[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

۵دشمن اصلی زنان را بشناسید، روزنامه شیراز نوین

در این مطلب قصد داریم 5دشمن اصلی زنان را به شما معرفی کنیم تا با شناخت آن‌ها، بیشتر برای سلامتتان زمان بگذارید.
زنان بخش مهمی از سلامت خانواده و جامعه را تضمین می‌کنند.بیشترین بخش بار روانی خانواده و تربیت فرزندان در خانواده بر عهده زنان است و در کنار این موضوع، زنان بخش مهمی از فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی را تأمین می‌کنند. در میان این حجم از وظایف، سلامت زنان موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. خانم‌ها برای اطلاع بهتر از وضعیت سلامتشان باید در فواصل زمانی مشخص با پزشکشان ملاقات کنند. در این مطلب 5دشمن اصلی زنان را به شما معرفی می‌کنیم که باید توجه بسیاری به آن‌ها داشته باشید.
بیماری قلبی
بیماری قلبی، یکی از عوامل کشنده مردان و زنان است. در زنان، حدود ۲۹‌درصد از مرگ‌ها به‌خاطر بیماری قلبی رخ می‌دهد. اما هنوز مرگ و میر به خاطر بیماری قلبی برای زنان به بزرگ‌ترین مشکل در این زمینه تبدیل نشده است. دردسر حقیقی مربوط به مرگ زودهنگام و از کار افتادگی آن‌هاست. تحقیقات نشان می‌دهد زنان زیادی هستند که به‌خاطر بیماری قلبی در سنین ۶۰ تا ۷۰‌سالگی می‌میرند، در‌حالی که هیچ کدامشان انتظار آن را ندارند.
از طرفی، زنانی هم هستند که سال‌های متمادی با بیماری قلبی زندگی کرده و دچار مشکلات تنفسی شده‌اند، زیرا بیماری قلبی می‌تواند بر توانایی آن‌ها دربرابر مشکلات تنفسی تأثیر منفی داشته باشد. اگرچه مردان بیشتر از زنان به‌خاطر بیماری قلبی جان خود را از‌دست می‌دهند، اما بیشتر زنان تمایلی برای تشخیص این بیماری در خود نشان نمی‌دهند، به‌همین دلیل درمان یا پیشگیری از این بیماری زمانی انجام می‌شود که دیگر خیلی دیر است.
پوکی استخوان
خمیدگی پشت، کمردرد و سستی، مشکلاتی هستند که زنان مسن‌تر پیش از رفتن به دکتر تشخیص می‌دهند، بی‌آنکه بدانند پزشک اطلاعات بیشتری درباره پوکی استخوانشان دارد.
در حال حاضر ۴۴‌میلیون آمریکایی دچار پوکی استخوان هستند که ۶۸‌درصد این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند. البته این بیماری به‌طور گسترده‌ای قابل پیشگیری است و رفتارهایی که زنان در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود انجام می‌دهند نقش بسیار مهمی در پیشرفت این بیماری ایفا می‌کند.
سرطان سینه
سرطان سینه یکی از شایع‌تــــرین سرطان‌ها بین زنان است که بعد از سرطان ریه، به‌ عنوان دومین عامل مرگ و میر در زنان محسوب می‌شود. متخصصان می‌گویند ترس از سرطان سینه در برخی موارد می‌تواند اغراق‌آمیز بوده و مانع مراجعه زنان به پزشک و انجام اسکن‌های مختلف شود. به‌علاوه، ترس از سرطان سینه ممکن است زنان را وادار به اجرای تصمیمات عجولانه کند، در شرایطی که شاید نیازی به این کار نباشد.
خودایمنی؛ بیماری ناشناخته و مرموز
هنوز چندان مشخص نیست چه چیزی باعث می‌شود بدن به این وضعیت دربیاید و محققان به عوامل هورمونی، ژنتیکی و عوامل زیست‌محیطی مظنون هستند. از آنجایی که بیماری خودایمنی هنوز به‌خوبی شناخته نشده است، تعیین عوامل خطرزای مشخص آن بسیار دشوار است. علائم آن ممکن است اصلاً علائم خاصی نباشد و در عین حال مانع از تشخیص درست شود. با این حال، اگر فکر می‌کنید خود یا همسرتان دچار مشکلی هستید، بهتر است حتماً در این زمینه با پزشک مشورت کنید. بین زنان رفتن نزد پزشکان مختلف برای رسیدن به نتیجه نهایی، امری عادی است و این موضوع نشان می‌دهد علائم بیماری خود را بیشتر از مردان جدی می‌گیرند.
افسردگی
سابقه داشتن دوره‌های توام با افسردگی، سابقه خانوادگی افسردگی، سابقه مشکلات قلبی، بیماری مزمن حاد، مشکلات زناشویی، سوءمصرف مواد‌مخدر، استفاده از داروهایی که مسبب افسردگی هستند مانند داروهایی برای فشار‌خون بالا یا تشنج، رویدادهای استرس‌زای زندگی مانند از‌ دست دادن شغل یا مرگ اطرافیان، بیماری‌هایی که می‌تواند منجر به افسردگی شود مانند کمبود ویتامین و بیماری تیروئید، سابقه بیماری‌های حاد و جراحی، غم‌خواری زیاد یا تشویش بیش از حد برای یک مسئله، اختلالات غذایی یا اختلال تشویش، تغییرات هورمونی و... همگی از‌جمله عواملی هستند که افراد، به خصوص زنان را دچار افسردگی می‌کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی