[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۶
  • دوره جدید

صنایع تبدیلی فرصت مغفول سرمایه‌گذاری در فسا ، روزنامه شیراز نوین

شهرستان فسا با دارا بودن ۱۰۴واحد صنعتی، فقط ۲.۴درصد صنایع فارس را در اختیار دارد. این شهرستان در مسیر صنعتی شدن با موانعی از جمله کمبود آب روبه‌رو بوده است.
به گزارش تسنیم، شهرستان فسا با 104واحد صنعتی از نظر تعداد واحدهای صنعتی رتبه نهم را در بین شهرستان‌های استان دارد. این شهرستان از نظر اشتغال مجوز صنعتی با 1738نفر رتبه دهم را در استان فارس دارد. با توجه به اینکه در مجموع در استان فارس 4287واحد صنعتی وجود دارد، بنابراین شهرستان فسا با 104واحد صنعتی فقط 2.4درصد واحدهای صنعتی فارس را در اختیار دارد. 
فقط 20درصد اراضی شهرک‌ صنعتی فسا به متقاضیان واگذار شده است
در شهرستان فسا یک شهرک صنعتی 100هکتاری نیز وجود دارد که 45هکتار آن زمین صنعتی است و تاکنون 9هکتار از آن، یعنی 20درصد از زمین‌های صنعتی این شهرک به متقاضیان واگذار شده است. شهرک صنعتی این شهرستان از نظر میزان مساحت زمین در بین 43شهرک صنعتی فارس پانزدهمین شهرک از نظر وسعت محسوب می‌شود. تاکنون 19فقره قرارداد سرمایه‌گذاری در این شهرک بسته شده است. در این بین 14واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری 93میلیارد ریال و اشتغال‌زایی 295نفر در این شهرک مشغول به فعالیت هستند.
شهرک صنعتی فسا در بین شهرک‌های صنعتی فارس از نظر میزان سرمایه‌گذاری رتبه 19، از نظر تعداد واحدهای بهره‌بردار رتبه 17، از نظر تعداد قرارداد رتبه 24 و از نظر میزان اشتغال رتبه 12 را دارد.
در مجموع شهرک‌ها و نواحی صنعتی فارس 7277هکتار اراضی در اختیار دارند که از این بین، 3491هکتار یعنی 48درصد این اراضی صنعتی است. شهرستان فسا با 100هکتار اراضی شهرک صنعتی فقط 1.3درصد مساحت شهرک‌ها و نواحی صنعتی فارس را در اختیار دارد که آمار شایان توجهی محسوب نمی‌شود.
ایجاد ناحیه صنعتی در 3بخش فسا
در شهرستان فسا به جز همان شهرک صنعتی 100هکتاری، هیچ ناحیه صنعتی وجود ندارد؛ اما به گفته مجید کشاورز، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فسا قرار است در بخش‌های مختلف این شهرستان نیز نواحی صنعتی ایجاد شود.
کشاورز در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: در حال پیگیری ایجاد نواحی صنعتی در سه بخش «ششده و قره‌بلاغ»، «شیبکوه» و «نوبندگان» تا زمینه ایجاد صنعت در این بخش‌ها نیز فراهم شود. البته چون «نوبندگان» در مجاورت شهرک صنعتی فسا قرار دارد، در اولویت ایجاد ناحیه صنعتی قرار ندارد، اما دو بخش دیگر در اولویت قرار دارند.
وی می‌گوید: قبلاً در شهرک صنعتی فسا با مشکل نزدیکی به سایت زباله روبه‌رو بودیم که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و تصمیمی که برای جابه‌جایی این سایت گرفته شد، این مشکل مرتفع شده است و در حال حاضر شهرک صنعتی فسا آماده پذیرش سرمایه‌گذاران است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فسا با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاران این شهرک در نظر گرفته است می‌افزید:  قیمت هر مترمربع زمین در این شهرک 46هزار و 200تومان است که فقط 5درصد آن نقدی دریافت می‌شود و 95درصد  باقی‌مانده در 16قسط سه ماهه بدون سود دریافت می‌شود.
وی می‌افزاید: علاوه بر این، اگر واحدی به مرحله بهره‌برداری و ایجاد اشتغال برسد 70درصد اقساط آن بخشیده می‌شود. این شرایط بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذران در شهرستان فسا است.
کشاورز در مورد وضعیت واحدهای شهرک‌ صنعتی فسا نیز می‌گوید: 14شرکت در این شهرک در حال بهره‌برداری هستند و 2قرارداد جدید نیز با سرمایه‌گذاران منعقد شده است.
وی از ایجاد میز سرمایه‌گذاری برای هدایت و ارائه مشاوره به سرمایه‌گذاران با حضور نمایندگان ادارات متولی در فرمانداری فسا خبر می‌دهد و می‌گوید: در کارگروه رفع موانع تولید شهرستان نیز پیگیر مشکلات واحدهای نیمه‌فعال و تعطیل این شهرستان هستیم.
کمبود آب، مانعی در راه صنعتی شدن فسا
کشاورز کمبود آب را یک از موانع سرمایه‌گذاری صنعتی عنوان و بیان می‌کند: شهرستان فسا یکی از شهرستان‌های کم‌آب است و از آنجا که صنعت نیاز به آب دارد، شاید یکی از موانع سرمایه‌گذاری صنعتی در این شهرستان همین موضوع بوده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فسا می‌گوید: برای رفع این مانع، تأکید ما بر ایجاد واحدهایی است که آب کمتری نیاز دارند و در حوزه کشاورزی نیز در حال پیگیری ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان فسا هستیم.
کشاورز معتقد است شهرستان فسا در حوزه صنایع تبدیلی کشاورزی، کنسانتره میوه و کشت جایگزین برای محصولات آب‌‌بر مانند گندم پتانسیل خوبی دارد و می‌گوید: شهرستان فسا زمانی رتبه نخست تولید گندم در کشور داشته است؛ اما با بروز خشکسالی گندم‌کاران این شهرستان دچار مشکل شدند که در حال حاضر با کشت جایگزین و کم‌آب می‌توان به رونق کشاورزی این شهرستان کمک کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی