[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۶
  • دوره جدید

کاغذ کالای استراتژیک شد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید عباس صالحی در نشست نمایندگان عضو فراکسیون مطبوعات مجلس شورای اسلامی ‌بااشاره‌به نحوه پرداخت یارانه‌ها، گفت: بحث شفافیت همیشه مورد توجه است و ارقام پرداختی یارانه به رسانه‌ها در سایت erasane  قرار دارد و امکان رصد میزان پرداختی به هر رسانه وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در مورد دغدغه‌های موجود در بحث کاغذ گفت: اصل این دغدغه بسیار مهم است و ما باید بتوانیم بحث کاغذ را که نیاز مطبوعات است همیشه مدنظر قرار دهیم.
وی درباره بحران کاغذ افزود: باید مراحل واردات کاغد مشخص باشد و مقرر شد افرادی که بیست هزار تن واردات کاغذ را دریافت می‌کنند مشخص باشد که مسیر آن هم در حال انجام شدن هست.
مشکلی برای ترخیص کاغذ در گمرکات وجود ندارد
صالحی با اشاره به جلسه وزاری صنعت و ارشاد با نمایندگان کمیسیون فرهنگی یادآور شد: در این جلسه مقرر شد که مسئولان گمرک نیز براساس مصوباتی که دارند کاغذهای وارداتی را در گمرک نگه نداشته و تمام کالاها را ترخیص کنند و خوشبختانه مشکلی برای ترخیص کاغذ در گمرکات وجود نداشته باشد.
وزیر فرهنگ اضافه کرد: در مجموع با تلاشی که دولت و مجلس صورت می‌گیرد قرار براین شد یک کمیته با حضور آقای قاضی‌زاده و وکیلی از مجلس شورای اسلامی ‌و برخی از معاونان وزارت فرهنگ و صنعت تا دو هفته دیگر گزارش دقیق‌تری از فضایی که در مسیر کاغذ در حال رخ دادن است در کمیسیون فرهنگی ارائه شود.
کاغذ در گروه کالاهای استراتژیک قرار گرفته است
این عضو هیئت دولت با بیان اینکه تلاش می‌کنیم دغدغه عزیزان رسانه‌ که با موضوع کاغذ سر و کار دارند برطرف شود، اذعان کرد: کاغذ خوشبختانه در گروه کالاهای استراتژیک قرار گرفته است و قیمت پایه نیز مشخص شد و ستاد تنظیم بازار نیز قیمت‌ها را مشخص کرد و کاغذ با قیمت پایه 4 هزار و 100 تومان مطبوعات که با ارز پیشین خریداری شده است ارائه می‌شود.
صالحی بیان کرد: ما باید در جهت سرعت واردات کاغذ و تخلیه آن و مسائلی از این قیبل از یک سو حرکت کنیم و از سوی دیگر بر بازار داخلی کنترل داشته باشیم که ستاد تنظیم بازار در این مسیر ما را یاری خواهد کرد.
وی بیان کرد: باتوجه به شرایطی که این روزها در بازار ارز وجود داشته و تا حدودی از التهابات آن کاسته شد امید است بحث کاغذ در ماه‌های آینده به شکل بهتری اداره شود.
3 هزار نفر از خبرنگاران تا آخر شهریورماه بیمه تکمیلی می‌شوند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌با اشاره به مشکلات خبرنگاران، تصریح کرد: در این خصوص جلساتی برگزار شد همچنین با دوستان خود در اداره بیمه نیز جلساتی برگزار کردیم و قرار شد بیمه تکمیلی را تا حداقل 3 هزار نفر تا آخر شهریورماه به حوزه خبرنگاران اضافه کنیم.
صالحی ادامه داد: با وجود آنکه منابع مالی ما در بخش بیمه افزایش پیدا نکرده و شرایط خودمان در کشور زیاد مساعد نیست سعی شده این تعداد که به همراه خانواده‌های آنها حدود 7 هزار نفر هستند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند.
وی درباره یارانه مطبوعات توضیح داد: تلاش بسیاری در بخش یارانه مطبوعات انجام داده‌ایم تا رقم بودجه‌ای ما افزایش پیدا کند اما این اتفاق نیفتاد و با وجود تمام مشکلات طی روزهای گذشته بخشی از یارانه مطبوعات پرداخت شده است و امیدواریم مبالغ بیشتری را بتوانیم به رسانه‌ها بدهیم و اولین قسط نیز پرداخت شد و در 15روز آینده نیز دومین قسط به 1800 رسانه پرداخت خواهد شد.
قانون مطبوعات می‌تواند به ایجاد زیرساخت‌های مطبوعات کمک کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در راستای فضای قوانین مطبوعات اظهار کرد: قانون مطبوعات می‌تواند به زیرساخت‌های مطبوعات کمک کند، قانون مطبوعات در حال حاضر در فضای دولت در دستور کار قرار دارد و به دنبال لایحه آن هستیم که متأسفانه قرار بود تا 15 مرداد ارائه شود اما در هر جلسه دولت به دلیل مشکلات مباحث اقتصادی و ارزی این لایحه به تأخیر افتاد.
صالحی در باره تولید کاغذ از سنگ، اذعان کرد: در تولید کاغذ ایده‌های زیادی وجود دارد که یکی از آنها کاغذ سنگ است. کاغذ سنگ می‌توند از لحاظ قیمت و مرغوبیت با کاغذ موجود رقابت کند. قطعاً ما برای تأمین نیاز کاغذ کشور باید این موضوعات را بررسی کنیم تا کمتر نیازمند کاغذ وارداتی شویم.
سایت‌هایی مجوزدار مشمول قانون وزارت هستند
وی در خصوص مشکلات حوزه فضای مجازی گفت: در حوزه فضای مجازی یکی از مشکلات اساسی حوزه فضای مجازی، مجوز نداشتن است، سایت‌های مجوزدار مشمول قانون وزارت هستند و مراقبت می‌شوند و چنانچه شکایتی وجود داشته باشد مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و تذکرات لازم ارائه می‌شود.
وزیر فرهنگ در پایان در مورد آگهی‌ها، گفت: در آگهی‌ها برخی از مجموعه‌ها مانند شرکت وابسته به وزارت نفت خود را ملزم به تبعیت از قوانین موجود نمی‌کنند زیرا این شرکت‌ها معتقد هستند که خصوصی هستند و این موضوع صحت ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی