[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۷
  • دوره جدید

آمانو: ایران برجام را اجرا می‌کند نگران نیستیم، روزنامه شیراز نوین

آمانو:
 ایران برجام را اجرا می‌کند
نگران نیستیم
آفتاب‌نیوز: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توافق هسته‌ای ایران را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان دانست. 
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مسئله امنیت هسته‌ای، توافق هسته‌ای ایران و آزمایش‌های موشکی کره شمالی با شبکه بی بی سی گفتگو کرد.
مجری شبکه از مدیرکل آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی پرسید آیا شعارهای دونالد ترامپ و بالاخص انتقادات او از توافق هسته‌ای با ایران، شما را نگران نمی‌کند؟ که آمانو پاسخ داد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمانی فنی (تخصصی) است و تمرکز ما نیز روی واقعیت‌ها است. ایران، توافق (هسته‌ای) را اجرا می‌کند و آژانس نیز نظارت و راستی‌آزمایی توافق را ادامه می‌دهد. بنابراین، ما گمانه‌زنی نمی‌کنیم و نگران نیستیم. با آمریکایی‌ها نیز صحبت خواهیم کرد». مجری بی بی سی گفت پس توافق هسته‌ای با ایران مؤثر واقع شده است و شما از این بابت اطمینان دارید؟ مدیرکل آژانس گفت: «بله، ما بیش از یک سال است که این توافق را اجرا می‌کنیم و توافق نیز اجرا شده است». آمانو در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین اولویت کنونی شما برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چیست، گفت: «البته توافق هسته‌ای ایران و اجرای آن اهمیت زیادی دارد، اما مسائل کره شمالی و امنیت هسته‌ای نیز وجود دارد». مجری بی بی سی گفت: این روزها خطر تروریسم به شکل فزاینده‌ای احساس می‌شود و به همین علت، امنیت هسته‌ای از اولویت و اهمیت بسیاری برخوردار است. در این زمینه چه اقداماتی می‌کنید؟ آمانو گفت: این مسئله بسیار مهمی است. امنیت هسته‌ای به معنای جلوگیری از افتادن مواد هسته‌ای به دست تروریست‌ها و مسئولیت اطمینان از رخ ندادن این مسئله است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به کشورها (در این زمینه) کمک می‌کند. ما به مأموران مرزبانی و افسران گمرک‌ها آموزش می‌دهیم، تجهیزات فراهم می‌کنیم، پایگاه اطلاعاتی داریم و کشورها را در اجرای توافق‌ها یاری می‌کنیم». 
آمانو در پاسخ به این سؤال که آیا پیشرفت‌ها در حوزه فناوری هسته‌ای، کار را برای شما دشوارتر کرده است، گفت: «تروریسم در همه جا وجود دارد و ما باید این خطر را بسیار جدی بگیریم. اما بسیاری از کشورها در این زمینه همکاری دارند و آژانس نیز در عرصه جهانی برای تقویت امنیت هسته‌ای کار می کند». 
مجری شبکه پرسید نظر به مخفی‌کاری کره شمالی، چگونه بر تحولات هسته‌ای این کشور نظارت می‌کنید؟ آمانو گفت: «بازرسان ما در آنجا مستقر نیستند. در ماه آوریل سال 2009 میلادی از ما خواسته شد (کره شمالی) را ترک کنیم، اما کماکان از طریق تصویربرداری ماهواره‌ای بر اوضاع شهر هسته‌ای یونگ بیون نظارت داریم. ما نشانه‌های بسیاری داریم که فعالیت‌های هسته‌ای در یونگ بیون، همان‌طور که آنها (مقامات کره شمالی) اعلام کردند، در حال پیشرفت است. کره شمالی، عنصری بسیار نگران‌کننده است. آنها پارسال دو بار تسلیحات هسته‌ای آزمایش کردند و پرتاب موشک‌ها را ادامه می‌دهند. این نیز تهدیدی برای امنیت آسیا و فراتر از آن است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی