[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

ثبت سفارش کاغذ منحصر به «واردکنندگان صلاحیت‌دار» شد، روزنامه شیراز نوین

با تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ که به اطلاع وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده است، از این پس تنها تجاری که وزارت ارشاد صلاحیت آنها را تأیید کند، می‌توانند برای واردات کاغذ ثبت سفارش کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، به‌دنبال التهابات اخیر در بازار کاغذ که عمده مصرف‌کنندگان آن را چاپخانه‌داران، ناشران و مدیران نشریات تشکیل می‌دهند، صبح روز یکشنبه ۱۴مرداد جلسه‌ای ویژه در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ریاست سیدعباس صالحی و با حضور حسین انتظامی، دستیار ارشد وزیر، همایون امیرزاده رئیس کارگروه کاغذ و مدیر مرکز روابط عمومی ‌این وزارتخانه و تعدادی از فعالان در حوزه واردات کاغذ، برگزار و در رابطه با روند واردات کاغذ از این به بعد، تصمیمات مهمی ‌در آن اتخاذ شد.
این جلسه یک روز بعد از آن تشکیل شد که وزیر ارشاد از سرعت گرفتن ثبت سفارش کاغذ با حمایت بانک مرکزی و متعهد شدن قوه قضاییه برای برخورد قاطع با محتکران خبر داده و اعلام کرده بود: «سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان جدیت مضاعف را در شناسایی محتکران بازار درپیش گرفته و قوه‌ قضاییه هم برخورد قاطع با آنان را متعهد شده است».
همایون امیرزاده رئیس کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌و عضو کمیته کاغذ کشور درباره تازه‌ترین تصمیمات صورت‌گرفته در جلسه دیروز در این وزارتخانه، به خبرنگار مهر گفت: یکی‌از جدیدترین تصمیمات اتخاذ شده که منطبق با مصوبه کارگروه کاغذ کشور است و در آن بر ورود فعالانه‌تر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در حوزه کاغذ تأکید شده بود، ناظر بر انتخاب و معرفی واردکنندگان صلاحیت‌دار کاغذ بود.
وی در توضیح بیشتر این نکته افزود: بر این اساس فهرستی از واردکنندگان موثقِ معاونت‌های امور مطبوعاتی و فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تأیید این معاونت‌ها، به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی خواهند شد که فهرست یادشده در حال ارائه به این وزارتخانه است. از آنجا که متولی تخصیص ارز مبادله‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت و متولی تأمین آن بانک مرکزی است، برای آنکه مشکلات به وجود آمده در سال گذشته و ابتدای سال جاری تکرار نشود، تصمیم اخیر، از طرف وزارت ارشاد اتخاذ شد.
رئیس مرکز روابط عمومی ‌و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد ادامه داد: در عین حال این حق برای انجمن واردکنندگان کاغذ و سایر بخش‌های مرتبط قائل شده است که واردکنندگان صلاحیت‌دار را معرفی کنند.
رئیس کارگروه کاغذ وزارت ارشاد همچنین گفت: موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد، اصرار بر اجرایی شدن قیمت توافقی کاغذ بود که به‌تازگی به تصویب کارگروه کاغذ کشور رسیده بود که براساس آن، قیمت فروش هربند کاغذ تحریر در بازار داخلی ١٢٥ هزار تومان، کاغذهای چاپ و تحریر (٧٠ گرم) و نیز کاغذهای بالکی (٦٠ گرم) براساس هر کیلوگرم ۵۱۰۰ تومان و کاغذ روزنامه هر کیلوگرم ۴۱۰۰ تومان تعیین شده بود و در جلسه دیروز، مقرر شد صیانت از این قیمت‌ها، از این پس برعهده سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و ستاد تنظیم بازار باشد.
امیرزاده با اشاره به دو نامه‌ای که مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان برای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان کاغذ، به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده است، ضمن قدردانی از «سید محمود نوابی»، رئیس این سازمان به جهت دستور پیگیری مصوبه اخیر کارگروه کاغذ کشور خارج از نوبت و در اسرع وقت، در عین حال اعلام کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌تاکنون گزارشی از ستاد تنظیم بازار در این مورد دریافت نکرده است.
وی با بیان اینکه درحال حاضر مقداری کاغذ در گمرکات و انبارهای کاغذ کشور موجود است، اضافه کرد: از هفته گذشته گزارش‌هایی از گمرک و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در این رابطه به کارگروه کاغذ کشور تقدیم شده است؛ با این وجود سامانه‌های آماری رسمی‌ در این زمینه، در اختیار وزارت ارشاد نیست؛ به هر حال، سرعت در انتخاب واردکنندگان صلاحیت‌دار کاغذ و فراهم آوردن شرایط مناسب‌تر برای تخصیص و تأمین ارز، جزو مطالبات جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌است.
رئیس مرکز روابط عمومی ‌و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در عین حال انتقادات به آنچه را عملکرد ضعیف این وزارتخانه در حوزه کاغذ عنوان شده بود، غیرمنصفانه خواند و گفت: شأن وزارت ارشاد، تنها دفاع از ذی‌نفعان خود در حوزه نشر و مطبوعات است و قانونگذار نه اختیار تنظیم بازار کاغذ، نه اختیار تخصیص ارز و نه اختیار تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کاغذ را به وزارت ارشاد نداده است.
امیرزاده افزود: با این وجود با پیگیری‌های وزیر ارشاد، جلوی افزایش تعرفه ورودی کاغذ گرفته شد و همچنین این کالا در ردیف کالاهای اولویت‌دار جهت تخصیص ارز قرار گرفت و نیز قیمتی توافقی برای فروش کاغذ در بازار، تعیین و اعلام شد.
رئیس مرکز روابط عمومی ‌و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ همچنین در پاسخ به این نکته که فکر نمی‌کنید اظهار نظر روز گذشته وزیر ارشاد در زاهدان مبنی بر اینکه «موجودی ما در تأمین کاغذ تنها دو ماه آینده است» می‌تواند حتی التهاب در بازار کاغذ را دامن بزند و فروشندگانی را که کاغذ در انبارهایشان دارند، تشویق کند که برای کسب سود بیشتر از عرضه آنها تا آن زمان (دو ماه دیگر) خودداری کنند؟، گفت: بازار کاغذ در کشور ما واردات‌محور است و وزارت ارشاد هم می‌بایست در دو حوزه نشر کتاب و روزنامه، در کنار کاربران خودش باشد.
وی افزود: به اعتقاد ما هشدار وزیر ارشاد در این رابطه کاملاً هوشمندانه بوده است؛ به این معنی که ضروری است در زمینه مقابله با مشکل بازار کاغذ با تحرک و همچنین با سرعت بیشتری، اقدامات لازم صورت گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی