهداشت و درمان دانشگاه شیراز هم در این نشست به اقدامات انجام شده در حوزه سلامت و پزشکی چهاردهمین المپیاد ورزشی دانشجویان کشور در شیراز اشاره و اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۷ نشست‌های متعددی در این ارتباط برگزار و در نهایت، کمیته‌ پزشکی تشکیل شد.
حسام واردی با بیان اینکه از ابتدا با برنامه‌ریزی موضوع سلامت دانشجویان ورزشکار را در اولویت برنامه‌ها قرار دادیم، افزود: با تعطیلی دانشجویان دانشگاه شیراز تا روزهای ابتدایی ورود میهمانان ورزشکار، ضمن سم‌پاشی و آماده‌سازی محیط استراحت و ورزش و مسابقات زمینه‌ سالم‌سازی فضا را فراهم کردیم. وی ادامه داد: همچنین با هماهنگی هیئت پزشکی ورزشی استان فارس، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اورژانس فارس، تجهیزات و آمادگی خود را در حوزه پزشکی و سلامت چندبرابر کردیم .
رئیس اداره بهداشت و درمان دانشگاه شیراز با اشاره به راه‌اندازی یک مرکز بهداشتی درمانی در محل خوابگاه دانشجویان ورزشکار، این اقدام را گامی برای ارائه‌ بهتر خدمات بهداشتی و درمانی ارزیابی کرد.
مستجابی، بیمارستان‌های طرف قرارداد چهاردهیمن دوره المپیاد دانشجویان کشور در شیراز را بیمارستان شهید رجایی، نمازی، قلب الزهرا و خلیلی عنوان نمود و خاطرنشان کرد: با توجه به آمارها تا این لحظه ۹۸درصد مصدومان به بیمارستان شهید رجایی و ۲درصد به بیمارستان خلیلی منتقل شده اند.
وی ادامه داد: به طور میانگین ۵آمبولانس برای این دوره از مسابقات تحت اختیار است. در کنار این آمبولانس‌ها یک موتور آمبولانس نیز به طور شبانه‌روزی در مرکز کمیته بهداشت و درمان این المپیاد قرار دارد که در مصدومیت‌های شدید تا رسیدن پزشک می‌تواند اقدامات اولیه را ارائه دهد و گزارش‌های لازم را تهیه و در اختیار تیم‌های امداد و نجات قرار دهد.
نایب‌رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس هم در حاشیه این نشست هم‌اندیشی گفت: این اولین بار است که در یک المپیاد ورزشی دانشجویی به این گستردگی به مسائل پزشکی ورزشی پرداخته شده است و این نشان از رشد ورزش ما در سطح جامعه و دانشگاه‌ها است. همچنین نگاه‌های تخصصی مسئولان برگزاری این المپیاد به مسائل سلامت، بهداشت و درمان دانشجویان ورزشکار که جای خورسندی دارد.
جمشید جهانی به آموزش تخصصی و عمومی پزشکیاران ورزشی اشاره کرد و افزود: پزشکیاران با گذراندن دوره‌های عمومی  دوره‌های مختص هر رشته ورزشی را نیز سپری کرده‌اند که در مجموع  ۱۱۰۰ ساعت مسابقات را در این المپیاد پوشش خواهند داد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی در خصوص پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به دانشجویان عزیز انجام شده است و از ورزشکاران عزیز می‌خواهیم در صورت بروز آسیب‌های احتمالی در مسابقات، حتماً به توصیه‌های پزشکان و پزشکیاران هیئت پزشکی ورزشی توجه داشته باشند تا سریعاً به رفع آسیب دیدگی اقدام شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی