[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

کاهش تعداد گردشگران خارجی در ابهام، روزنامه شیراز نوین

گردشگری، در پنج‌دهه اخیر به‌عنوان یک فعالیت بشری و از صنایع با رشد بالا و گسترده جایگاهی درخور یافته اما برای داشتن برنامه‌ای مناسب و دست‌یابی به مسیری متعارف داشتن آماری شفاف و دقیق در همه‌ی ابعاد یک ضرورت است؛ آماری بدون ایهام و اِن‌قُلت. اگرچه گردشگری و تأثیر توجه به این صنعت در رونق اقتصادی امری پذیرفته‌ شده از سوی تمام کارشناسان و صاحب‌نظران و مسئولان است، اما در عمل و به دلایل متعدد طی سال‌های گذشته نتوانسته‌ایم به‌خوبی ازظرفیت‌های گردشگری در ابعاد مختلف آن بهره‌مند شویم. در میان دلایل متعدد کمرنگ بودن رونق در صنعت گردشگری، نبود زیرساخت‌های مناسب، جذب نشدن سرمایه‌گذار کافی و بروکراسی‌های فلج‌کننده همچنان جزو علل اصلی مطرح بوده است، البته یکی از موضوعات مهم که به عنوان علت کندی روند رشد گردشگری مطرح شده و می‌شود؛ امسال و براساس آمارها ورود گردشگران خارجی به فارس با کاهش مواجه شد؛ این کاهش موضوعی بود که مدیرکل میراث فرهنگی این استان در اولین نشست تخصصی گردشگری مطرح کرد؛ اگرچه بعد از آن اخبار با تلورانس تناقض روانه رسانه‌ها شد. این در‌حالی‌ست که معمولاً یکی از عوامل ترغیب‌کننده گردشگران برای سفر به ایران، افزایش قیمت ارزهای خارجی در مقایسه با ریال بوده است؛ عاملی مؤثر در کاهش هزینه‌های سفر به کشوری که بخش اعظمی از ذخایر گردشگری تاریخی، طبیعی، مذهبی و میراثی را در خود دارد. البته مصیب امیری پیش از این بر این نکته تأکید کرده بود که کاهش ورود گردشگر خارجی تابع شرایط بین‌المللی و امری طبیعی بوده است. 
امیری در این خبر اعلام کرده بود که برنامه سفر گردشگران خارجی به کشور ایران از نیمه دوم فروردین‌ماه تا اوایل تابستان و از نیمه دوم شهریور‌ماه تا اواخر آبان‌ماه است. به گفته‌ی مدیرکل میراث فرهنگی فارس، این الگوی زمانی در سالیان گذشته همواره به‌عنوان الگوی غالب در ورود گردشگران خارجی به مقصد ایران و تبع آن استان فارس وجود داشته است. امیری تأکید داشت که این اداره کل در کنار توجه جدی به توسعه گردشگری ورودی این اداره کل در نظر دارد با حمایت از برنامه‌های اجرایی گوناگون، شرایط را برای تحرک‌پذیری بیش‌از‌پیش گردشگری داخلی و درون استانی فراهم کند تا در فصول کم گردشگر خارجی بتوانیم ازظرفیت‌های اقتصادی این صنعت کماکان بهره‌مند باشیم. 
وی گفته بود: لازم است تا برای تحقق این هدف از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه استفاده شده و با روش‌‌های مختلف بازاریابی از جمله ارائه بسته‌ سفر‌های ارزان قیمت در جذب گردشگران داخلی بکو‌شیم. موضوع کاهش ورود گردشگران خارجی به استان فارس را در گفت‌و‌گو با رئیس جامعه‌ هتل‌‌داران فارس دنبال کردیم. حسن سیادتان گفت: باوجود تلاش مراکز خدمات مسافرتی در نمایشگاه‌‌های بین‌المللی و انجام قراردادها برای جذب گردشگر در فصل پاییز، نزدیک به ۶۰ تا ۷۰‌درصد از آن لغو شده است‌. رئیس جامعه‌ی هتل‌داران استان فارس افزود: هم‌اکنون تنها ۱۰درصد از ظرفیت هتل‌های استان فارس اشغال بوده و ۹۰‌درصد از این ظرفیت خالی است! سیادتان معتقد است که برگزاری نشست‌‌ها، برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی، هنری و ایجاد معافیت‌ها در بافت سنتی شهر برای احداث اقامتگاه، از جمله اتفاقات مثبت در حرکت به سوی توسعه صنعت گردشگری خواهدبود. مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس با ارائه‌ی آمار ۴‌ماهه‌ی ورود گردشگران به استان فارس‌ تأکید کرد ۱۳۹‌هزار و ۶۸۶گردشگر خارجی در این مدت به استان فارس سفر کرده‌اند. 
مصیب امیری البته تأکید دارد که آمار کلی تعداد گردشگرانی که طی ۴‌ماه گذشته به فارس سفر کرده‌اند نسبت به سال قبل ۱۲‌درصد رشد داشته و امسال هم آمارها نشان می‌دهد که بیشترین گردشگران خارجی که به این استان آمده‌اند، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی بوده‌اند. امیری تأکید کرد که با هدف افزایش جذب گردشگر خارجی و ایجاد زیرساخت‌‌های مد نظر این گردشگران، اقدامات فراوانی انجام شده است، یکی از آنها را ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌‌گردی و سنتی در نقاط مختلف دانست. مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به افزایش تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کل استان گفت: از حدود ۳‌سال قبل ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در فارس مورد توجه بیشتری قرار گرفت و اکنون در شیراز شاهد تعدد این اقامتگاه‌ها در بافت تاریخی هستیم. 
امیری گفت: تاکنون ۱۱‌اقامتگاه در بافت تاریخی شیراز و اطراف حرم‌های مطهر حضرت شاهچراغ‌(ع) و سید علاالدین(ع) ایجاد شده و به بهره‌برداری رسیده و ۹‌طرح دیگر هم در حال اجرا است. مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت: هم‌اینک ۶۱‌اقامتگاه سنتی در فارس فعال است و بیش از ۲۵۰‌اقامتگاه بوم‌گردی در نوبت کسب پروانه قرار دارند. بازاریان خصوصاً کسبه‌ی فعال در بازارهای سنتی نظیر بازار وکیل و خصوص فعالان عرضه‌ی محصولات صنایع‌ دستی نیز بر این نکته تأکید دارند که باوجود افزایش قیمت ارزهای خارجی و مقرون به‌صرفه‌ بودن سفر گردشگران از سایر نقاط به ایران، امسال نسبت به سال گذشته رونق کمتری را شاهد بوده‌ایم. برخی از بازاریان در عین‌حال امیدوار هستند که با عبور از روزهای گرم تیر و مرداد و از نیمه‌ی دوم شهریورماه بار دیگر شاهد حضور گردشگران خارجی در استان فارس و شیراز باشیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی