[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

آیا توقف انتقال نفت از تنگه باب‌المندب اخاذی عربستان از آمریکا است؟، روزنامه شیراز نوین

الاخبار نوشت: سعودی‌ها با اعلام توقف انتقال نفت از طریق تنگه باب‌المندب، دریانوردی بین‌المللی را به بازی گرفته‌اند؛ اقدامی که ویژگی جغرافیای سیاسی را نادیده گرفته تا دربردارنده پیام‌های واضحی در مورد درخواست کمک از ایالات متحده باشد تا واشنگتن مستقیم در جنگ یمن دخالت کند، در غیر این صورت دریانوردی بین‌المللی در امان نخواهد بود! به گزارش انتخاب، این روزنامه عرب‌زبان ادامه داد: تصمیم سعودی در حالی گرفته شد که مقامات عربستان، جنبش انصارالله را متهم به هدف قرار دادن دو کشتی حامل نفت شرکت ملی حمل و نقل دریایی عربستان می‌کنند؛ امری که از سوی انصارالله تکذیب شد؛ در حالی که معمولاً در اعلام عملیات نظامی که آن را در سیاق حق پاسخ مشروع در دفاع از خود بدانند، درنگ نمی‌کنند. در همین رابطه، یکی از مسئولان وابسته به دولت «نجات» در صنعا، درستی ادعاهای سعودی‌ها را نفی کرده و تصریح نمود: «نیروهای دریایی به کشتی‌های یمنی هشدار داده‌اند که به کشتی‌های سعودی‌های متجاوز نزدیک نشوند. به جامعه بین‌الملل اطمینان می‌دهیم راه دریایی در دریای سرخ و خطوط تجاری دریانوردی جهانی امن است». وی همچنین دولت‌های متجاوز را به تهدید خطوط دریانوردی بین‌المللی با هدف باج‌گیری از جهان متهم کرده و تأکید نمود: «هیچ تهدیدی در این‌باره از سوی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یا نیروهای دریایی یمنی وجود ندارد».
عربستان نگران آن است که بیش از این به تنهایی در جنگ یمن غرق شود؛ جنگی که سه سال و 4ماه به طول انجامیده است.
ریاض احساس می‌کند راه‌حل بین‌المللی که از سوی سازمان ملل برای بحران یمن در نظر گرفته شده، وجود انصارالله را از طریق تقسیم این راه‌حل به یک راه‌حل فراگیر و یک راه‌‌حل در مورد الحدیده می‌پذیرد. به این ترتیب که طبق راه‌حل دوم، وجود انصارالله به صورت مرحله‌ای در صنعا، تا زمان وضع راه‌حلی فراگیر و جامع، مورد پذیرش است. نماینده سازمان ملل به دنبال راهی است تا این مسئله را در نظر داشته باشد که شرایط میدانی در یمن ضرورتاً نیازمند دور کردن انصارالله نیست و این نکته‌ای است که در جلسات پیچیده‌ای که نشان دهنده نبود اطمینان جهان به قدرت نیروهای جنوب برای تضمین امنیت الحدیده مطرح شد؛ چراکه این نیروها توان لازم برای اداره شرایط امنیتی در عدن را ندارند.
مسیر حل بحران یمن که مورد مخالفت ریاض است، با انتقادات شدید غربی در مورد جنگ عربستان علیه یمن همراه شده است. تمام اطلاعات رسیده به مذاکره کنندگان، از جمله سعودی‌ها، حکایت از آن دارد که همه خواستار راه‌حل سیاسی هستند، نه ادامه جنگ. حتی امارات، بزرگ‌ترین هم‌پیمان عربستان، از فکر توقف جنگ براساس تثبیت جدایی جنوب از شمال حمایت می کند.
امروز همه منتظر نتایج تصمیم سعودی‌ها بر قیمت‌های جهانی نفت هستند و در ادامه، واکنش‌های غرب به این اقدام.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی