[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

گفتگوی ترامپ با ایران ربطی به بولتون نخواهد داشت ، روزنامه شیراز نوین

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل- جواد حیران‌نیا
«جیم اسلتری» عضو شورای روابط خارجی آمریکا بااشاره به تمایل جدی ترامپ برای گفتگو با ایران گفت: اگر ترامپ بخواهد با ایران گفتگو کند، به افرادی چون بولتون و پمپئو توجه نخواهد کرد.
چند روز قبل دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا سخن می‌گفت در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید «چه‌طور می‌توان تنش‌ها را با ایران کاهش داد» پاسخ داد: نمی‌دانم آیا آنها آماده باشند یا خیر. ما هیچ پیش‌شرطی نداریم.  به ادعای ترامپ این اقدام هم برای ایران خوب است و هم کل جهان.
رئیس‌جمهور آمریکا در این کنفرانس خبری گفت آماده است در هر زمان و با هیچ پیش‌شرطی با همتای ایران خود دیدار کند.
متعاقب این اظهارات «هوگان گیدلی» معاون سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه هفته جاری در اظهاراتی درباره تمایل «دونالد ترامپ» رئیس‌‌جمهوری آمریکا به مذاکره با ایران گفت: سیاست دولت آمریکا در قبال ایران تغییری نکرده و ترامپ آنچه از ایران می‌خواهد را به‌صراحت اعلام کرده است. «جیمز چارلز اسلتری» نماینده سابق کنگره آمریکا و عضو شورای روابط خارجی این کشور در خصوص اظهارات ترامپ در خصوص آمادگی برای گفتگو با حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ‌ایران به خبرنگار مهر گفت: من از سخنان رئیس‌جمهور ترامپ این‌گونه استنباط می‌کنم که او مایل به دیدار با رئیس‌جمهور روحانی است. رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال راه‌حلی برای موانع سر راه مذاکره با ایران است. وی افزود: رئیس‌جمهور قطعاً می‌داند که ایران و ایالات متحده نگرانی‌های مشترکی در خاورمیانه مانند افراط‌گرایی خشونت‌آمیز در قالب داعش و القاعده دارند. من خوشحالم که می‌شنوم که رئیس‌جمهور ترامپ، مایل به ملاقات با رئیس‌جمهور روحانی است. وی در ادامه یادآور شد: اگر ترامپ مایل به دیدار با رهبر کره شمالی باشد، او باید با رئیس‌جمهور روحانی نیز دیدار کند. اسلتری درخصوص تناقضات میان صحبت‌های ترامپ و وزیر خارجه کابینه‌اش، «مایک پمپئو»، درخصوص گفتگوی بی‌قید و شرط با ایران نیز گفت: من نمی‌دانم که چگونه می‌توان تناقص بین اظهارات ترامپ و مایک پمپئو (وزیر امور خارجه) را توضیح داد. وی یادآور شد: آنها ممکن است به سادگی مخالف باشند، اما این رئیس‌جمهور است که تصمیم نهایی را می‌گیرد. این امر در رابطه با جان بولتون نیز صادق است. وی گفت: رئیس‌جمهور ممکن است به‌دنبال یک راه برای همکاری دوباره با ایران و حل برخی از نگرانی‌های خود در مورد برجام و سایر مسائل از طریق دیپلماتیک باشد. عضو شورای روابط خارجی آمریکا گفت: ایران و آمریکا می‌توانند تلاش کنند تا راه حل برد-برد در بن‌بست کنونی پیدا کنند! افزایش تنش‌های کلامی ‌هیچ سودی برای دو طرف نخواهد داشت. نماینده سابق کنگره آمریکا در پایان گفت: بنابه قول معروف «ما نباید هرگز از ترس مذاکره کنیم، اما نباید از مذاکره بترسیم.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی