[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

شفر- توشاک؛ طلسم‌شکنی در آزادی، روزنامه شیراز نوین

دو بازی اول در لیگ هجدهم بدون برد برای مردان سرشناس نیمکت‌های دو تیم محبوب تهران و تبریز توأم شد تا جدال سوم برای آنها جنبه‌ای حیثیتی پیدا کند. به گزارش «ورزش سه»، حساس‌ترین، در عین‌حال جذاب‌ترین نبرد هفته سوم لیگ هجدهم به میزبانی استقلال از تراکتورسازی در ورزشگاه آزادی برمی‌گردد جایی که سوای از تمام حواشی که رویارویی این دو تیم در تاریخ لیگ داشته این‌بار حضور دو چهره مطرح مربیگری دنیا روی نیمکت‌های مربیگری دو تیم باعث شده تا همه نگاه‌ها جمعه شب به آزادی معطوف شود. 
وینفرد شفر و جان توشاک با کوله‌باری از افتخار و تجربه حالا در سال‌های پایانی مربیگری سکاندار دو تیم مطرح و پرطرفدار فوتبال ایران شده‌اند تا برای اولین‌بار جمعه شب مقابل هم قرار بگیرند. جدالی حساس و حیثیتی از این باب که هر دو در‌پی شکستن طلسم‌های این فصل و رسیدن به اولین برد هستند تا کمی‌ از زیر بار فشارها رهایی پیدا کنند.
وینفرد شفر بعد از گذراندن روزهای پرتنش و بحران‌های نقل و انتقالاتی در شرایطی غیرمنتظره وارد لیگ شد تا در غیاب ستاره‌هایی که فصل گذشته عصای دست او در ساخت استقلالی رویایی بودند مقابل پیکان و در ادامه ذوب آهن به تساوی قناعت کند. دو تساوی در هفته‌های ابتدایی باعث شد تا استقلال شفر از همین ابتدا در کورس مدعیان قهرمانی حسابی امتیاز از دست داده و اختلافش با رقبا از جمله رقیب دیرینه و سنتی به 4‌امتیاز برسد تا این اتفاق چندان به مذاق طرفداران خوش نیاید.
شفر که کمتر از 15‌روز دیگر باید شاگردانش را در یکی از بازی‌های مرگ و زندگی در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف السد قطر بفرستد حالا با خریدهای پرتعداد هفته جاری چاره‌ای ندارد تا در بازی بزرگ با تراکتورسازی به بردی ارزشمند و سرنوشت‌ساز برسد تا دوباره آرامش به اردوی استقلال بازگردد. چون در غیر‌این‌صورت ممکن است اوضاع بدتر از آن چیزی شود که تصور می‌شد.
در آن‌سوی میدان جان توشاک بعد از تمام سرو صداهایی که مالک جدید باشگاه در تابستان به‌راه انداخت، هنوز طعم برد در لیگ برتر ایران را نچشیده و تساوی برابر دو تازه وارد لیگ امیدها به او و تیمش را به حداقل رسانده است. حالا برای شکستن طلسم‌های اخیر چاره‌ای ندارد تا در اولین حضور خود در ورزشگاه بزرگ آزادی تهران مقابل استقلال شاگردانش را به سمت برد راهنمایی کند.
توقف برابر نفت مسجدسلیمان و نساجی که تازه به لیگ برتر صعود کرده و از توان چندانی برخوردار نبودند آن هم با ارائه نمایشی نسبتاً ضعیف نشان داد که جان توشاک هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در اردوی تیم محبوب آذربایجان دارد، گرچه اضافه شدن چند ستاره کهکشانی کار را برای او کمی‌آسان‌تر خواهد کرد اما با این وجود فشارهای روانی زیادی نیز به مربی مشهور ولزی و شاگردانش وارد خواهد کرد که می‌تواند خطرساز باشد.
چرا برد استقلال خوزستان برای برانکو مهم است؟
احتمالاً تمام مدعیان از پس استقلال خوزستان برخواهند آمد، پس هر‌کدام که نتواند این تیم را ببرد از بقیه عقب می‌افتد. دیگر بر کسی پوشیده نیست که قهرمانی در لیگ نه لزوماً با پیروزی مقابل مدعیان بلکه با برد بر تیم‌های ضعیف‌تر به‌دست می‌آید. همان‌طور که پرسپولیس فصل گذشته به استقلال، ذوب آهن و سایپا باخت اما در نهایت قهرمانی را به دست آورد.
‌همچنین پیروزی مقابل تیم‌های بسیار ضعیف‌تر یا کاندیدای سقوط (حداقل روی کاغذ) بسیار مهم‌تر از دیگر تیم‌ها است. چرا که معمولاً اکثر مدعیان می‌توانند این دسته از حریفان را شکست دهند و تیمی‌ که نتواند به این مهم برسد، از بقیه عقب می‌افتد.
‌به همین دلیل و باتوجه به شرایط آبی‌های خوزستان در چند فصل اخیر، برد مقابل این تیم برای پرسپولیس بسیار ضروری به نظر می‌رسد. سرخ‌ها اگر استقلال خوزستان و دو تیم جنوبی دیگر یعنی صنعت نفت و نفت مسجد سلیمان را شکست دهند، با تمام امتیازات از ۵‌هفته نخست صدرنشین خواهند شد و این صدرنشینی در حالی رقم می‌خورَد که شاگردان ایوانکوویچ، از چند چالش مختلف عبور خواهند کرد؛ بازی اول، بازی در گرمای جنوب، بازی مقابل تیم‌های تازه لیگ برتری شده و...
 به همین دلیل، برانکو در روزهای اخیر از بازیکنانش تلاش و پافشاری بیشتر برای رسیدن به برد را می‌خواهد. او از سرخ‌ها خواسته که برد برابر پدیده و فولاد را فراموش کنند و در نیم‌فصل سخت، به هر بازی همچون یک فینال نگاه کنند؛ این راهِ ساده، شیوه پروفسور برای عبور از بحران محرومیت است.
 همچنین پرسپولیس برای تداوم صدرنشینی در لیگ به پیروزی احتیاج دارد و نمی‌خواهد جایگاه فعلی را به سپاهان، ذوب آهن یا هر تیم دیگری بدهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی