[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

تخصیص آب سد سلمان فارسی به بخش‌ها و روستاهای لارستان ، روزنامه شیراز نوین

فرماندار ویژه لارستان خواستار تخصیص آب سد سلمان فارسی به بخش‌ها و روستاهای لارستان شد. به گزارش خبرنگار مهر، فرماندار ویژه لارستان و نماینده مردم لارستان، خنج و گراش و جمعی از مسئولین استانی و فرمانداران شهرستان‌های خنج و گراش از سد سلمان فارسی بازدید کردند. جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان به‌ اتفاق دکتر جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی، مختار عباسی فرماندار خنج، اصغر فرودی فرماندار گراش، علی پیروز بخشدار مرکزی لارستان، مهندس حمیدرضا دهقانی مدیرعامل شرکت سهامی ‌آب منطقه‌ای فارس، مهندس محمد علی قلندری مدیرعامل آبفا شهری استان، دکتر علی بوستانی مدیر عامل آبفا روستایی فارس و جمعی از مسئولین این سه شهرستان، از سد سلمان فارسی قیروکارزین بازدید کردند و از نزدیک در جریان وضعیت فعلی این سد قرار گرفتند.
مسئولین ابتدا از بخش‌های مختلف این سد بازدید و در ادامه در یک نشست تخصصی با مسئولین آب استان، مسائل و مشکلات و کمبود‌های آب شرب سه شهرستان جنوبی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
فرماندار ویژه لارستان در این نشست اظهار داشت: وجود این سد نعمت بزرگی برای کشور و شهرستان‌های جنوبی است، چرا که ضمن جلوگیری از بروز خسارت‌های ناشی از سیل، آب شرب و کشاورزی چند شهرستان جنوبی را تأمین می‌کند.
حسنی خواستار تخصیص آب سد سلمان فارسی به بخش‌های جویم، بنارویه، بیرم، صحرای باغ و روستاهای این مناطق شد.
سد مخزنی سلمان فارسی قیر و کارزین بر روی رودخانه قره‌آغاج که از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد در محل تنگه کارزین قرار دارد.
این طرح عظیم ملی، علاوه بر کنترل رودخانه خروشان قره‌آغاج با تنظیم ۳۶۰ میلیون مترمکعب آب و تأمین آب شرب منطقه، ۲۰ هزار هکتار اراضی زیر دست را آبیاری می‌کند.
برای ساخت سد سلمان فارسی که تمامی ‌عملیات اجرایی آن به وسیله متخصصان ایرانی انجام شده، ۴۸۰ هزار مترمکعب بتون‌ریزی و ۶۷۰ متر طول حفاری و تزریق شده است. 
ارتفاع سد از پی ۱۲۵متر، طول تاج آن ۳۵۲ متر و عرض آن را هفت متر، ارتفاع از بستر ۱۰۰ متر، حجم بدنه سد ۸۳/۰ میلیون مترمکعب، ظرفیت سرریز آن ۱۹ هزار و ۸۰۰ مترمکعب در ثانیه و حجم مفید آن هزار و ۱۰۰ میلیون مترمکعب است. 
از جمله اهداف احداث این سد، تأمین آب کشاورزی و شرب است که ۲۹۳ میلیون متر مکعب آن در کشاورزی، ۴۳ میلیون متر مکعب در بخش آب شرب و ۱۳ میلیون متر مکعب آن در صنایع مصرف می‌شود و سطح کل اراضی تحت پوشش ۳۲ هزار هکتار است. 
هم‌اکنون ۲.۵ مترمکعب در ثانیه آب وارد سد و ۶.۵ مترمکعب در ثانیه خارج می‌شود و ظرفیت تخلیه سیلاب (دوره برگشت ۱۰ ساله) ۱۸۰۰ مترمکعب در ثانیه است.
سد مخزنی سلمان فارسی قیروکارزین با حجم مخزن ۱۴۰۰ میلیون مترمکعب از جمله پنج سد بزرگ استان فارس است که سالانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب بخش کشاورزی و ۱۰ میلیون مترمکعب آب بخش صنعت و ۶۰ میلیون متر مکعب آب بخش شرب را برای تعدادی از شهرستان‌های جنوبی استان فارس تنظیم می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی