[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۶
  • دوره جدید

سمی‌ که می‌خوریم استاندارد نیست، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
 صنعت کشاورزی در دهه‌های اخیر با رشد در زمینه‌های گوناگون تکنولوژی مواجه بوده است. این رشد در ایران اما نه به طور هماهنگ و یکسان بلکه دست و پا شکسته حرکت کرده تا جایی که در هربخش از یک طرف بام افتاده‌ایم. این روزها بحث بر سر استفاده از سموم در محصولات کشاورزی تبدیل به یکی از مباحث پرطرفدار از نمایندگان مجلس گرفته تا مدیران استانی و اعضای شورای شهر شده است. نوع سموم به‌کاررفته، نحوه نظارت بر این سموم و مصرف آنها، میزان سموم باقی‌مانده در محصولات و تأثیر آنها بر بدن انسان از جمله مباحثی است که هنوز اظهار نظرها در این زمینه‌ها شفاف نبوده است.
 چند روز پیش نماینده مردم شیراز در مجلس که عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز هست در گفتگویی بخش عمده‌ای از سموم موجود در کشور را براساس نظر مرکز پژوهش‌های مجلس قاچاق عنوان کرد و این سموم را فاقد استانداردهای لازم بیان کرد.
 نکته جالب دیگری که علی اکبری در این گفتگو مطرح کرد وجود اختلاف در آمارهای ارائه شده از سوی دستگاه‌های متولی در زمینه سلامت و امنیت غذایی پیرامون کنترل سلامت غذایی که به دست مردم می‌رسد، بود. قاچاق سم هم از آن دست موارد عجیبی است که 
به‌ خودی خود باورکردنی نیست، چرا که افزایش سم در بازار به طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است و چنانچه این محصول به‌صورت قاچاق و بدون نظارت در دسترس کشاورزان قرار گیرد فجایع غیرقابل جبرانی را رقم خواهد زد.
سلامت محصولات کشاورزی بدون شک می‌بایست یکی از اولویت‌های مراجع و دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد چرا که پس از شیوع بیماری در این محصولات امکان جلوگیری از بروز فاجعه امری مشکل و تا حدی امکان‌ناپذیر است، چرا که غیربهداشتی بودن و ناسالمی ‌محصول تنها پس از مصرف در میان عموم مردم مشخص خواهد شد. این موضوع با توجه به میزان اهمیتی که دارد در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر نیز مورد بررسی قرار گرفته بوده که در همان جلسه هم علی‌رغم تأکیدات پیشین در راستای نظارت بر استفاده از سموم در محصولات و نظارت بر آبیاری اراضی کشاورزی اطراف شیراز، عنوان شد که هنوز هم در این اراضی از فاضلاب برای آبیاری محصولات استفاده می‌شود. حتی شهردار منطقه 7 نیز در آن جلسه اذعان داشت که متأسفانه علیرغم تأکیدات همیشگی این نوع آبیاری ادامه داشته و در بازدیدها نیز مشاهده شده است.
 رضا مسعودی در آن جلسه  شیوع بیماری‌های تنفسی و پوستی در منطقه 7 شهرداری را ناشی از استفاده از فاضلاب‌ها جهت آبیاری اراضی دانست تا شائبه ناسالم بودن محصولات کشاورزی در اراضی اطراف شیراز را بیش از پیش پررنگ کند. اما بحث استفاده از فاضلاب برای آبیاری محصولات کشاورزی همیشه پابرجا بوده و داستان دنباله‌دار تکذیب و تأیید این عمل هنوز هم نقل محافل عمومی ‌و خصوصی است. حالا دغدغه وجود میزان بالای سموم در محصولات هم به نگرانی آبیاری با فاضلاب افزوده شده است. 
چندی پیش معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی هم در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران جوان ضمن تأکید بر این موضوع گفت: در حال حاضر باقیمانده میزان سموم محصولات کشاورزی که هر روز وارد میدان میوه و تره‌بار شیراز می‌شود به صورت نمونه در آزمایشگاه مرجع علوم پزشکی بررسی می‌شود که در نهایت نیز نتایج این بررسی‌ها نشان‌دهنده وجود 10درصد سموم در این محصولات است.  رزمجو این مقدار را در دنیا تنها یک تا دو درصد اعلام می‌کند و ورود سموم باقیمانده در محصولات کشاورزی به بدن را عاملی برای ابتلای شخص به سرطان ذکر می‌کند.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز در گفتگو با شیرازنوین بررسی سلامت محصولات کشاورزی و میزان سم موجود در آنها را جزء برنامه‌های کمیسیون دانست و گفت: بنا داریم تا در بازدیدهای میدانی که خواهیم داشت میزان سلامت محصولات را مورد بررسی قرار دهیم چرا که سلامت محصولات کشاورزی شوخی‌بردار نیست و می‌بایست این موضوع هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود. علی ناصری از پایان یافتن مهلت داده شده به شهرداری برای تعیین کمیته‌ای متشکل از ارگان‌های ذیربط در این زمینه ظرف دو هفته آینده خبر داد و گفت: شهرداری طبق مصوبه کمیسیون موظف است تا دو هفته دیگر نسبت به تشکیل این کمیته اقدام و گزارش‌های تکمیلی پیرامون بررسی سلامت محصولات کشاورزی ارائه شده در میادین میوه و تره‌بار را به کمیسیون سلامت ارائه دهد.
اما نکته اصلی در این زمینه همکاری و همیاری کلیه سازمان‌های مربوطه جهت حل معضل استفاده بیش از حد استاندارد در آفت‌زدایی از اراضی کشاورزی است کما این که هنوز هم معضل آبیاری زمین‌های اطراف شیراز با فاضلاب شهری رفع نشده و به گفته مسئولان فاضلاب آبفا و شهرداری منطقه 7 این نوع آبیاری هنوز هم به صورت علنی در بخش‌هایی از شرق شیراز انجام می‌گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی