[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

اما و اگر‌های واگذاری تدوین طرح جامع اقتصادی شیراز، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
 نایب رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز گفت: یکی از بدسلیقگی‌ها در شیراز واگذاری تدوین طرح جامع اقتصادی شیراز به شخصی غیربومی ‌بود که نه تنها اهل شیراز نیست بلکه در کشور نیز سکونت ندارد در حالی که می‌توان این طرح را در اختیار پارک علم و فناوری قرار داد تا با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک، ایده‌هایی جدید و متناسب با وضع فعلی شیراز به آن اضافه کرد. 
روز گذشته اعضای کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در ادامه بازدیدهای خود از سازمان‌ها و مراکز مرتبط با حوزه کاری این کمیسیون در پارک علم و فناوری حاضر شدند و نحوه تبادل و ارتباط بیشتر میان شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه شورا و شهرداری را مورد بررسی قرار دادند. در این دیدار که با حضور رئیس پارک علم و فناوری و معاونان این پارک برگزار شد مشکلات موجود مطرح شد که از آن بین تغییر روند انعقاد قراردادها و دریافت ضمانت بانکی به جای ضمانت اداری، عدم نظارت و اطلاع هئیت مدیره پارک از قراردادهای منعقدشده میان شهرداری و برخی شرکت‌های دانش‌بنیان، عدم صدور سند زمین‌هایی که پارک علم و فناوری در آنجا مستقر است، نبود سیستم فاضلاب شهری و عدم اتصال به آن، نبود تابلوهای راهنمای دسترسی به این مرکز و مناسب نبودن مسیرهای دسترسی مهمترین دغدغه‌های مسئولان پارک علم و فناوری عنوان شد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز در این نشست با اشاره به مصوبه شورای پنجم و الزام شهرداری به استفاده از خدمات فناورانه ارائه شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در لایحه بودجه سال جاری شهرداری گفت: سازمان‌های مربوطه می‌بایست کارگروه‌های مشترکی با پارک علم و فناوری برگزار کرده و نتیجه آن را نیز به کمیسیون سلامت اعلام کنند.
 در این جلسه قاسم مقیمی ‌نایب رئیس کمیسیون سلامت شورا با بیان اینکه امروز سررسید تمام مشکلات شهر فرارسیده که هرکدام از آنها می‌توانند چالش‌های بزرگی برای شهر ایجاد کنند گفت: متأسفانه یکی از بدسلیقگی‌ها در شیراز واگذاری تدوین طرح جامع اقتصادی شیراز به شخصی غیربومی ‌بود که نه تنها اهل شیراز نیست بلکه در کشور نیز سکونت ندارد در حالی که می‌توان این طرح را در اختیار پارک علم و فناوری قرار داد تا با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک، ایده‌هایی جدید و متناسب با وضع فعلی شیراز به آن اضافه کرد.
 مقیمی ‌برنامه‌های شهرداری شیراز را فاقد نوآوری درخور شهر شیراز و بدون در نظر گرفتن تکنولوژی‌های جدید و هوشمند عنوان کرد و افزود: می‌توان در حوزه مدیریت منابع آب، تولید انرژی از پسماند، به کارگیری انرژی بادی و خورشیدی، توسعه فضای سبز شهری و خدمات شهری از فناوری‌های نو بهره جست  چرا که در حال حاضر حق نداریم زمان را بیش از این از دست بدهیم. همچنین سیروس پاک فطرت با بیان اینکه از گذشته همکاری‌هایی میان شهرداری شیراز و پارک علم و فناوری در زمینه‌های ترافیک، هوشمندسازی، نورپردازی و فضای سبز وجود داشته خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از مدیران استان و سازمان‌ها نه تنها از پتانسیل این پارک اطلاعی ندارند بلکه هنوز هم مکان پارک را نمی‌دانند و از ظرفیت و پتانسیل این مرکز که یکی از افتخارات فارس و شیراز است بهره‌ای نمی‌برند. وی خواستار طراحی مسیر ویژه برای دسترسی بهتر به پارک و نصب تابلوهای راهنما، تهیه برنامه‌ای متشکل از توانایی‌های شرکت‌های مستقر در پارک متناسب با سازمان‌های ذیربط شهرداری و حضور هرچه بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه مرکز فاوای شهرداری شد.
رئیس پارک علم و فناوری فارس نیز در حاشیه این جلسه در گفتگویی با خبرنگاران با اشاره به ظرفیت‌های پارک علم و فناوری فارس گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری که درحوزه‌های گوناگون مرتبط با خدمات شهری فعال هستند در این مرکز حضور دارند و در بخش‌های مختلفی همچون پسماند، نورپردازی شهری، حمل و نقل و ICT به ارائه خدمات می‌پردازند. فرید مُر تعداد شرکت‌های حاضر در پارک علم و فناوری فارس را 280 شرکت اعلام کرد و افزود: وجود بیش از 1000 نخبه از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پتانسیل علمی ‌عظیمی ‌را برای سازمان‌ها و ادارات استان فارس فراهم کرده که در کنار عرضه محصولات تولید این شرکت‌ها قادر هستیم تا نیازهای مطرح شده از سوی سازمان‌ها و ادارات را در حوزه فناوری پاسخگو باشیم. وی در زمینه میزان ارتباطات ادارات و سازمان‌ها با آن مرکز تصریح کرد: با توجه به نظام مدیریتی فردمحوری در ایران، سلیقه یک فرد یا مدیر می‌تواند در روابط سازمان‌ها با یکدیگر مؤثر باشد و این ارتباط با پارک از سوی ادارات اگرچه در وضعیت بدی قرار ندارد اما در وضعیت مناسبی نیز قرار ندارد در حالی که می‌توان این ارتباط را به ویژه در حوزه‌های شهری بیشتر کرد. دکتر مر همچنین درخصوص نحوه ورود نخبگان به پارک علم و فناوری فارس گفت: با توجه به اینکه ما ایده‌محور هستیم بنابراین شرط اول برای ورود به این مرکز ارائه ایده‌ای مناسب و توان تبدیل آن به محصول است که این ایده در ابتدا در شورای ویژه‌ای با حضور شخص ارائه‌دهنده بررسی و در صورت تأیید به شرکت‌های استارتاپی معرفی می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی