[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

رشد چشمگیر واردات برخی کالا‌های اساسی در ۴ماه اول امسال ، روزنامه شیراز نوین

بررسی آمار تجارت خارجی کشور در چهار ماه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد که ذرت دامی، برنج، لوبیای سویا، جو، کنجاله و سایر قطعات بی‌استخوان منجمد گاو، ازجمله کالا‌های اساسی هستند که بیشترین میزان واردات را در این مدت داشته‌اند. 
گمرک ایران در گزارشی آمار چهار ماهه واردات کالا‌های اساسی به کشور و مهم‌ترین اقلام وارداتی را اعلام کرد که نشان می‌دهد واردات برخی کالا‌های اساسی در مدت مذکور، رشد چشمگیری داشته است. 
به گزارش گمرک ایران، بررسی آمار تجارت خارجی کشور در چهار ماه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد که ذرت دامی، برنج، لوبیای سویا، جو، کنجاله و سایر قطعات بی‌استخوان منجمد گاو ازجمله کالا‌های اساسی هستند که بیشترین میزان واردات را در این مدت داشته‌اند. ذرت دامی از جمله کالا‌های اساسی است که در لیست عمده کالا‌های وارداتی به کشور طی چهار ماه نخست سال ۹۷ رتبه دوم را به خود اختصاص داده، به طوری که در این مدت ۳میلیون و ۱۰۴هزار تن ذرت دامی به کشورمان وارد شده که به لحاظ وزنی نسبت به سال ۹۶ رشد ۴۱.۸۰درصدی داشته است. ارزش دلاری ذرت دامی وارد شده به کشورمان در این مدت ۷۱۱میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۶.۹۴درصد افزایش را نشان می‌دهد، واردات این کالا در مجموع ۴.۶۸درصد از سهم ارزشی واردات به کشور را به خود اختصاص داده است. برنج از دیگر کالا‌های اساسی است که در رتبه سوم اقلام عمده وارداتی به کشور قرار دارد. در چهار ماه نخست سال‌جاری، ۶۶۳هزار تن برنج به ارزش ۶۷۵میلیون دلار به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و ارزش به ترتیب ۲.۷۹درصد و ۱۱.۵۹درصد افزایش داشته است. این کالا در مجموع ۴.۴۴درصد از سهم ارزشی کل واردات را دارد. لوبیای سویا رتبه چهارم را در لیست اقلام عمده وارداتی به کشور دارند، به طوری که در چهار ماه نخست سال‌جاری ۹۹۹هزار تن لوبیای سویا به ارزش ۴۹۲میلیون دلار به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۱.۸۷ و ۴۵.۷۹درصد افزایش داشته و در مجموع لوبیای سویا ۳.۲۴درصد از سهم ارزشی کل واردات را به خود اختصاص داده است. همچنین، در مدت مذکور جو با میزان ۷۷۲هزار تن به ارزش ۱۶۶میلیون دلار در ردیف نهم اقلام وارداتی به کشور جای دارد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ بیانگر افزایش ۹۳.۶۱درصدی از نظر وزنی و ۱۳۶.۹۸درصدی از حیث ارزش است و ۱.۹درصد از سهم ارزشی کل واردات را دارد. براساس این گزارش، سایر قطعات بی‌استخوان منجمد از نوع گاو از دیگر کالا‌های اساسی است که بیشترین میزان واردات را طی چهار ماه نخست سال‌جاری داشته و رتبه یازدهم لیست اقلام عمده وارداتی را داراست، به طوری که به میزان ۳۴هزار تن به ارزش ۱۴۸میلیون دلار به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ افزایش ۲.۵۷درصدی از نظر وزن و ۷.۶۹درصد از حیث ارزش داشته است. بر پایه این گزارش، کنجاله و سایر آخال‌های جامد حتی خُرد شده یا به هم فشرده در رتبه سیزدهم اقلام عمده کالا‌های وارداتی در چهار ماه نخست سال‌جاری را دارد و ۳۲۳هزار تن به ارزش ۱۳۷میلیون دلار وارد کشورمان شده که بیانگر کاهش ۳۹.۱۷درصدی از نظر وزن و ۳۵.۶۹درصدی از حیث ارزش است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی