[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

استاندار تنهاست 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

ضمن بررسی اخبار منتشرشده از سوی واحد خبر استانداری فارس خصوصاً در حوزه اقتصادی به این نتیجه رسیدم که جناب تبادار تنهاست و به‌تنهایی باید هم پاسخگوی مشکلات باشد و هم پیگیر اموری که وعده می‌دهد. اعتبارات دولتی هم کفاف پیشروی در حوزه‌های اقتصادی را نمی‌دهد. اکثر قریب‌به‌اتفاق فعالان بخش خصوصی «کوچک و بزرگ» نیز تمایل دارند ضمن دعوت از استاندار فارس مشکلات خود را با نماینده عالی دولت در میان بگذارند و براین باورند از این راه صدای آنان زودتر به گوش پایتخت‌نشینان می‌رسد.  شاید فعالان بخش خصوصی تنها از نماینده عالی دولت این صداقت را دیده‌اند و یا می‌دانند اگر این مشکلات را با نمایندگان مجلس در میان بگذارند تأثیرات چندانی نخواهد داشت، چراکه تخصص اکثر نمایندگان سیاست است و دیدار با اهالی سیاست فقط وقت‌گیر است . اگر بنا به وعده باشد آنان وعده‌های بی‌اثر خود را در همان روزهای تبلیغات و انتخابات داده‌اند و حالا با تکیه بر کرسی مجلس کاری بکار کسی ندارند. روزهای تعطیل هم که نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود سری می‌زنند گرفتار خرده تقاضا هستند مثلاً سفارش فلانی را بکنند قبض جریمه‌اش رایگان شود، یا سفارش فرزند فلان فعال سیاسی را به فلان مدیر بکنند تا شاید موقتاً مشغول بکار شود و یا حداکثر سفارش آنان در تسهیل مراحل مجوز یک چاه آب، تأثیرگذار باشد. 
نقطه سر خط: تمام روزهای تیر ماه به‌علاوه نیمه مردادماه را در آرشیو خبرها به دنبال نمایندگان استان، در همراهی با استاندار گشتم و خبری نیافتم. آخرین اظهار نظر تأمل‌برانگیز یکی از نمایندگان شهرمان در خصوص تجمعات اخیر بود که عملاً از نیازهای مردم، ابراز بی‌اطلاعی کرده بود! این نماینده گفته از خواسته‌های مردم بی‌اطلاع هستم اما می‌دانم پول داخل جیب مردم هر ثانیه درحال بی‌ارزش شدن است و از مسئولان می‌خواهد حرف‌درمانی را رها کنند! 
ما معتقدیم افرادی که نامزد انتخابات مجلس و یا شورای شهر و روستا می‌شوند باید سواد اقتصادی داشته باشند چراکه محور اکثر فعالیت‌های امروز در کشور اقتصاد است. بدون سواد اقتصادی افراد پس از انتخابات روزه سکوت می‌گیرند و باقی قضایا.
جناب استاندار که البته تاکنون موفق به زیارتشان نشدم اما در دورانی که معاون عمرانی استانداری فارس بودند از نزدیک ناظر فعالیت‌های بی‌دریغ و بی‌ادعایشان در فارس بودم و حالا به تنهایی از شرکت‌های نوبنیان و یا درحال رکود و یا در معرض تعطیلی بازید می‌کند. نمی‌دانم مدیران بخش خصوصی می‌دانند یا نه، دولتی‌ها اعتباری در اختیار ندارند. اوج کار، نگارش یک نامه به بانک‌های استان است که البته بانک‌های استان فقط از مرکز دستور می‌گیرند نه از مدیران فارس. 
استاندار فارس در تیر و مرداد ماه جاری در بیش از 15نقطه اقتصادی حضور یافته است. از افتتاح هتل گرفته تا کلنگ‌زنی بیمارستان، بازدید از کارخانه‌های بزرگ و کوچک، پروژه‌های راه‌سازی، راه آهن، جشن ملی کارآفرینان، بازید از منطقه ویژه اقتصادی، دیدار با مدیران مالیاتی استان، جلسات بخش خصوصی با مدیران دولتی، بازدید از ورزشگاه نیمه‌تمام شیراز، حضور در فراشبند و دیدار با فعالان اقتصادی و... . همه در یک کلام خلاصه می‌شود؛ «استاندار تنهاست» و باید دید آیا  یک دست صدا دارد. نمایندگان مجلس در هیچ‌کدام این برنامه‌ها او را همراهی نکرده‌اند به‌جز کلنگ‌زنی بیمارستان تأمین اجتماعی در بزرگراه حسینی‌الهاشمی. اینطور به‌نظر می‌رسد که جناب استاندار، هم نقش دیدبان را بازی می‌کند هم ثبت نیازهای نخ‌نماشده استان را. درواقع متقاضیان تمام معایب را به سمع و نظر ایشان می‌رسانند و کاتبان هم مشکلات را می‌نگارند اما کدام مقام باید در مرحله عمل جبران خسارت‌های دیروز را بکند خدا می‌داند. 
داشتن سواد اقتصادی برای همین روزهاست که متأسفانه خیلی از سکانداران از نعمت آن بی‌بهره هستند. از بعضی فعالان اقتصادی که سراغ نمایندگان استان را گرفتیم، آدرسی برای معرفی نداشتند. می‌گفتند، با داستان اقتصاد بیگانه هستند. اگر دعوت هم شده باشند نیامده‌اند و اصولاً با حوزه اقتصاد خودشان را طرف نمی‌کنند! هرچند در مجلس عضو کمیسیون‌های اقتصادی باشند اما در عمل کاری انجام نشده و وضعیت را خودتان می‌بینید. 
اساتید دانشگاهی و اقتصاددانان برجسته نیز در اظهارنظر‌های خودشان، بالای 50درصد مشکلات موجود را داخلی می‌دانند و نه تأثیر  تحریم‌ها. متأسفانه مشکلات مدیریتی به آفت بزرگی برای معیشت مردم تبدیل شده است. سکوت در تمام ابعاد بحران‌زاست. اینکه شخص رئیس‌جمهور سکوت کرده است، نمایندگان مجلس هم سکوت کرده‌اند و فقط تعدادی سخنگو در خط مقدم درحال حرف‌درمانی هستند یک آفت بزرگ تلقی می‌شود، چرا که از من رسانه‌ای گرفته تا اقشار مختلف مردم به این نتیجه می‌رسیم که آقایان متخصص امور نیستند. باید در انتخابات آتی دقت کرد هرچند گستره فقر به جایی رسیده که ممکن است «ستادهای غذایی» در انتخابات آینده در رأی مردم تأثیر ایجاد کند و این حرکت زیبنده نامزدهای پارلمان کشوری نیست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی