[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

جامعه دردمند مستأجران

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

مهاجرت شهرنشینان به حاشیه شهر، سرنوشت شوم بسیاری از مستأجران است. افزایش بهای کرایه خانه‌ها به صورت رسمی ‌از بازار تبعیت می‌کند و هیچ یک از قوانینی که برای حمایت از خانه به دوشان در مقابل زیاده‌خواهی مالکان به رشته تحریر درآمده، نتوانسته به صورت مؤثری آنها را زیر چتر حمایتی خود گرفته و از روند فرسایشی اقشار فاقد مسکن جلوگیری کند. طرح مالیات افزوده بر خانه‌های خالی و حضور دولت در بخش ساخت و ساز هم کار چندانی به صورت عملی برای حمایت از مستأجران و خانه‌دار شدن آنها انجام نداده و به صورت ماهانه، شاهد افزایش نرخ اجاره‌بها و فشار مضاعف بر جامعه مستأجری ایران هستیم. متأسفانه افزایش نرخ دستمزدها هم تقاربی با افزایش نرخ سرپناه‌ها ندارد و بسیاری از مستأجران، چاره‌ای جز کوچ سالیانه به مناطق پایین‌تر شهر ندارند.  به همین دلیل، این بیم می‌رود که در مدت کوتاهی شاهد افزایش بی‌رویه اجاره‌بها به‌سان ارزهای خارجی باشیم و خانه‌به‌دوشان چاره‌ای جز سکنی‌گزینی در حاشیه‌ها نداشته باشند. متأسفانه دوری از مراکز اصلی شهر به عنوان یگانه‌درد مستأجران برشمرده نمی‌شود، بلکه بسیاری از این مناطق خاصیت آلودگی و مجرم‌پروری داشته و زنان و کودکان در معرض خطرهای زیادی قرار می‌گیرند. به‌همین دلیل، قانونگذاران باید در اسرع وقت طرح‌های حمایتی از مستأجران را با فوریت دوچندانی به تصویب رسانده و قوای مجریه و قضاییه به منظور حمایت از اقشار فاقد مسکن گام‌های اساسی بردارند.
یکی از راه‌هایی که نقش عمده‌ای در کاهش اجاره‌بها دارد، بهبود وضعیت مسکن مهر است. دولت تدبیر و امید بر این باور است که یکی از دلایل اصلی رشد لجام‌گسیخته نقدینگی، به سرمایه‌گذاری بی‌رویه در این پروژه فراگیر در دوره‌های پیشین خلاصه می‌شود. با این حال، پروژه مسکن مهر با تمامی ‌پرسش‌های بی‌شماری که پیش رو دارد، هم‌اکنون به مرحله اجرا و بهره‌برداری درآمده و چنانچه دولت با همراهی دستگاه‌های شهری بتوانند راه‌های دسترسی به آن را که به دلیل ارزانی زمین در مناطق دورافتاده کلانشهرها احداث شده، به وسیله رینگ‌های ارتباطی و احداث تونل‌ها کوتاه‌تر کنند و راهکارهایی برای ارتقای کیفی آن در دستور کار قرار دهند، شاهد نتایج مثبت آن در بازار آشفته مسکن خواهیم بود. آشفته‌بازاری که بسیاری از مردم را به سمت و سوی شغل‌های سوم و چهارم سوق داده و هیچ تقاربی با درآمدهای حداقلی ندارد. این مسئله سبب شده تملک مسکن‌های حداقلی به آرزوی دست‌نیافتنی بسیاری از اقشار جامعه بدل شود و بسیای از مستأجران به کاهش شیب اجاره‌خانه‌ها دل‌خوش کنند. 
از سوی دیگر، بانک‌ها هم کارنامه درخشانی در زمینه بحران مسکن ندارند. بروکراسی، شرایط فرسایشی و نرخ بازپرداخت وام‌های مسکن، سبب شده حمایت‌های آنها نقش چندانی در خانه‌دار شدن مردم نداشته باشد و اقشار بی‌خانمان نتوانند در پناه حمایت‌های شبکه بانکی، گامی ‌مؤثر در راستای تملک مسکن‌های حداقلی بردارند. شیفتگی در مظاهر مدرنیته، سبب شد جامعه ایران با شتاب و چشمان کاملاً بسته از روزگاران طلایی عبور کند و در برهوت بی‌تدبیری گرفتار آید. به یاد داریم که در گذشته‌ای نه‌چندان دور همه افراد خانواده گرداگرد منزل پراصالت و چشم‌نواز پدرسالار به‌گذر عمر پرداخته و زیر سایه معنوی مادر خانواده، به حل مشکلات در کنار یکدیگر همت می‌گماشتند. 
پی‌نوشت:
رئیس اتحادیه املاک شیراز: براساس اعلام بانک مرکزی نرخ تورم بین 12تا 15درصد افزایش یافته، اما نرخ واقعی رهن و اجاره مسکن نسبت به سال گذشته 30 تا 35درصد افزایش یافته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی