[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

بیش از ۴‌ساعت خاموشی به برق کشاورزی ندهید، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در کارگروه آب کشاورزی گفت: کشاورزی وظیفه تأمین قوت مردم داشته و قرار نیست همه فشارها بر بخش کشاورزی باشد بیش از 4 ساعت خاموشی به برق کشاورزی ندهید. به گزارش روابط عمومی‌ سازمان جهاد کشاورزی فارس محمدمهدی قاسمی ‌در کارگروه آب کشاورزی با بیان اینکه براساس گزارشات واصله قطع برق چاه‌های کشاورزی باعث ورود خسارت به بدنه چاه‌های کشاورزی، خرابی شناورها و الکتروپمپ‌های منصوب در چاه‌ها، افزایش مصرف آب، انرژی و برق و موجب ضرر و زیان و تلفات بیشتر در مرغداری‌ها و دامداری‌ها شده است، افزود: کشاورزی وظیفه تأمین قوت مردم داشته و قرار نیست همه فشارها بر بخش کشاورزی باشد. 
وی با اشاره به اینکه در زمان برقی کردن چاه‌ها براساس قرارداد منعقده با کشاورزان، 4ساعت خاموشی در شبانه‌روز لحاظ شده و علاوه بر این 4 ساعت در زمان قطع برق همگانی نیز برق کشاورزی قطع می‌شود، افزود: بیش از 4ساعت خاموشی قطعی به برق کشاورزی ندهید. به این شکل فاتحه کشاورزی و چاه‌ها خوانده است. 
قاسمی ‌در قسمت دیگر از سخنان خود با بیان اینکه کنتور‌‌دار کردن چاه‌ها، تنها راه رسیدن به مصرف صحیح آب است، افزود: تا زمانی که آب حجمی ‌به کشاورزان تحویل داده نشود، اضافه برداشت‌ها کماکان ادامه دارد، اگر همه اعتبارات به صورت متمرکز جهت کنتوردار کردن چاه‌ها در پروسه زمانی یک تا دو ساله تخصیص یابد به نفع استان است. 
وی گفت: با توجه به گزارشات مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین سازمان آب با هدف دریافت حقابه کشاورزان، رهاسازی آب سد سلمان در زمان مناسب و به میزان لازم را انجام نداد و کشاورزان با کاهش تناژ چغندر پاییزه مواجه و متضرر شدند.
قاسمی‌ افزود: سد سلمان تنها سدی است که آب دارد، در مناطقی که آب نداریم کشاورزان زندگیشان را از دست می‌دهند، به نظر می‌رسد با توجه به جمع‌بندی دوستان به واسطه اینکه چند کشاورز پول آب ندادند، حق نداریم آب بقیه کشاورزان را ببندیم آب باید رهاسازی شود و موازات آن اگر کسی قرارداد دارد و پول آب را پرداخت نمی‌کند براساس قانون با آنها برخورد شود. در جهت جلوگیری از کشت برنج در سطح استان اقدامات سازمان جهاد کشاورزی کارهای مختلف و متنوع انجام شده، این مقام مسئول با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در جهت کاهش سطح زیر کشت برنج، افزود: با توجه به اینکه کشت این محصول معیشت مردم بوده، امکان و توان جلوگیری صد در صد از کشت برنج یک سال وجود ندارد.
وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی همواره یار و مددکار کشاورزان بوده و کشاورز باید در دستگاه‌های دولتی پشت و پناهی داشته باشد، افزود: در اجرای کاهش سطح زیر کشت برنج براساس مصوبه هیئت وزیران، ستاد بحران و کارگروه آب و کشاورزی، به تمام کشاورزانی که بیش از 30 درصد کشت کردند اخطار کتبی داده شد، در شهرستان‌ها لیست آن‌ها به فرماندار و دادستان ارائه شد.
قاسمی‌ در پایان گفت: در اقدامات اجرایی تمام کسانی که اقدام به آتش زدن کاه و کلش کردن به محیط زیست و دادستانی معرفی شدند.
15میلیون مترمکعب باقی مانده از سهمیه کشاورزان رهاسازی شود
در جلسه کارگروه آب کشاورزی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: 4 ساعت خاموشی به برق کشاورزی، با رعایت تمام نکات فنی به منظور جلوگیری از خسارت به کشاورزان و چاه‌هایشان اجرا شود. عنایت‌الله رحیمی‌ در ارتباط با رهاسازی سهمیه کشاورزی سد سلمان گفت: فارغ از اینکه افرادی حقابه خود را پرداخت نکردند، باقی‌مانده 15میلیون مترمکعب آب سد رها و با افراد خاطی مطابق قانون برخورد شود.
وی در بخش دیگر از سخنان خود در ارتباط با مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌های غیر مجاز، خطاب به مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس گفت: با رعایت مباحث امنیتی، به شدت در موضوع ورود پیدا کنید، قانون معطل نماند و دادگاه هم به شدت همکاری می‌کند.
رحیمی ‌در ارتباط با کاهش سطح زیر کشت برنج با اشاره به اینکه هدف تقابل بین کشاورزان و نهاد خدمتگزار نیست، افزود: جهادکشاورزی در این امر به وظیفه ذاتی خود که پاسداشت منافع امروز و فردای کشاورز است، عمل می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی