[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

حقایق جالبی درباره بروس‌لی که نمی‌دانستید!، روزنامه شیراز نوین

لی جن فان با نام حرفه‌ای بروس‌لی، بازیگر هنگ‌کنگی و آمریکایی، کارگردان، رزمی‌کار، مربی ورزش‌های رزمی، فیلسوف و مؤسس هنر رزمی جیت کان دو، بود. او در تاریخ ۲۷نوامبر ۱۹۴۰ به دنیا آمد و در سن ۳۳سالگی و در تاریخ ۲۰جولای ۱۹۷۳ (۲۹/۰۴/۱۳۵۲) فوت کرد. دلیل مرگ او هنوز هم به صورت معما باقی مانده و فقط شایعه‌‌هایی درباره علت مرگش وجود دارد که هیچ‌کدام هرگز اثبات نشد. لی، پسر ستاره اپرای کانتون، لی هوی-چئون بود. منتقدان، نظریه‌پردازان، رسانه‌ها و هنرمندان رزمی‌کار، او را یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان رزمی‌کار تاریخ و نماد فرهنگی قرن بیستم می‌دانند.او را یکی از افرادی می‌دانند که به نشان دادن تصویر متفاوتی از آسیایی‌ها در فیلم‌های آمریکایی کمک کرد. لی در ۲۷نوامبر ۱۹۴۰ در محله چینی‌ها در سان‌فرانسیسکو به دنیا آمد. خانواده او هنگ‌کنگی بودند، بنابراین او به همراه خانواده‌اش در کولون هنگ‌کنگ بزرگ شد. او توسط پدرش به صنعت سینما معرفی شد و در کودکی هم به عنوان یک بازیگر در چند فیلم حضور پیدا کرد. لی در سن ۱۸سالگی و برای دریافت تحصیلات عالیه در دانشگاه واشنگتن در سیاتل به ایالات متحده رفت. در این زمان بود که آموزش هنرهای رزمی را آغاز کرد. فیلم‌های هنگ‌کنگی و آمریکایی او توانست شهرت و شکوه جدید فیلم‌های رزمی سنتی هنگ‌کنگ را نشان داده و در سال‌های ۱۹۷۰ علاقه به فیلم‌های رزمی چینی را در غربی‌ها به وجود آورد. مسیر و فضای فیلم‌های او هنر رزمی و فیلم‌های رزمی آمریکا، هنگ‌کنگ و قسمت‌های دیگر جهان را دگرگون کردند. لی با نمایش ملی‌گرایی چینی در فیلم‌های خود در جهان، به خصوص در میان چینی‌ها، به نماد فرهنگی تبدیل شده است. او هنر رزمی وینگ چون را آموزش می‌داد و سپس با ترکیب هنرهای رزمی مختلف، فلسفه هنر رزمی خود را ایجاد کرد که جیت کون دو نام داشته و به معنای راه پیشگیری از مشت خوردن است. 
لی، هم تبعه هنگ‌کنگ بود و هم تبعه ایالات متحده آمریکا. او در ۲۰جولای ۱۹۷۳ در سن ۳۲سالگی در کولون تانگ درگذشت. در مراسم خاک‌سپاری لی، استیو مک کوئین، جیمز کابرن و چاک نوریس، تابوت او را حمل کردند. او می‌توانست از دست فردی، یک ده سنتی برداشته و یک پنی بگذارد، پیش از آن که فرد دستش را ببندد. لی در سال ۱۹۶۲ و در عرض ۱۱ثانیه در یک مبارزه به طرف مقابل خود ۱۱مشت و یک لگد وارد کرد و او را شکست داد.لگدهای او آن‌قدر سریع بودند که در یک صحنه از فیلم «اژدها وارد می‌شود» (Enter the Dragon) مجبور شدند فیلم را مجدداً با نمای کند ضبط کنند تا این صحنه‌ها مصنوعی به نظر نرسند. لی طرف‌دار گاما پهلوان (The Great Gama)، تنها کشتی‌گیر شکست نخورده جهان بود. حرفه گامای بزرگ ۵۰سال طول کشید. مجسمه بروس‌لی در موستار بوسنی نصب شد، زیرا او کسی بود که همگان به او علاقه داشتند. این مجسمه بعدها ویران و برداشته شد. سرعت او آن‌قدر زیاد بود که در عرض پنج صدم ثانیه می‌توانست از فاصله ۱متری به فرد ضربه وارد کند. لی یکی از بزرگ‌ترین طرف‌داران محمدعلی بود و فیلم مسابقه‌های او را تماشا می‌کرد. ییپ مان، مربی بروس‌لی مدرسه هنرهای رزمی خود را باز کرده بود تا بتواند مواد مخدر تهیه کند. او می‌توانست با چوب‌های مخصوص غذاخوری، یک دانه برنج را به سرعت در هوا بگیرد. او به مردی آن‌قدر محکم ضربه زد که آن مرد با افتادن روی فردی دیگر، دست او را شکاند.آخرین فیلم او، «بازی مرگ» (Game of Death) دارای صحنه‌هایی از مراسم واقعی خاک‌سپاری او و نمای نزدیک چهره او در تابوت است. زمانی که از چاک نوریس پرسیده شد در مبارزه تا سر حد مرگ چه کسی پیروز خواهد شد، او پاسخ داد «البته که بروس‌لی، هیچ کس نمی‌تواند او را شکست دهد.» 
لی می‌توانست با یک دست ۵۰حرکت چین-آپ انجام دهد. همچنین گفته می‌شود او می توانست با گذاشتن وزنه‌های ۵۵کیلویی روی کمرش تمرین شنا انجام دهد. او تقریباً ۵۹کیلوگرم وزن داشت. جکی چان با بدلکاری در فیلم‌های بروس، «خشم اژدها» (Fist of Fury) و «اژدها وارد می‌شود» حرفه بازیگری خود را آغاز کرد. اولین فیلم مهم بروس‌لی Golden Gate Girl در ایالات متحده ضبط شد، اما تا پنج سال پس از اکران در چین در ایالات متحده پخش شد. پس از مرگ بروس‌لی، پدیده‌ای به نام بروس‌گرایی ایجاد شد که در آن افراد شبیه بروس‌لی در فیلم‌های رزمی نازل بازی می‌کردند تا نیاز مردم به تماشای فیلم‌های رزمی را رفع کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی