[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

شرکت‌های اروپایی بر سر دوراهی آمریکا و اروپا، روزنامه شیراز نوین

ناتالی توچی مشاور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی گفت: اگر شرکت‌های اروپایی به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا روابط خود با ایران را متوقف کنند توسط اتحادیه اروپا تحریم خواهند شد. وی بار دیگر تأکید کرد: اتحادیه اروپا با تمام توان از شرکت‌های اروپایی در برابر آمریکا حمایت خواهد کرد.
به گزارش «انتخاب» به نقل از ان‌بی‌سی نیوز، تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام در اردیبهشت امسال با مخالفت جدی جامعه اروپایی و سایر اعضای امضاکننده برجام یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و اتحادیه اروپا مواجه شده است. پیشتر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته بود این اتحادیه تمام تلاش خود را برای حفظ برجام انجام خواهد داد.
به گفته مشاور موگرینی، قوانین مسدودکننده تحریمی ‌اتحادیه اروپا که به مرحله اجرا درآمدند گامی‌ مهم و نمادین بودند. طبق این قوانین شرکت‌ها و بنگاه‌های اروپایی که دارای روابط قانونی با ایران باشند و فعالیت خود را با اتحادیه اروپا هماهنگ کنند در صورت تحریم شدن توسط آمریکا تحت چتر حمایتی اتحادیه اروپا درخواهند آمد.
یکی دیگر از اقدامات اروپایی‌ها، تحویل پنج فروند هواپیمای جدید به ایران‌ایر آن هم تنها یک روز مانده به شروع تحریم‌های صنایع اتومبیل و هواپیمایی ایران بود.
ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان که یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران در اروپا به شمار می‌رود برای ترساندن اروپایی‌ها اعلام کرد شرکت‌های دارای روابط در ایران باید خود را آماده مواجهه با پیامدهای آن کنند. وی در توئیتی نوشت شرکت‌های آلمانی باید سریعاً روابط خود با ایران را کاهش دهند.
این در حالی است که وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده است به صدور ضمانت‌نامه‌های صادرات و سرمایه‌گذاری به شرکت‌های آلمانی برای تجارت با ایران ادامه می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی