[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

روحانی: وقتی مردم دچار مشکل می‌شوند، به‌جای مچ‌گیری دست یکدیگر را بگیریم، روزنامه شیراز نوین

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه «مشکل مردم هر منطقه، مشکل کل ملت ایران است»، از همه تلاشگران حل مشکلات مردم خوزستان قدردانی و تصریح کرد: برای حل مشکلات زیست محیطی و ریزگرد خسته و مأیوس نمی‌شویم؛ برنامه‌ها و تلاش‌ها ادامه می‌یابد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، عصر پنجشنبه در نشست کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها و شورای اداری استان خوزستان، با اشاره به اینکه هیچکس نباید بذر یأس و هراس در دل جامعه بپاشد، اظهار داشت: وقتی مردم دچار مشکل می‌شوند، به جای مچ‌گیری باید دست یکدیگر را بگیریم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در دوران 8 سال دفاع مقدس، سرزمین‌های مناطق مرزی غرب کشور در اشغال دشمن بود، گفت: در آن دوران همه ملت اعم از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و عشایر در کنار هم در جنگ با دشمن حضور داشتند و مردم در آن دوران همدل شده و در یک صف قرار گرفتند و با اطاعت از فرمان ولایت و استفاده حداکثری از امکانات موجود، توانستیم علیه دشمنان به پیروزی برسیم و اینکه همه قدرت‌ها از دشمن ما حمایت کرده و پشتیبان آن بودند، هیچ اهمیتی نداشت.
روحانی خاطرنشان کرد: ملت ایران با وحدت، اتحاد، همدلی و یکپارچگی توانست از منافع ملی خود دفاع کند.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه باید همواره متحد و یکپارچه باشیم، چرا که همه ایرانی بوده و زیر یک پرچم قرار داریم، گفت: شک ندارم روزی که گرد و غبار اهواز را فرا می‌گیرد، همه ایرانیان نگران هستند و احساس غم و اندوه می‌کنند؛ همان‌طور که در حادثه ساختمان پلاسکو در تهران، تمام ایران ناراحت بود و همه ملت در فضای حقیقی و مجازی همدل شده و برای آتش‌نشانان احساس غم و اندوه داشتند.
روحانی با اشاره به اینکه هیچ‌کس نباید در دل مردم بذر یأس و هراس بپاشد، گفت: به هر حال مشکلات و حوادث در کشور ممکن است به هر شکلی به وجود بیاید، اما این مشکل متعلق به همه ملت است و به حول و قوه الهی، قادر خواهیم بود این مشکلات را از پیش پا برداریم و فقط در صورتی موفق خواهیم بود که همه یکپارچه دست به دست هم دهیم.
رییس‌ جمهوری با تقدیر از همه مسئولان، نمایندگان، مردم و کسانی که در این ایام که خوزستان با مشکل گرد و غبار و قطعی آب و برق مواجه بود، کمک کرده و یاری رساندند، گفت: دولت به اقدامات خود برای حل این مشکل ادامه خواهد داد و در این راه هرگز مأیوس و نگران نخواهد بود؛ هر چند از اینکه مردم در نقطه‌ای از کشور دچار مشکل می‌شوند، ناراحت می‌شویم.
روحانی خاطرنشان کرد: پدیده گرد و غبار و ریزگردها، مشکلی جدید نیست و تنها به ایران مربوط نمی‌شود، بلکه بیشتر کشورهای منطقه دچار این مشکل هستند؛ اما در عین حال تلاش ما در دولت بر این مبنا بوده که روزهای پاک و سالم در استان‌هایی که دچار این مشکل هستند، افزایش یابد و آمار نشان می‌دهد که در مجموع روزهای سالم نسبت به گذشته افزایش یافته، اما شدت گرد و غبار و ریزگرد در روزهایی که این پدیده به وقوع می‌پیوندد، زیاد است.
رییس‌ جمهوری افزود: درست است که ریزگردها مشکلاتی را به وجود آورد و حوادثی که به تبع آن در خوزستان اتفاق افتاد سختی‌ها را افزایش داد، اما  از صدا و سیما و رسانه‌ها می‌خواهم مقایسه کنند که آیا مشکل قطعی آب، برق، گرد و خاک و سیل فقط منحصر به ایران است یا در دیگر کشورها نیز وجود دارد.
روحانی ادامه داد: به هر حال ایران جزو 10کشوری است که بلایای طبیعی در آن زیاد است؛ اما اگر امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد روزهای پاک و سالم در مناطق مختلف کشور بهتر باشد، مشخص می‌شود ما یک گام به پیش رفته‌ایم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به بازدید از طرح‌هایی که در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها در استان خوزستان انجام می‌شود و نیز تشکیل ستاد مدیریت بحران استان به ریاست معاون اول رییس جمهوری، گفت: باید مشکل را برطرف کرده و پای آن ایستاد؛ ما نه می‌ترسیم و نه عقب‌نشینی می‌کنیم، البته امکانات دولت که متعلق به مردم است، بسیار محدود است، اما بسیار خوشحال‌کننده است اینکه امروز در اهواز از نزدیک مشاهده کردیم برق اضطراری در تصفیه‌خانه راه‌اندازی شده است و وزیر نیرو قول داد اگر ریزگرد مشکلی برای برق استان به وجود بیاورد، هیچ مشکلی در تأمین آب ایجاد نخواهد شد.
روحانی با اشاره به بازدید از طرح آماک و اینکه با وعده مسئولان این طرح تا 15روز آینده در استان خوزستان راه‌اندازی خواهد شد، گفت: طرح آماک برای حفاظت از محیط زیست بسیار ضروری است؛ چرا که به واسطه آن، گازهایی که بیهوده سوخته می‌شوند، جمع‌آوری و به صنعت منتقل خواهند شد.
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: موضوع ریزگردها، مسئله پیچیده‌ای است که باید برای رفع آن، تلاش‌های داخلی و رایزنی‌های سیاسی انجام شود.
روحانی با اشاره به اینکه باید حق‌آبه‌ها را مانند موضوع حق‌الناس در انتخابات پرداخت کنیم گفت: اگر با طبیعت بجنگیم، طبیعت حق خود را از ما می‌ستاند. باید در چارچوب سنت‌های الهی حرکت کنیم، چرا که قدم به قدم اشتباهات بشر و اقدامات نادرست منجر به این اتفاقات و مشکلات می‌شود.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه آثار یک تحریم چندساله، چند روزه از بین نخواهد رفت، گفت: باید مسائل و مشکلات را در کنار هم حل‌وفصل کنیم.
روحانی با بیان اینکه هر طرح بزرگی که برای تصویب به دولت آمده، شرط اجرای آن حل پیوست زیستی محیطی آن طرح بوده است، گفت: یکی از راه‌های حفاظت از محیط زیست، موضوع حق‌آبه‌ها است و دولت در تمام مذاکرات سیاسی خود همانطور که به دنبال احیای دریاچه ارومیه بوده، به دنبال احیای  سایر تالاب‌ها از جمله هامون و جازموریان بوده است.
رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه ما با ملت ایران نه تعارف داریم و نه حرف دوپهلو می‌زنیم، گفت: در اولین سفر خود به خوزستان اعلام کردم استفاده سایر استان‌ها از آب کارون در حد آب شرب خواهد بود و بر این عهد پایبند هستیم؛ چرا که ما می‌خواهیم خوزستان همانند سایر نقاط ایران پیشرفت و توسعه پیدا کند و از سوی دیگر، باید به فداکاری و مجاهدت مردم این استان در دوران دفاع مقدس توجه ویژه داشته باشیم.
روحانی با اشاره به اینکه برای اولین بار طرح زیرکشت بردن 550هکتار از اراضی استان خوزستان با همت وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها در حال انجام است، از تلاش‌های وزیر جهاد کشاورزی تقدیر کرد و افزود: آقای حجتی یکی از افراد شریف‌، دلسوز و فداکار دولت یازدهم است و ما باید قدردان تلاش‌های ایشان به واسطه خودکفایی در تولید گندم و کاهش واردات مواد غذایی از 8میلیون تن به 3میلیون تن باشیم.
رییس‌ جمهوری افزود: مباحث جناحی و حزب سیاسی در زمانی که مشکلی برای استان و منطقه‌ای به وجود می‌آید جایی ندارد، بلکه در آن هنگام همه باید دست به دست هم داده و به جای مچ‌گیری به صحنه آمده، دست یکدیگر را بگیریم و به هم کمک کنیم.
روحانی اظهار امیدواری کرد مشکلاتی که برای استان خوزستان در پدیده ریزگردها به وجود آمده، نقطه عطفی برای تصمیمات مهم و برداشتن گام‌های بلند در کشور باشد.
رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: باید از همه فرصت‌ها و امکانات برای مقابله با پدیده ریزگردها استفاده کنیم و در این راستا بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
روحانی خطاب به مردم خوزستان گفت: دولت در کنار شماست و از همه توان خود برای رفع مشکلات این استان استفاده خواهد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی