[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۹
  • دوره جدید

درمانِ گران سرطان با زهر تحریم، روزنامه شیراز نوین

خبرنگاران شیرازی و مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بر بالین بیماران بستری در بیمارستان آنکولوژی قرار گرفتند. صابر سهرابی از آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برای برگزاری برنامه‌های روحیه‌بخش به بیماران مبتلا به سرطان به سرطان و خانواده‌ها و کارکنان بیمارستان امیر شیراز خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در آستانه روز خبرنگار، جمعی از خبرنگاران و عکاسان خبری رسانه‌ها به همراه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در جمع بیماران و پرسنل بیمارستان تخصصی و خیریه امیر شیراز قرار گرفتند تا از نزدیک با روند درمان، خدمات‌رسانی و مشکلات این بخش قرار گیرند. در ابتدای این دیدار که در چهارمین روز از هفته گرامیداشت خبرنگار برگزار شد، پیش از ظهر سه‌شنبه برگزار شد، ابتدا اهالی رسانه و اصحاب فرهنگ از بخش‌های اطفال این بیمارستان که به همت زهرا سعادت، بانوی خیر شیرازی تأسیس شده، بازدید کردند.در ادامه مدیر بیمارستان یادشده به معرفی و هدف از تأسیس این مرکز درمانی پرداخت و گفت: فقط در ایران ٢بیمارستان تخصصی سرطان‌شناسی که زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی هستند به بیماران مبتلا به سرطان ارائه خدمت می‌کنند که در شیراز بیمارستان امیر و در مشهد مقدس بیمارستان امید، خدمات فوق تخصصی هماتولوژی و آنکولوژی ارائه می‌کنند.
بیمارستان امیر ١٣استان و ٧کشور همسایه را پوشش می‌دهد
امیرحسین گنج کریمی در ادامه با بیان اینکه بیمارستان امیر، ١٣استان و ٧کشور همسایه را پوشش می‌دهد افزود: در این مرکز به بیماران تمامی کشورهای آفریقایی، حوزه خلیج فارس، عراق، افغانستان و پاکستان خدمات درمانی و پزشکی ارائه می‌شود. وی در ادامه در جمع خبرنگاران قرار گرفت و گفت: از رسانه‌ها، به ویژه خبرنگاران این انتظار را داریم که محدودیت‌های بیمارستان امیر را با نگاه نوع‌دوستانه به نیکوکاران و نیک‌اندیشان منتقل سازند. گنج کریمی با تأکید بر اینکه سرطان قابل درمان و پیشگیری است تصریح کرد: چنانچه نگاه ترحم‌آمیز به این بیماران بشود در بیماران و خانواده‌های آنان ایجاد نومیدی می‌کند، بنابر این بیماری که روحیه‌اش را باخت روند درمان را متوقف می‌‌کند. مدیر بیمارستان آنکولوژی امیر در ادامه با یادآوری اینکه بیمارستان امیر مرکز درمانی تک‌تخصصی یا سرطان‌شناسی در منطقه جنوب کشور به شمار می‌رود افزود: این بیمارستان ٩٤تخت فعال دارد، اما با ضریب اشغال ٩٨درصد به ارائه خدمات پزشکی و درمانی می‌پردازد. وی با بیان اینکه تقریباً تمامی تخت‌های این مرکز درمانی اشغال است ادامه داد: این بیمارستان در سال ١٣٨٩ توسط خانم سعادت، نیک‌اندیش شیرازی به دانشگاه علوم پزشکی اهدا شد. زیرساخت‌های این بیمارستان به نحوی است که برای بیمار سرطانی است. گنج کریمی با اعلام اینکه بیمارستان آنکولوژی امیر دارای ٣بخش اطفال، ٣بخش بزرگسال و دارای بخش‌های اتفاقات بزرگسال و اطفال است افزود: سیستم «ایمیجینگ» این مرکز شامل سونوگرافی، رادیولوژی و آزمایشگاه است که تمامی اینها در دسته‌بندی و تخصص آنکولوژی به فعالیت می‌پردازد. وی در عین حال این بیمارستان را پاسخگوی منطقه جنوب کشور دانست، اما آن را در بخش تهیه داروهای شیمی‌درمانی با توجه به گران قیمت بودن و وجود افراد بی‌بضاعتی که مراجعه می کنند نیاز به حمایت داریم.
توان بنیاد فرهنگی سعادت کفاف هزینه‌ها را نمی‌دهد
مدیر بیمارستان آنکولوژی امیر در پاسخ به مبنی بر اینکه بنیاد فرهنگی سعادت که بخشی از بیمارستان یادشده به شمار می‌رود اعلام کرد: بنیاد فرهنگی یادشده درحقیقت به عنوان یک خیریه با بیمارستان همکاری می‌کند، اما به تنهایی کفاف هزینه‌های بیمارستان یا کمک به افراد مستمند را نمی‌دهد. وی با توجه به اینکه بیمارستان امیر در خدمت بیماران منطقه جنوب کشور است، از نیک‌اندیشان و نیکوکاران استان بوشهر، خوزستان، هرمزگان و استان‌های هم‌جوار دعوت کرد به این مرکز درمانی بشتابند. وی گروه سنی بیماران بستری در بیمارستان امیر را از بدو تولد تا به محض تشخیص عنوان کرد و درخصوص درمان و تجهیزات درمانی گفت: تقریباً درخصوص آنکولوژی غیر از این مرکز جای دیگری تخصص ارائه درمان بستری ندارد.
تفاوت چندانی با آمارهای جهانی نداریم
گنج کریمی به جرئت تصریح کرد: با امکانات موجود و با داروهایی که استفاده می‌شود، با وجود کادر فوق تخصصی تفاوت چندانی با آمارهای جهانی نداریم. وی درخصوص محدودیت‌های دارویی اخیر اعلام کرد: از بابت ارز این داروها که به طور تضمینی و دولتی داده می‌شود مشکلی نداریم و امیدواریم در خرید و واردات دارو هم با تمهیدات دولت و وزارت بهداشت و بانک مرکزی مشکلی پیش نیاید. مدیر بیمارستان آنکولوژی امیر در پاسخ به طرح موضوع کمک بنیاد خیریه سعادت برای همراهان بیمار از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: تعدادی کانکس در محوطه بیمارستان قرار گرفته که در این خصوص هم به کمک خیران نیازمندیم تا چنانچه ملکی در نزدیکی بیمارستان بتوانند تهیه کنند و به شکل امانت در اختیار ما بگذارند، ما آمادگی تجهیز آن را داریم تا همراه بیمار در شرایط مطلوبی قرار گیرد. وی درخصوص نقش بنیاد محک در خدمات‌رسانی مطلوب به بیماران مبتلا به سرطان گفت: به ویژه در درمان اطفال بنیاد محک کمک شایانی می‌کند، البته در شرح وظیفه این بنیاد خیریه بزرگسالان قرار ندارند، اما در تأمین دارو و حتی ایاب و ذهاب کودکان فوق‌العاده به آنان کمک می‌کند و عصای دست این بیمارستان است. مدیر بیمارستان آنکولوژی امیر در پایان این بازدید از افتتاح سالن آمفی‌تئاتر این مرکز درمانی به همت یکی از نیک‌اندیشان استان در روز یکشنبه ٢٨مردادماه جاری خبر داد و گفت: این سالن را خیر برای بیمارستان می‌سازد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و اصحاب رسانه‌های شیراز هنگام بازدید از بخش‌های مختلف بیمارستان آنکولوژی امیر پای صحبت والدین بیماران مبتلا به سرطان نشستند.
آمادگی برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری برای بیماران 
صابر سهرابی در این بازدید که به مناسبت هفته گرامیداشت خبرنگار با هدف بررسی مشکلات و نحوه خدمات‌رسانی به بیماران انجام گرفت، گفت: این آمادگی را داریم برای افزایش روحیه خانواده‌ها و بیماران مبتلا به سرطان برنامه‌های فرهنگی و هنری را به آنان ارائه کنیم. وی با اعلام خداقوت و آرزوی موفقیت برای پرسنل و مسئولان بیمارستان آنکولوژی امیر که امید را در دل بیماران و خانواده‌های آنان زنده می‌سازند افزود: ما در حوزه رسانه، فرهنگ و هنر در خدمت هستیم و مواردی که نیاز دانسته شود اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توانایی یاری‌رسانی دارد در خدمت بیماران و مسئولان بیمارستان هستیم.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به توضیح مدیر بیمارستان امیر درخصوص برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری ویژه کودکان و خانواده‌های ایشان در این مرکز درمانی و ایجاد سالن آمفی‌تئاتر اعلام آمادگی کرد با حضور گروه‌های متفاوت هنری از جمله موسیقی، تئاتر و پخش فیلم نهایت همکاری را با بیمارستان امیر داشته باشیم.سهرابی با اعلام اینکه یکی از نیروهای حوزه معاونت هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در ارتباط با این مرکز درمانی قرار خواهد گرفت، در عین حال عنوان کرد: این نیرو به عنوان رابط بیمارستان امیر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌گیرد تا به سازماندهی برنامه‌های فرهنگی و هنری مورد خواست بیماران بپردازد تا باعث ایجاد انگیزه و روحیه امید در پرسنل و بیماران شود. این در حالی‌ست که رئیس خدمات پرستاری بیمارستان آنکولوژی امیر در این بازدید اعلام کرد: شایع‌ترین سرطانی که وجود دارد مربوط به روده بزرگ، پستان، لنفوما، لوسمیا و تومورهای مغزی شایع در اطفال است.حکیمه خدارحمی، مهم‌ترین علت شیوع سرطان در کودکان را عامل ژنتیک و تغییر سبک زندگی عنوان کرد و افزود: مدتی که بیماران مبتلا به سرطان در انتظار نوبت شیمی‌درمانی قرار دارند، با توجه به اینکه افزون بر استان فارس، بیماران ١٣استان در شیراز مورد درمان قرار می‌گیرند، مقداری با کمبود تخت مواجهیم و لیست انتظار بیماران به میزان کمی بالاست، اما تمام تلاشمان برای پاسخگویی به بیماران است. خدارحمی با اعلام اینکه ٦٠ تا ٧٠درصد مراجعان به این مرکز را بیماران استان‌های دیگر تشکیل می‌دهند افزود: ٧ تا ١٠درصد بیماران هم از کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق، افغانستان و پاکستان و حتی آفریقایی هستند. وی به توجه مراجعان به این مرکز درمانی تک‌تخصصی عنوان کرد: بیشترین مراجعانی که تشخیص سرطان داده می‌شوند از جنوب کشور از جمله بوشهر، هرمزگان و خوزستان هستند.خدارحمی با تأکید بر شیوع سرطان روده و معده در جنوب ایران اعلام کرد: این دو سرطان آمار بالایی را از بیماران را به خود اختصاص می‌دهند.
پارازیت‌ها در بدو تولد تا حدودی نقش دارد
رئیس خدمات پرستاری بیمارستان آنکولوژی امیر که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، درباره نقش پارازیت در شیوع سرطان گفت: نظر اساتید و پزشکان است که شاید تا حدودی پارازیت‌ها به ویژه در بدو تولد نقش داشته باشد و موجب تومور مغزی در کودکان شود.خدارحمی درخصوص مشکلاتی که از جانب بیمه‌ها در ارائه خدمات به بیماران سرطانی شکل گرفته عنوان کرد: ای کاش در تصمیم‌گیری‌ها، بیمه‌ها از کارشناسان آنکولوژی بهره بگیرند؛ زیرا هر روز و هر ساعت تصمیم تازه‌ای ابلاغ می‌شود و اصلاً فرصتی نداریم که دست‌کم قانون را به تثبیت برسانیم و این برای ما محدودیت ایجاد می‌کند و باعث کسورات سیستم می‌شود. رئیس خدمات پرستاری بیمارستان آنکولوژی امیر درخصوص اینکه چند درصد داروهای بیماران مبتلا به سرطان خارجی و وارداتی است گفت: درصد بالایی از این داروهای وارداتی است و با وجود محدودیت‌های ارزی که پیش آمده، امیدواریم با مشکلی روبه‌رو نشویم. زیرا اگر درمان بیمار متوقف شود و در نیمه راه قرار گیرد، پس از این فایده‌ای ندارد و تأثیر آن از بین رفته و قطعاً بیماری پیشرفت خواهد کرد، بنابراین نخستین جلسه اضطراری که گرفتیم و پی‌گیری می‌کنیم پیرو تأمین داروست. وی با بیان اینکه بیماران مبتلا به سرطان می‌توانند از بیمه تکمیلی بهره‌مند شوند گفت: بستگی به نوع بیماری می‌توانند در دوره درمان و دارو، پاراکلینیکی، تشخیص بیماری از بیمه تکمیلی استفاده کنند.خدارحمی بیشترین مشکل بیماران مبتلا به سرطان را در بحث بیمه‌ها مربوط به بیماران زیرپوشش بیمه تأمین اجتماعی ارزیابی کرد.
گلایه از هزینه‌های درمان سرطان
از سویی، برخی خانواده‌های بیماران مبتلا به سرطان هم از هزینه‌هایی که این بیماری به آنان تحمیل می‌کند گلایه داشته و برای نمونه یکی از مادرانی که از لار برای درمان به شیراز مراجعه کرده گفت: فرزند من در دوره درمان که ٨ماه می‌شود در طول هفته ٢روز بستری است و ٢روز در خانه قرار دارد و برای دارو نیاز دارد ١٣میلیون تومان هزینه کنیم. وی با تمجید از کمک‌هایی که در طول درمان بنیاد محک می‌کند افزود: با وجود این، هنوز بخشی از هزینه‌های فرزندم آزاد محسوب می‌شود. همچنین مادری که به همراه فرزندش از فیروزآباد فارس به بیمارستان آنکولوژی امیر مراجعه کرده و در بخش اطفال ٢بستری بود با تمجید از خدماتی که این مرکز درمانی و پرسنل آن ارائه می‌کنند، علت تشخیص سرطان در فرزندش را نقصی در روند راه رفتن وی عنوان کرد. در استان فارس سرطان از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که دیده می‌شود و به واسطه زهرا سعادت، مؤسس «بیمارستان آنکولوژی امیر» خدمات درمانی و پزشکی به آنان ارائه می‌شود. مدیرکل و معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با تجلیل از مدیریت بیمارستان امیر بر بالین بیماران مبتلا به سرطان حاضر شده و جویای چند و چون روند درمان شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی