[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

منطقه شکار ممنوع کوه‌سیاه ارسنجان، روزنامه شیراز نوین

‌موقعیت جفرافیایی‌: 
منطقه شکارممنوع کوه‌سیاه ارسنجان با وسعت 32830هکتار در جنوب غربی شهرستان ارسنجان بین عرض‌های 45 29 و 15 30 شمالی و طول‌های 9 53 و 44 53 شرقی واقع شده است‌. 
‌تاریخچه حفاظت: 
منطقه کوه‌سیاه در تاریخ 1/9/80 به‌مدت پنج سال شکارممنوع اعلام شد‌. آخرین آگهی منطقه مذکور در سال‌1384 که ممنوعیت شکار در این منطقه به مدت5 سال تمدید کرد. 
اقلیم‌، زمین شناسی‌، توپوگرافی و عوارض طبیعی:
منطقه دارای اقلیم خشک و مدیترانه‌ای دارای کوه‌ها و ارتفاعات زیادی می‌باشد و تقریباً می‌توان گفت قسمت اعظم منطقه کوهستانی می‌باشد و بلندترین ارتفاع آن 3279‌متر به نام قله ول می‌باشد. وجود تپه ماهورها و منابع آب فراوان ازمشخصات منطقه می‌باشد. قسمت شرقی منطقه به دهانه چشمه خونی‌، دره پلنگی و روستاهای کمال آباد و جمال آباد منتهی می‌شود. قسمت غربی آن به روستای فاروق منتهی می‌شود. قسمت شمالی آن به جاده آسفالته ارسنجان به سعادت‌شهر و قسمت جنوبی آن به روستای میج و محمود آباد ختم می‌شود. 
پوشش گیاهی: 
پوشش گیاهی غالب منطقه شامل جنگل‌های انبوه بنه و بادام می‌باشد و همچنین گیاهانی از خانواده گرامینه‌، انواع گون‌، درمنه آویشن‌، جاشیر‌، جارو نیز به وفور درمنطقه دیده می‌شود. 
حیات وحش:
پستانداران: گرگ، روباه‌، گراز‌، پلنگ‌، خرس
پرندگان: کبک و تیهو و پرندگان شکاری ازجمله حیات وحش شاخص منطقه است. 
جاذبه‌های گردشگری:
با توجه به وجود پوشش گیاهی انبوه از درختان بنه دارای چشم‌اندازی بسیار زیبا می‌باشد که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند و در حقیقت درختان بنه آن جزو آخرین بازماندگان پوشش گیاهی زاگرس می‌باشد. هر چند که چشمه‌های آن با توجه به خشکسالی‌های اخیر دارای دبی خروجی کم آب می باشد اما همین مقدار آّب موجود با این پوشش درختی می‌تواند سالیانه پذیرای بسیار خوبی برای گردشگران باشد. 
تهدیدات و تعارضات مهم منطقه:
ازجمله تعارضات موجود در منطقه وجود روستاهای زیاد‌، دامداری‌، ساخت‌و‌ساز مسکن و واحدهای تولیدی است که در اطراف منطقه وجود دارند و عمل تهدید منطقه بوده و حفاظت از منطقه را با مشکل رو‌به‌رو نموده است . 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی