[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

وجود «فرمالین» در هوای زرقان، روزنامه شیراز نوین

شهر زرقان با دارا بودن ۲۴‌درصد صنایع فارس با آلودگی هوا دست و پنجه نرم‌ می‌کند و عمده آلودگی هوای این شهر متوجه دو شرکت «صنایع شیمیایی فارس» و «صنایع شیمیایی سینا» است که آلایندگی آنها از نوع ماده خطرناک «فرمالین» است. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به گفته شهردار زرقان 24درصد از کل واحدهای صنعتی استان فارس در زرقان و 400 کارخانه و یک شهرک صنعتی با 70 کارگاه صنعتی و تولیدی در این شهر مستقر است. غلام فروزان گفته است: موقعیت جغرافیایی این شهر به گونه‌ای است که در دامنه کوه بلند قرار گرفته و تراکم واحدهای صنعتی سبب آلودگی هوای شهر شده است و شهروندان این شهر بیش از آنکه به واسطه فضای صنعتی منتفع شوند، شاهد هوایی آلوده هستند.
احمد گل‌صفتان نایب رئیس شورای شهر زرقان بابیان اینکه تقریبا 24درصد صنایع استان در منطقه زرقان قرار دارد و اگر 20درصد این صنایع آلاینده باشد چه فاجعه‌ای برای شهر به وجود می‌آید؟ گفت: پالایشگاه شیراز، صنایع شیمیایی فارس، صنایع شیمیایی سینا، شرکت لعاب ایران و یک شرکت تولیدات سمی‌ در شهرک صنعتی زرقان بیشترین میزان آلایندگی دارند.
وی با بیان اینکه آلودگی هوا در زرقان خیلی زیاد است و این آلودگی عوارض و خطراتی برای شهروندان به‌همراه داشته است، افزود: درحال حاضر عمده آلودگی شهر زرقان متوجه دو شرکت «صنایع شیمیایی فارس» و «صنایع شیمیایی سینا» است که آلایندگی آنها از نوع ماده خطرناک «فرمالین» است. «فرمالدئید» یا «فرمالین» گازی بی‌رنگ با بوی تند است که احتمال سرطان‌زا بودن آن برای انسان بسیار زیاد است.
گل‌صفتان گفت: در جلسات مختلف کمیسیون بند 20 ماده 55 شهرداری‌ها مسئولان این صنایع آلاینده دعوت می‌شوند و مطابق مستندات و دلایل کافی که در دسترس است میزان آلایندگی به آنها گوشزد شده و از آنها می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آلایندگی و اصلاح سیستم‌ها اقدام کنند.
وی با بیان اینکه رأی کمیسیون بند 20 یک رأی لازم‌الاجرا و قضایی است، بیان کرد: سلامتی و نشاط شهروندان زرقان در اولویت کاری ما قرار دارد و درصورتی که صنایع آلاینده به آلودگی خود ادامه دهند این شورا حق مسلم خود می‌داند که برخورد قاطع با این صنایع داشته باشد و از طریق صدور رأی نسبت به پلمپ و تعطیلی موقت آن واحد آلاینده اقدام کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی