[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

کباب کوبیده سنتی، روزنامه شیراز نوین

مواد لازم برای 4 نفر
گوشت راسته گوساله: 500 گرم  
قلوه گاه گوسفند: 500 گرم 
پیاز: 250 گرم
زردچوبه: یک دوم قاشق چایخوری
نمک و فلفل: مقداری

اغراق نیست اگر بگوییم کباب کوبیده در میان محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین غذاهای ایرانی رتبه اول را دارد. برای ما ایرانی‌ها هیچ چیزی جای چلو کباب کوبیده را نمی‌گیرد. همه ما چنین خاطره خوشی در ذهن داریم که یک روز تعطیل به دشت و صحرا زده‌ایم و بساط منقل را به پا کرده‌ایم. گوشت چرخ‌کرده طعم‌دار شده با پیاز و ادویه را سیخ گرفته و کباب کرده‌ایم. لذت به دندان کشیدن کباب کوبیده چرب و نرم از آن خاطرات فراموش نشدنی است. البته گاهی فرصت کباب درست کردن روی آتش را نداریم و مجبور می‌شویم به کباب تابه ای بسنده کنیم، ولی باز هم می‌گویم هیچ چیزی جای کباب کوبیده اصیل را نمی‌گیرد.
تهیه کباب کوبیده هرچند ساده است، اما نکاتی دارد که اگر رعایت نشود کباب بیش از حد شل یا سفت می‌شود یا طعم خوبی پیدا نمی‌کند. این نکات را در دستور تهیه کباب کوبیده سنتی خواهید خواند. در پایان دستور هم نکات بیشتری را می‌خوانید که به شما در تهیه یک کوبیده بی‌نقص کمک می‌کنند.

 

طرز تهیه
پیازها را پوست بکنید و بشویید و با دنده ریز رنده یا چرخ کنید.
سپس پیاز را در صافی بریزید و آب آن را به خوبی بگیرید و داخل کاسه‌ای بریزید.
گوشت راسته و قلوه‌گاه را چرخ و آن را به پیاز اضافه کنید. سپس نمک بزنید و 10دقیقه خوب ورز دهید. حال، مخلوط گوشت را داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود (حدود 1ساعت). پس از استراحت به مخلوط گوشت و پیاز آب گرفته کمی نمک و فلفل و زردچوبه بزنید.
مواد را باهم ورز دهید تا بافت گوشت چسبنده شود (اگر چرخ گوشت دارید بهتر است در این مرحله دوباره گوشت را با ادویه چرخ کنید). 
برای به سیخ کشیدن ابتدا کاسه‌ای آب سرد در کنار دستتان قرار دهید. دستتان را پیش از برداشتن مایه کباب با آب کمی مرطوب کنید، کمی از مایه کباب بردارید و از اطراف شروع به پوشاندن سیخ کنید. در پایان ابتدا و انتهای مایه کباب را به سیخ بچسبانید.
پس از آماده شدن، تمام سیخ‌ها را 1ساعت داخل یخچال استراحت دهید (بهترین نوع طبخ برای کباب کوبیده آتش ذغال است، اما می‌توانید کباب‌ها را درون فر نیز آماده کنید).
سیخ‌ها را روی ذغال بگذارید و با بادبزن شروع به باد زدن کنید. آتش را آرام و یکنواخت باد بزنید تا زمانی که گوشت خودش را بگیرد. پس از اینکه گوشت خودش را گرفت دیگر نیازی به باد زدن نیست (در زمان طبخ کباب‌ها را چند بار روی هم بزنید تا روغنی که از کباب‌ها چکیده می‌شود به خورد کباب‌ها برود).
 
نکته‌ها 
می‌توانید گوشت را چرخ کنید و نمک بزنید و داخل فریزر بسته‌بندی کنید و در زمان تهیه کباب با پیاز آب گرفته مخلوط کنید و پس از 1ساعت استراحت داخل یخچال به سیخ بکشید. 
در بعضی از روش‌ها مایه کباب 1شب داخل یخچال استراحت داده و سپس کباب می‌شود.
تعیین‌کننده‌ترین عامل در طعم کباب کوبیده نوع گوشت و میزان چربی آن است. در تهیه کباب کوبیده معمولاً از گوشت گوسفندی یا ترکیب آن با گوساله استفاده می‌شود که هر دو خوب هستند و انتخاب بستگی به ذائقه شما دارد. بهترین ترکیب، ترکیب قلوه‌گاه گوسفند با راسته گوساله است. گوشت قلوه‌گاه چربی لازم برای کباب کوبیده را تأمین می‌کند.
میزان چربی حدود 20درصد کافی است. یعنی در یک کیلوگرم گوشت حدود 200گرم چربی لازم است که طعم خیلی خوبی به کباب کوبیده می‌دهد. مقدار بیش از این چربی باعث می‌شود مایه کباب شل شود و خوب به سیخ نچسبد. 
برای تهیه کباب کم‌چرب می‌توانید از دستور تهیه کباب کوبیده مرغ استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی