[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۶
  • دوره جدید

العربی الجدید: ترامپ معامله‌های بزرگ را دوست دارد ، روزنامه شیراز نوین

محمد المنشاوی در العربی الجدید نوشت: «هیچ چیز» ... این پاسخ دیپلمات آمریکایی است در گفتگو با العربی الجدید در پاسخ به اینکه از پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا برای همتای ایرانی‌اش در مورد مذاکره چه انتظاری دارد.
به گزارش انتخاب، این روزنامه عرب‌زبان ادامه داد: به دنبال صحبت‌های غیرمنتظره ترامپ در مورد آمادگی برای مذاکره غیرمشروط با ایران، مجامع سیاسی آمریکا به طرزی آشفته تلاش می‌کنند سر از رمز و راز این تغییر موضع آمریکا درآورند.
دیپلمات آمریکایی که تمایلی به ذکر اسمش در این گزارش نداشت، معتقد است ترامپ در پی یک ماجراجویی حساب نشده برای حل پرونده ایران است. آنچه موجب حیرت سیاستمداران آمریکایی شده است، زمان این پیشنهاد است که درست در نزدیکی بازگشت تحریم‌های ایالات متحده مطرح شد. علاوه بر اینکه جنگ لفظی شدیدی بین دو طرف جریان داشت و سران دو کشور یکدیگر را به شکل‌های مختلفی تهدید می کردند.
دیوید میلر، پژوهشگر مرکز تحقیقاتی ویلسون در واشنگتن معتقد است که نباید از صحبت‌های ترامپ در مورد آمادگی برای امضای یک توافق جدید با ایران، توقع زیادی داشته باشیم. وی تأکید می‌کند: «واکنش‌های ما به رفتارهای ترامپ شتاب زده شده و نباید هر حرف ترامپ را جدی بگیریم؛ چرا که وی نمی‌تواند استراتژی واضحی را در قبال ایران در پیش بگیرد. ضمن اینکه این اولین بار نیست که ترامپ درخواست دیدار با سران نظام ایران برای عقد توافقی تازه را مطرح می‌کند». این در حالی است که آرون میلر نیز از رئیس جمهور ایالات متحده به دلیل نداشتن یک استراتژی واضح در مورد تهران انتقاد می کند.
مارتین اندیک، یکی از مسئولان سابق وزارت خارجه آمریکا که در حال حاضر در اندیشکده بروکینگز فعالیت دارد، در توئیتی در این‌باره نوشت: «ترامپ معامله‌های بزرگ را دوست دارد و تلاش می‌کند از خاورمیانه خارج شود. وی پس از شکست معامله قرن، اکنون به دنبال معامله‌ای جایگزین با رئیس جمهور ایران است و این مسئله، هم‌پیمانان آمریکا در خلیج فارس از جمله ریاض، ابوظبی و تل آویو را خشمگین می‌کند. علاوه بر اینکه حتی اگر هیچ معامله‌ای در واقعیت بین تهران و واشنگتن صورت نگیرد، فقط صحبت از آن نیز پیروزی بزرگی برای تهران محسوب می‌شود».
هم‌پیمانان ترامپ علناً در این مورد ابراز نگرانی نمی‌کنند، همان‌طور که پس از اعلام پیشنهاد ترامپ، هیچ بیانیه رسمی از سوی این کشورها صادر نشده است. اما در واشنگتن، سکوتی در لابی‌های طرف‌دار اسرائیل حکم‌فرماست و این لابی‌ها در مورد تمایل ترامپ برای دیدار با سران ایرانی اظهار نظری نکرده‌اند؛ چراکه از عکس‌العمل‌های عجیب و غریب رئیس‌جمهور آمریکا می ترسند.
علاوه بر این، آمریکا در صورت جدیت برای مذاکره با ایرانی‌ها، معضل بزرگی در مورد شیوه تعامل با هم‌پیمانان خاورمیانه‌ای خود یعنی اسرائیل، عربستان و امارات خواهد داشت.
به عقیده برخی تحلیل‌گران، طرح ترامپ در برخورد با ایران، به برنامه‌اش در خصوص کره شمالی که به یک دیدار تاریخی بین رهبران دو کشور منجر شد، شباهت دارد که البته مهم‌ترین نتیجه این نشست برای رئیس‌جمهور آمریکا این بود که به مدت چند روز تیتر اول تمام روزنامه‌ها در سطح جهان بود! اما ایران، کره شمالی نیست؛ اولاً سلاح اتمی ندارد و ثانیاً، کشورهای همسایه کره، مثل چین، ژاپن و کره جنوبی خواستار توافقی بین این کشور و ایالات متحده بودند؛ این در حالی است که همسایگان ایران هیچ رغبتی در این زمینه نشان نمی دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی