[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

افزایش تاب‌آوری اجتماعی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حوزه استاندار فارس با اشاره به آسیب‌های اجتماعی موجود در استان و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای کاهش این آسیب‌ها گفت: افزایش تاب‌آوری اجتماعی می‌تواند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی موجود را کاهش دهد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عبدالرضا قاسم‌پور در کارگاه آموزشی تسهیل‌گران تاب‌آوری اجتماعی که به همت اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس در سالن شهید قاضی استانداری برگزار شد، افزود: افزایش تاب‌آوری اجتماعی، افراد را توانمند می‌کند تا در مواجهه با دشواری‌ها و ناملایمات زندگی و شغلی، آسیب نبینند و از این موقعیت‌ها برای شکوفایی و رشد شخصیت خود استفاده کنند. مدیر کل حوزه استاندار فارس، کاهش آسیب‌های اجتماعی را نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، آموزش کاربردی و ارائه راهکارهای علمی ‌و عملی مناسب دانست و گفت: با بهره‌گیری از نظر علمی ‌کارشناسان فرهنگی مجرب استان، تجربیات و توانمندی‌های آنها به عنوان ابزار قدرتمندی که در زمینه دولتی و خصوصی تجربه لازم را دارند، می‌توان با پدیده‌ها، ناهنجاری و آسیب‌های اجتماعی مقابله کرد.
قاسم‌پور مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را کار سخت و حساسی دانست و اظهار کرد: باید این کار با ظرافت، تدبیر و درایت کامل در محله‌های آسیب‌پذیر تمام نقاط استان دنبال شود. وی ادامه داد: تعامل بخش خصوصی و دولتی و مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های مختلف اجتماعی در کاستن از آسیب‌های اجتماعی در نقاط حاشیه‌نشین شهری و محلات آسیب‌پذیر و بافت‌های فرسوده بسیار تأثیرگذار است. مدیر کل حوزه استاندار فارس گفت: آنچه که در محلات آسیب‌پذیر می‌تواند تحول کیفی ایجاد کند این است که در  طرح بازآفرینی محلات شهری، افزون بر پرداختن به مسائل عمرانی و سازندگی فیزیکی باید به موضوعات فرهنگی نیز نگاه ویژه‌ای شود. قاسم‌پور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی‌بر اینکه فرهنگ، زیربنای اقتصاد و سیاست است تأکید کرد: مسائل فرهنگی و اجتماعی زیربنا محسوب می‌شوند و باید به آن‌ها توجه دو چندان شود. وی تصریح کرد: هراقدام عمرانی و اقتصادی در مناطق شهری و روستایی باید پیوست فرهنگی داشته باشد و نخست باید کار فرهنگی انجام شود.
قاسم‌پور به برنامه‌ریزی تشکیلاتی و سازمان‌یافته دولت تدبیر و امید در خصوص توانمند سازی اقشار مختلف جامعه برای مقابله با تهدیدات اجتماعی و فرهنگی موجود اشاره کرد و افزود: دولت در بحث اعتیاد، رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را مطرح کرد برای این که خانواده‌ها اهمیت و حساسیت این موضوع را درک کنند و تلاش استان نیز در این جهت است. مدیر کل حوزه استاندار فارس، تاب‌آوری اجتماعی را یک فرصت و ضرورت مهم خواند و گفت: باید با برگزاری کارگاه‌های آموزشی تاب‌آوری اجتماعی، تهدیدهای به وجود آمده را به فرصت تبدیل کنیم.  قاسم‌پور افزود: تاب‌آوری اجتماعی نه تنها موجب افزایش قدرت تحمل و سازگاری آن‌ها در برخورد با مشکلات می‌شود بلکه مهمتر از آن منجر به حفظ سلامت روانی و ارتقای آن نیز خواهد شد. وی همچنین بر ضرورت توجه به مسئله پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره و تأکید کرد: موضوع پیشگیری باید در کنار مقابله با آسیب‌های اجتماعی به‌طور جدی دنبال شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی